1. 1.
  (bkz: novella)
  (bkz: öykü)

  girdi burada.
  4 -2 ... corbadaksinekkanadi
 2. 2.
  Nicelik değil nitelik.
  2 ... ruhsal enfeksiyon
 3. 3.
  valla ben zweig'in bu kadar populer olmasina katlanamiyorum arkadas. d&r gidiyorum bir bolum komple zweig kitaplari. bazen diger raflara sarkiyor. dost kitabevi'ne gidiyorum ayni sekil baktigim yer zweig aq. baska adam mi yok lan okumalik bu ne olm.
  1 -1 ... madlen dede
 4. 4.
  şunu net bir şekilde ifade edeyim; bu ülkede bir kitap elden ele dolaşıyor, herkes o kitabı "aman öyle güzel kitap, aman böyle süper kitap" diye övüyorsa o kitap genellikle çöptür.

  (bkz: kürk mantolu madonna

  elbette istisna olabilir.
  -4 ... hubel
 5. 5.
  bunun kriteri sayfa sayısı olmamalı. ne yani 1200 sayfa harry potter azkaban tutsağı okuyunca entelektüel mi olunuyor?

  fakat ülkemizde son dönemlerde sıkça yapılan şöyle de bir gerçek var ki; çok yersiz ve tehlikeli fikrimce. belli dönem belli yazarların popüler olmasının, kesinlikle yayın evlerinin ticaret politikaları ile alakalı olduğunu düşünüyorum. yayın evlerinin yeni basılan veya baskısı yenilenen kitap yazarları ile o ay ki edebiyat dergilerinin kapaklarını süsleyen şair veya yazarlarının aynı olmasının, bir tesadüf olmadığını görebilmek çok zor olmasa gerek. elbette yeni bir çeviri veya eser olması bu durumun dışında tutulmalı. fakat aynı eser ve sanatçıların sürekli olarak temcit pilavı kapak edilmesi, ülkemizde yeni kitap veya çevirinin ne kadar az olduğu acı gerçeğini de yüzümüze vuruyor maalesef.
  21 ... fikrimin ince gulu
 6. 6.
  Beni tanıdılar siz kaçın..

  80 sf lik zweig okuyup roman okuyorum diye gezmek

  Bunu diyen kişi bana Recep ivedik filminde, kütüphane görevlisi kadına ‘mesela hugo hakikaten çok sefilik çekti’ demesi gibi bir cehaleti hatırlattı. Bunlar zaten roman kategorisinde sunulmamış ve değerlendirilmemiştir. (bkz: novella) kaldı ki bir kitabın kalitesini sayfa sayısı belirlemez. Anlatılmak isteneni uzatmadan, yalın anlatım şeklinde yazarak da okuyucuya rahatlıkla ulaşılabilir. Keza Çehov’un altıncı koğuşu’nun (68 syf) etkisini bin sayfalık bir kitap veremez.

  Popüler kültür öğesi olması için bir şey diyemem zaman zaman her kitap/yazar böyle aşırı popülerlik kazanabiliyor. Örneğin şimdilerde çürümenin kitabı revaçta Okunuyor. Oysa yılların kitabı, Dönemsel bir durum olsa gerek. ilaveten Zweig, psikolojinin üstadıdır yedirmeyiz.
  5 ... bolivya devlet radyosu
 7. 7.
  Ben daha çok stefan zweig ekseninde edebiyat tartışanlara kılım.
  ... buyukiskender
 8. 8.
  Cahillerin yapacağı iştir.
  -1 ... cimbomlu yazar
 9. 9.
  hiç kitap okumamaktan daha iyidir. stefan zweig'in satranç kitabını tavsiye ederim, güzeldir.
  1 ... onur 55
 10. 10.
  Zweigin o 80 sayfalık romanından sonra 150 sayfalık kitabını okudum ve hoşuma gitmedi. Sonra hariki murakami okudum bin küsür sayfa. Ondan sonra da 400 sayfa hg wells okudum.
  Soru: yazar kaç roman okumuştur?
  ... sogeking