bugün

kimse namaza camiye kuraana karşı değildir biz kemalistler öyleyiz.
olmayan kavgadır. kemalistlerin onlarla derdi yok. onların kemalistlerle derdi var.
iki tarafın ( taraf diyorum çünkü durum bu) önyargılarını bırakıp, hatalarıyla yüzleşmesi, farklılıklarla beraber yaşamayı öğrenmesi ile son bulacak kavgadır. aksi halde birbirlerini yoketme, intikam siyaseti yüzünden bu ülke zarar görmeye devam edecek.
Recep tayyip erdoğan iktidara gelene kadar kemalist hakimiyetinde geçen savaştır.
Bir 90 yıl daha yaşanır bu kavga bu ülkede. Neden mi? Çünkü hala görüşlerini dinin ve Mustafa Kemal'in arkasına sığınarak açıklıyor insanlar. Kendi düşüncelerini başkalarına böyle kabul ettiriyorlar. Onlar da haklı ne diyebiliriz ki? insanlarımızın çoğunun kendine ait bir dünya görüşü yok. Sağcı dinine düşkün solcu kemalist ve dinsiz olarak lanse edildi yıllarca. Politikacılar bile burdan yürüdü yollarına.
Yazacak birşey bulamıyorum doğrusu..kitap okumalı ve okutmalıyız. Gelecek nesillerin farklı kavgaları olması dileğiyle.
çok daha büyük ve de vahim bir kavganın hızını kesmektedir: dinci dinci kavgasının.

dünyadaki ve türkiye'deki örneklerden anlaşılacağı üzere bunların birbirleriyle kavgaları çok pistir. alt tarafı kıçı kırık bir tarikat içinde bile yardım paralarını paylaşacağız diye işlemedikleri cinayeti bırakmazlar. hele ki dini anlaşmazlık görüntüsü altında birbirlerine girdiler mi tutmayın bunları...

yatsınlar kalksınlar kemalistlere dua etsinler.
90 yıl önce yabancı devletlerin sömürgesi olmak isteyenler ile kurtuluş savaşı mücadelesi verenlerin kavgası olarak başlayıp günümüzde hala devam eden kavgadır.
tarafları yanlış beyan edilen kavgadır. kemalistlerin kavga ettiği kesim dinci kesimdir.

dinci ile dindar kavramlarını ayırt etmek lazım.
dindarlık bu ülkenin iğrenç sivilcesidir ara ara iltihap toplar kaşınır tedavi edilince bir süreliğine iyileşir ama yeniden kaşınması muhtemeldir.
dindarla kimsenin bir derdi yok şunu o boş beyninize sokun. dinci şeriatçı ibnelerle derdimiz var.