bugün

Nasıl olsa hep aynı kriterler ve şablonlar üzerinden ödüller verileceği için insanı şaşırtmamıştır..
Mk utanmasalar lady gaga ya oscar vereceklerdi neredeyse.
Lady gaga ve bradly cooper damga vurmuştur. Net !
Nerde eski oscarlar... kalite düştü...
en iyi film ödülünü green book aldı. saçma bir tören. boşuna uykusuz kaldım leş.
Roma gibi boktan bir filmin neredeyse bütün ödülleri aldığı tören. bu seneki oscar çok sıktı. bomboş. saçma sapan adaylıklar saçma sapan ödüller falan ne bu.?
en iyi erkek oyuncuyu rami malek alsın da rahatlayalım diye beklenendir.
trump'a karşı nerde siyahi ve gay varsa ödülü alacağı törendir.

roma'ya en iyi yabancı gitti bile.
hay sokayım black panterinize ya herşeyi siyahlara verince ırkçılık olmuyor mu? şu boktan filmi şaheser yaptılar resmen. umarım sadece teknik dallarda aldıkları ödülle kalırlarda yılda bikere izlediğimiz şeyin keyfini kaçırmazlar
en iyi film kategorisinden 5'ini, yabancı dilde en iyi film adayların hepsini izlemiş biri olarak ben de geceyi takip etmeye hazırım ve elbet benim de tahminlerim olacak.

öncelikle benim için ağır favori olan dalları söyleyeyim.

en iyi erkek oyuncu

rami malek. herkesin hemfikir olduğu dal. hatta queen grubu da törene davet edilmiş. bence rami malek de törene filmdeki makyajı ile freddie mercury olarak gelecek ve herkes için güzel bir an olacak.

en iyi yardımcı erkek oyuncu

mahershala ali . green book filminde izlenileceği üzere 2 ana karakter var ve adaylık süreci açıklana dek hangisi supporting actor olacağı konusu çok açık değildi çünkü iki ana karakter de mükemmel iş çıkarmıştı. izlediğimde zaten aklımdan ilk geçen, aday kim olursa olsun en iyi yardımcı erkek oscarını kesin alacağı yönündeydi ve izlediğim diğer filmlerden sonra da bu fikrim değişmedi.

en iyi yönetmen

alfonso cuaron. en iyi film ödülünü alamayacağını düşündüğüm roma filminin yönetmen konusunda ise açık ara önde olduğunu düşünüyorum. en iyi yönetmen ödülünü alamazsa büyük sürpriz olur.

şimdi ise daha ortada olan kategorilere geçelim.

best picture- en iyi film

keşke roma filmi bu kadar öne çıkmasaydı diyorum ve gerçekten anlam veremiyorum da. tamam yönetmenliği çok iyi, film içinde çok iyi sahneler var. özellikle deniz sahnesi ve bebeğin doğum sahnesi ama bunlar yeterli mi? öncelikle filmin bir konusu yok. biri bana film ne anlatıyor diye sorsa cevaplayamam. ki zaten çoğu kişi de yönetmenin çocukken hafızasında kalmış karelerden oluşan bir film olarak anlatıyor. bana hiçbir şey katmadı, filmden bir çıkarımda bulunmadım ve çekildiği ülke ilgili de herhangi bir fikir vermedi. hele hele bu filmi tavsiye eder misin birine deseler tavsiye edebileceğimi de düşünmüyorum. ek olarak filmin netflix yapımı ve amerika menşeli olmayan bir film olması oscar ihtimalini zayıflatıyor.

yarışın iki film arasında arasında geçeceğini düşünüyorum. bohemian rhapsody ve green book bu ödül için en önemli iki adayım. akademinin siyahi ayrımcılığını konu alan filmlere hassasiyetini de düşündüğümüzde ihtimali güçlendiriyor. ikisi de seçilmezse roma ile the favourite filminden biri alacağını düşünüyorum.

yabancı dilde en iyi film

5 filmi de izledim ve en çok merak ettiğim kategori. yine roma filmi burada maalesef öne çıkarılıyor ve bence burada kazanacak fakat geri kalan 4 film de benim için özel. onları da şu şekilde sıralayacağım.
1. capernaum
2. werk ohne autor
3. manbiki kazoku
4. cold war
izlemek istediğim ama nereden izleyeceğimi bilmediğim ödül töreni. ne güzel eskiden cnbc-e den izlerdik orjinal orjinal
24 şubat gecesi ama bizde sabah 3 gibi başlayacak 91.oscar töreni bu seneki algı genelde kötü filmler izlemeye bile değmez fln gibi laflar söylense de herkesin fikri kendisine biz yine sabahlayacağız* evet 30 yıl aradan sonra galiba sunucusuz olacak bu oscar saçma şeyler de oldu bu sene yok reklam arasında bazı ödülleri verelim yok aday şarkıların sadece 2 tanesi çalınsın ama hepsi tepkiler yüzünden geri çekildi bildiğimiz şekilde olacak yine.

tahminlere gelirsek

en iyi film: Green book

en iyi yönetmen: Alfonso Cuarón – Roma ile

en iyi erkek oyuncu: Rami ile Christian Bale büyük ödülleri topladı bu sene ikisi favori Willem Dafoe ve Viggo Mortensen hakkını yiyecekler gibi o yüzden Bradley Cooper alacak hahah işin şakası Rami ye gidecek

en iyi kadın oyuncu: Glenn Close gönlüm Olivia Colman ile

en iyi yardımcı erkek oyuncu : Mahershala Ali

en iyi yardımcı kadın oyuncu: Regina King gönlüm Rachel Weisz ile

en iyi orijinal senaryo: Green Book ama belli olmaz burası

en iyi uyarlama senaryo: BlacKkKlansman almasını isterim a star is born alamaz diğerlerini de izlemedim o yüzden

en iyi yabancı film : Roma bunu Roma alamazsa en iyi filmide alamaz mantık hatası olur bunu verip eyv diyecekler bence

en iyi animasyon: spider-man into the spider-verse

en iyi görüntü yönetimi: Roma – Alfonso Cuarón

en iyi kurgu: vice

en iyi kostüm: the favourite

en iyi makyaj ve saç: vice

en iyi orijinal müzik: black panther

en iyi orjinal şarkı : a star is born lady gaga eli boş gitmez

ses mix ve kurgusu : first man e gitmeli bence ama Bohemian Rhapsody popülerliği ile alır gibi

En iyi Görsel Efekt: Avengers: infinity War

evet görüşlerim bunlar kimsenin umurunda değil ama olsun*