bugün

türkiye ekonomisi için pek fazla önem arz etmeyecek değerdir.

şöyle ki 1000 metreküp doğalgazı ortalama 180 dolardan alıyoruz. (geçtiğimiz yıllarda 230 dolardan alıyorduk, petrol fiyatları dip yapınca son zamanlarda 180 dolara düştü)

doğalgazın 1000 metreküpünü 180 dolara aldığımıza göre, bu durumda 1 metreküp doğalgaz alım fiyatımız; 0,18 dolardır.

bu doğalgazın 1 metreküpünün bize maliyeti.

buradan hesaplarsak; 0.18 x 800.000.000.000 =144.000.000.000 (yüz kırk dört milyar dolar)

ama doğalgazın gerçek fiyatı bu değil. bu bize maliyet fiyatı.

bizim 180 dolara aldığımız gazı avrupa 100 dolara alıyor.

yani bu gazı satabilmek için bizim maksimum 100 dolardan satmamız lazım.

bu durumda doğalgazın metreküpünü 0.10 dolara sattığımızı düşünürsek;

0.10 x 800.000.000.000 = 80.000.000.000 dolar yapar.

yani, henüz çıkmamış, çıkarılmamış gazın değeri sadece 80 milyar dolar.

bu para türkiye'nin geleceğini falan kurtarmaz.

o yüzden kimse hayal kurmasın.
O zaman bu müşde bize değil ihaleyi alacak müteahhitlere puhaha beton tanrısı kurban istiyor.
Öncelikle nasıl ki her toprak aynı verimlilikte değilse her madenin ve her yer altı kaynağının da kalitesi aynı değildir. Örnek verecek olursak Batman'dan çıkan petrolün kalitesi ile katar'dan çıkan petrolün kalitesi gibi düşünebilirsiniz.

Bizden çıkacak olan doğalgaz ortalamanın üstünde de, altında da olabilir.

Ben zaten önemli olanın bu olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan Artık bunları yapabiliyor olmamız. Artık elimiz güçleniyor, devlet güçleniyor. Biz çalışmaya, aramaya ve kendimizi geliştirmeye devam ettikçe de sonuçlar gelecektir.

Önemli olan pes etmemek, boyun eğmemek. Bu sefer olmasa bile bidaha ki sefere yapabilmek.
Valla benim cebime giren çıkan birşey olmayacagina göre isterse 900 milyar dolar olsun ne farkeder..

Zenginin parası fakirin çenesini yorarmis..
Birde bu gazın çıkarma maliyeti var. Köyden indim şehire filmindeki gibi 4 kayserili elinde kazma kürekle karadeniz kıyılarını deşmeyecekler herhalde.

Bunu çıkar, kullan ve kalanı sat derken bu sefer astarı pahalı gelip gene köprüler veya faturalar zamanlasın sonra.
ekmeği 800 milyar metreküp doğalgazla mı alıyoruz kardeşim.
Bu doğalgaz yap işlet devret modeli ile çıkarılabilir. Hatta yıllık belli bir metreküp altında doğalgaz çıkması halinde işletici firmanın zararının karşılanması garantisi verilebilir.

Her şey çıkabilir, afedersiniz bok da çıkabilir temkinli olmakta fayda var.
800 milyar metreküp doğalgaz çıkarıyoruz, demek ki sıçmak üzereyiz.
80 milyar doları beğenmeyen arkadaş bana 800 lira gönderebilir mi?
Çok para üüu.
daha önce de yazmıştım. bu doğalgaz (var olduğunu kabul edersek) bunun arama çıkarma finansman maliyeti için bu doğalgaz üzerinde hak sahibi olan bir şirket var mı?
bu doğalgaz arama çıkarma işleminde teknik destek veren (teknolojisini kullandıran) bunun için çıkan-bulunan doğalgaz üzerinde bir hak sahibi şirket var mı?
bunları bilmeden konuşmak; evlenirsem çocuğuma ahmet ismini koyup onu doktor yapacağım demek kadar tutarlı mantıklı garantili delilli konuşmuş oluyoruz.

hem akdeniz veya karadeniz de kendi karasularınız içinde doğalgaz petrol bulsanız bile bunu size yedirmezler.
daha önce de yazmıştım, ne finansman ne teknoloji ne ekipman olarak bunu başaracak imkanımız yok.

teknik konulara girmek istemiyorum ve konuyu basit olarak birr örnekle anlatayım.
akdeniz veya karadenizde doğalgaz buldunuz?
bunu benim evime veya arabamın deposuna yakıt olarak nasıl getireceksiniz?
türkiyenin ihtiyacını karşılayacak kadar bulsanız biile şu ekonomik durum ile 50 yıl geçse de bunu başaramazsınız.
bakınız mühendislik kalifiye eleman, ekipman vb konularına girmiyorum. zaten denizde doğalgaz çıkarması (platformlar-teknoloji-yetişkin personel-ekipman) yapacak bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar şirket (aslında devlet) var.
para yok, teknoloji yok, personel yok ekipman yok ama 800 milyar metreküp doğalgaz kaç para mı eder?

daha fazla yazmayayım, sonra vatan haini derler.
değerini meğerini bilmem

ama

en iyi bildiğimi söyleyeyim

akabe

ne söylüyorsa yalandır

800 demişse bence max 300 (en fazla)

asıl konu

onu çıkarmak için yapılacak yatırım

onun ihalesini de

ya bilalın imam hatipli arkadaşı

ya da cengiz mengiz alır ki

bu gaz çıkarmanın yatırımı da az buz şey değildir, boşa sevinme

sırf o ihaleyi vermek için bile 800 milyon deyip

yalan söylemeleri de benim için beklenmeyecek şey değil

akabe siktir git

senden gelecek bir hayır varsa gelmesede olur

gaz çıkaracam ayağına bizi daha da borca sokma.

20 senedir senden beladan başka bir şey gelmemiş

bu saatten sonra senden hayır bekleyen

aptal değil

aptal oğlu aptaldır

varsa bir hayrın onu da götüne sok

ve siktir git

senden gelecek hayır

gelmese de olur.

bütün bu oyunu neden yaptığını da

anlayan anlıyor

kendi tabanı bile bundan bıktı usandı

son çare karartmayın la enseyi

aha da bahın gaz neyin bulduh

uçtuh evlaaaadım uçtuh

yapacak

zira çok iyi biliyor ki

o gürühun içinde

ne bu gazı bulduna ama kaç sene sonra kullanacam diyecek biri

ne de bunun için ne kadar harcayacan, bana kaça mal olacak

diyecek bir tane çıkmaz

gaz bulduk sevinin

hülooooooooowwwww reyiz buldiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.

al götüne sok gazını mazını

siktir git.
cehapelileri ülke aleyhine temennilerde bulunduracak kadar değerli işte hesap et.
güncel Önemli Başlıklar