bugün

Ben de bu şekilde yemeye başladım kilo alıcam bu gidişle.
Karbonhidrat bazlı beslenmenin tipik özelliğidir.

Yediğiniz karbonhidratlar kapladığı alan vesilesiyle ilk önce midenizi doldurarak tokluk sağlar. Ardından glikoz deposu bu karbonhidratlar mideden ince bağırsağa geçtikten sonra orada emilir ve karaciğere gönderilir. Daha sonra bu glilkozun bir kısmı glikojen olarak karaciğerde depolanırken diğer kısmı pankreastan salgılanan insülin ile damarlar aracılığıyla kas hücrelerine enerji sağlaması maksadıyla gönderilir. Bu esnada kan şekeriniz hızla yükselir ve doymuş hissedersiniz, yani açlık aslında vücudun ihtiyaç duyduğu enerjidir. Sizin midenizin doluluk veya boşluğuyla ilgili değil yani. Daha sonra kaslarda bu enerji tüketilir ve kan şekeriniz hızla azalır. Bu ani farktan dolayı yeni yemek yemiş olsanız bile acıkırsınız.

Peki çözüm ne? Kahvaltı için en iyi çözüm yumurta ve peynirdir. iyi bir protein kaynağı olduklarından sizi daha uzun süre tok tutar. Yanında en fazla 1 dilim ekmek yeyin. Yok ben ekmeksiz doymam diyorsanız bakış açınızı değiştirin o yediğiniz şey buğdayın en dış kısmındaki hiç bir özelliği olmayan boş kısımdan yapılıyor. Karpuzun beyaz kısmı gibi düşünün. Tabi maya ekmeğe biraz lezzet veriyor ancak yine de un ekmeğin yaklaşık %60 ını oluşturuyor maya ise sadece %3. Peynirli yumurta yapıp yanında bir dilim ekmek ve bikaç zeytin sizin için ideal kahvaltı olacaktır. Açma dediğimiz şey una alabileceği maksimum yağı ekleyerek yapılan bir hamur işidir. Tahmin edebileceğiniz gibi o yağ da margarin. Bir açmada neredeyse yarım kalıp margarin vardır. Ne yediğinizin farkında olun.