bugün

dün sınavı saniyelerle kaçıranlar için söylenen sözdür. yazıktır günahtır ya, her işimiz doğru da bir bu mu kaldı, sınav zaten 10 da başlayacak, girsin bakalım vatandaş, soruları zamanında cevaplar cevaplayamaz o onun işi, sebep olma bari dememize neden olan aynı zamanda dün akşam ana haberlerde gözyaşları içinde izlediğim haberin mağdurlarıdır.
skinin keyfine son dk gidenler hariç, çalışmak sozrunda olan, iş yerinden yetişemeyen, annesi babası olmayıp zor şartlarda okuyan kardeşlerimiz için tam bir eşitsizlik örneği olmuştur. umarız yaradan katında önümüzdeki sene hakları fazlası ile teslim edilir.
işte bu talihsiz gençlerdir.

http://www.youtube.com/watch?v=u0IkhFe4w8I
Bu sene gündem olan mağdurlardır. Adamlar bu kuralı cumartesi gecesi koymadı arkadaşlar. Geçen sene de geç kalanlar vardı bir de ygsde bayılıpta tüm senesi boşa giden arkadaşım vardı böyleleri daha mağdur benim gözümde. Adam sorumluluğunu yerine getirmiş sağlık problemiyle başı derde girmiş. Ha illa ki kötü durumda olup geç kalanlar vardır, onlar da şans meselesi, ama vurdumduymazlıkla geç kalanda çok. Eğer ben o 2 milyon kişinin içindeysem, sınavdan bir saat önce orada olduysam ve bu bir kaç bin kişiye hak tanınırsa mağdur olan biz oluruz. Herkes sorumluluğunu bilsin o zaman.
bazıları sınava girenlere laf etmiş de düşünüyorum kendi yani bu laf edenler erkenden hazırlandıkları halde hani otobüse bindi diyelim ki bir kaza oldu trafik de durdu sınava geç kaldı o zaman ne diyecekler acaba. keyfi girenleri söylüyorlar da onlar zaten geç kalmayı sorun etmez tepki bile göstermez. sınavın bir iki saat daha geç olması gerek normalde hele de istanbul gibi şehirleri düşününce ve sınava girilecek yerler de en yakın okullarda olmalı hani şu ikisi yapılsa zaten geç kalan olmaz mağdur olan da olmaz. bunu gireceği sınavlara yarım saat bir saat kala orda olan biri olarak söylüyorum.
Sınavı dakikalarla kaçırmak hoş değil. Üstelik bütün bir yıl çalışıp hazırlandığınız sınava.

Ama bunda yapabilecek bir şey yok. Sınav koşulları bellidir. Böyle ciddi bir sınava gerekirse 1 saat öncesinden gidilmeli.

Bu mağduriyet sadece bir başlangıç üstelik. Hayatın ilerleyen dönemlerinde de tam zamanında olmanız veya yapmanız gereken bir çok koşul karşınıza çıkacaktır. Sorumluluk sahibi olmak zorunda herkes. Ortam ve koşullar bireylere göre değil sisteme göre uyarlanıyor çoğu zaman. Bu sistemle sınandığımız için buna ayak uydurmak zorundayız. Bu sadece sınav için değil her yer de her koşulda böyledir. Ayrıca sınava zamanında gitmek için oluşturulacak şartlar gerçekten çok zor değil. Daha zor olanlarıyla da karşılaşacaksınız. Mağdurlar ilerleyen yaşlarında iş ve özel hayatında bunu daha iyi anlayacaklardır.

Ben her sabah keyfiyetten 5 de uyanıp işe gitmiyorum zorunluluktan gidiyorum. Hafta sonu evimde veya dışarıda keyif yaparken gelen bir çağrı yüzünden işe dönmek zorunda kalabiliyorum. Bir çok insan buna benzer sorumlulukları üstleniyor. Bazı koşullarda seçim yapıp ona göre önlem almak zorundayız. Bu mağduriyete katılmıyorum.
benim kardeşim de mağdurlardandır. yalnız kendileri kaşındılar. bana sabah diyorlar "sınava 15 dakika kala kimseyi almıyorlarmış" diye ama kendileri dokuzu yirmi geçe evden çıkıyor. bayağı trafik varmış bayağı kişi mağdur olmuş öyle diyorlar bizimkiler. keşke ben de sınava girmektense 9 45 mağdurlarından olsaydım. hala çok sinirliyim hala.
bir haksızlık olmadığı için mağdur olmayanlardır. asıl kurallara uyulmaması adaletsizliğe neden olur (bazı kuralların kendisi haksızlık oluştursa da burada öyle bir durum yok). şu "her şeyi son anda yaparım" ve "benim için kuralları çiğneyemez misin, bir defadan bir şey olmaz" zihniyetinden kurtulmamız gerekiyor. sınava geç kalmak da dünyanın sonu değil ayrıca. üniversite bitirip yıllarca iş bulamayanlar var.
evden sınava gidenler için hiç üzülmedim.

arkadaş senin için belki hayatının en önemli günü, götünü devirip yatacağına bir gün erken kalk ziktir git sınavına.
amk biz ehliyet sınavına bile 4 saat önce gittik.

heee sende bu sorumluluk yoksa zaten hiç okuma, ne vatana ne millete zaten faydan olmaz.
abartılacak bir şey yok.
bu kadar önemli bir şeye geç kalabiliyorsa, hayatı boyunca bu sorumsuzluğu devam edecek demektir bu.
ders olsun onlara.

ben okula 1 saat önce gidip sınavdan 35 dk önce içeri girdim.
saat 8 de okula gidip anne-baba-kardeş bekleyenler var.
afedersiniz bunlar keyfinden beklemiyor.

biri 9:47 de geldiği zaman, 9:50 de gelen "beni de al" der, 9:55 de gelen "onu alıyorsan beni de alacaksın" der.
üstelik sınavdan 15 dk önce optik form ve kitapçıkta doldurulması gereken alanlar hakkında bilgi veriliyor, görevliler bazı açıklamalarda bulunuyor. birisi geç geldiği zaman düzen bozulacak.
daha kötüsü sınav başladığında görevli ile geç gelen arasında hala fısıldaşmalar olursa dikkat dağılacak, sınav esnasında sinirlerin bozulacak ve bu stres seni ele geçirirse mahvolacaksın.

deneme sınavlarında bile bu duruma sinir olan biriyim, ygs de ne hale gelirdim Allah bilir.

yıllardır yüzük, küpe, bozuk para bile getirilmeyecek dendiği halde ben kapıdayken önümdeki ergen, görevliyle para yüzünden tartışıyordu.
bir başkası küpe yüzünden tartıştı.
bizim milletimizin bir karakteristik özelliği bu kuralları takmamak.
trafik varsa 2 saat önce çık.
gerekirse makyaj yapmadan çık.

ulan bir de kezbanın biri kapıyı tekmeleyip kendini yırtıyor gerizekalı.
özellikle ona iyi olmuş. çıldırsın amk.

bu sınava 2 milyon 200 bin kişi giriyor.
bazı katı kurallar olacak ki düzen de olsun.

“Ben 18 yaşıma geldim, artık bir bireyim ulan!” diyorsan sorumluluğunun farkında da olacaksın.
Kural konulmus defalarca uyarilmis riayet etmek zorundasin magdur falan yok dubeduz sorumsuzluk kisinin hayatini bu kadar etkileyen bir sinavda gec kalmak nedir.
haksızlık yok sorumsuzluk var.
makul bir süre öncesinden ilanen duyurulmuş bir sınav saati var. adamlar demiş ki saat 10.00'da sınav yapacağız.

saat 09.45'ten sonra binaya girmek yasak demişler.

niye yasak? idarenin sınav güvenliğinin sağlanmasına yönelik kendince pek çok haklı sebebi var.

bir başka husus sınava başlamadan önce de bazı hazırlıkların gerekmesi.

işbu nedenlerden ötürü makul bir saat olarak 9.45 belirlenmiş. sabah erken bir saat değil. normal bir insanın güne başlarken rutin kişisel bakımını, kahvaltısını vb yapıp il içinde uzak bir yere zamanında yetişebileceği makul bir zaman.

bir başka husus 1 dakika geciktim almadılar mantığı. kesin ve net bir karar olmadığı taktirde bu 1 dakika muhabbeti hiç bitmeyecek. 9.47'de gelen adam beni niye almıyorsunuz 9.46'da geleni aldınız diyecek. bu böyle sürüp gidecek.

özetle kişilerin şahsi sorumsuzluğundan kaynaklanan mağduriyetlerini idareye yüklemenin bir mantığı yok. 9.45'ten sonra almıyorlarsa kendini ona göre ayarlayacaksın.
insan orada yatar yine de gecikmez . bu defa yönetim haklı bence. istikbalin söz konusuysa kurallara uyacaksın. çok özel sağlık şartları dışında tabi ki.
sınava girememek, 1 sene kaybetmek gerçekten çok üzücü bir durum. hatta ondan daha kötüsü, lys heyecanı ile bütün arkadaşların ders çalışırken öylesine okula gidip gelmek olsa gerek. fakat ygs milyonlarca kişinin girdiği bir sınav. haliyle belli başlı katı kuralları olması şart. uçağın 10'da kalkacak olması, senin o saatte uçağa binebileceğin manasına gelmiyor malesef. otobüs değil bu. ona göre piste çıkılıyor, taksi yapılıyor. 15 dakika önce uçakta olmalısın en geç.

kısacası, sınavın başlama saati 10 değil, 9.45 aslında. yayınlandığında çok dalga geçtiğimiz ösym filminde en geç 9'da okulda olun deniyordu. 9.45'i de geçtim yani. ben bu sınava 2'si dalgasına olmak üzere 3 kere girdim. Herbirinde 9'da okuldaydım ki, birinde fatih'ten şirinevler'e, diğerinde beylikdüzü'nden sefaköy'e gittiğim halde. haliyle "lütfen" biraz ciddiyet. oradaki polis saat 08.00'da oradaysa, yüzlerce kitapçık, malzeme, gözetmenler, okul müdürü vs oradaysa sen de orada olacaksın arkadaşım. Mesela sınav öncesi, ya personel gelmez de sınav olamazsam diye düşünüyor musun? ya da kitapçıklar gelmemiş bir senem boşa gitti diye bir şey var mı?
Yeni duydum bu olayı ve çok saçma geldi. Ne güvenliği o? Sınavlarda kopya işine akpnin yoldaşı cemaat bakmıyor muydu? E cemaat gitti daha neyin sıkı güvenliği bu?
Özgür cin dobbynin parmağı var diycem ama dobby öldü! Yoksa ölmedi mi ? Hadi Müge anlı bunu da araştırsın. (bkz: peron dokuz üç çeyrek) (bkz: pottermore), (bkz: potterhead), (bkz: sırlar odası).
10 tane alarm kuracaksın, saatler öncesinden orada olacaksın. yan yattı çamura battı olmaması için gidip eşşek gibi bekleyeceksin. hayatını etkileyecek bir sınavı insan kapısında yatar da, yinede geç kalmaz. kimse kusura bakmasın, böyle önemli bir sınava geç kalanın ilerideki yaşantısında alacağı sorumluluğu üç aşağı beş yukarı bellidir. ne yazık ki hayat, iki damla göz yaşına kolaylık sağlamıyor
mağdur falan değillerdir. başta bende yazık lan 1 2 dk için diyordum lakin öyle değil siz sınav giriş belgesine girerken dahi 9 45 te sınava gir almam diyor ösym adamlar her yere yazmışlar zaten 9 45 te alınmayacak erken gelin diye.

tanım: olmayan mağduriyettir.
Valla biz sadece heyecandan 28 kere tuvalete gitmeye zaman payı bırakmak için dakikalar önce içeri girerdik. Bu arkadaşlar ya çok rahat ya da hakikaten başlarına bir şey gelmiş ki yetişememişler.
Aracın lastiğinin patlamasından mütevellit kpss sınavında kervanına katıldığım mağdurlar silsilesi. Geç kalanlara kızdım nasıl geç kalırsınız diye başıma geldim, aman çok dalga geçmeyin, kızmayın.
Akbaba gibi her sınav öncesi okul bahçesinde elinde kamerayla "niğoldu almadılar mı" diye milleti darlayan tayfayı mantar gibi türetmiş mağdurlardır. Arz talep meselesine döndü durduramıyoruz. Bir de "çok mu üzüldün niye ağlamıyosun bak bir dakikayla kaçırmışsın" diye zorla tribe sokuyorlar ya yoktan yere sinir katsayım yükseliyor bak bize de günah.

Diğer yandan Gaza gelip bir arttırarak "Yahu ben sabah dörtte gidiyorum oraya akşamdan kamp kuruyorum" muhabbeti yapmamak için zor tutuyorum kendimi çünkü gerçekten kim ne şartla gidiyor, o yolda neler geliyor başa da geç kalınıyor buralar muamma. Geniş geniş konuşamıyorum yani empati mod on.

Kamu spotu olarak sınav yerlerimize birgün önceden gidip okulu görüp işimizi garantiye alalım arkadaşlar. Emeğimizin emanetçisi de bizden başka kimse değil çünkü.
Daha cok 9:45 sorumsuzlari olarak anilmali. Sinavla alakam yok, ama ben bile biliyorum 9:45te kapilarin kapanacagini. Guya hayatlarinin en onemli sinavi, ama yarim saat onceden gidemiyorlar. Kusura bakmayin da, daha bir sinava vaktinde gidemeyen adamin universitede isi yok zaten. Kurali da oldukca mantikli buluyorum, uygulamadaki katiligi da.