bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. .
  kafkas üniversitesi fransız dili ve edebiyatı öğretim üyesi bahattin şeker'in ele aldığı yazı.


  --spoiler--
  Dolunay Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahattin Şeker, 8 milyon engelli ve 3 milyon 230 bin nüfuslu Ermenistan konulu yazısında, "Türkiye'deki engelli sayısının yarısı bile değil ama Ermenistan'la imzalanan protokol ilk gününden itibaren manşetleri meşgul etti" dedi.

  Şeker, "Aylardır, "Ermenilerle protokol imzalanacak" haberlerini manşetlerde okuduk. imzalar atıldı, atılmak üzere derken ve nihayet atıldı. Ertesi gün "son anda kriz aşıldı" manşetleri gündemi meşgul etti. Sonrasında ise eleştirenler, destekleyenler, temkinli yaklaşanlar derken gündem değişmedi. Şimdi de Ermenistan'la yapacağımız milli maç yine ülke gündemini meşgul ediyor. Oysaki üzerinde tartışılmayan hatta değerli köşe yazarlarımızın, haber yorumcularımızın pek dikkat etmedikleri, üzerinde pek düşünmedikleri bir anlaşmaya daha imza atıldı" dedi.

  Şeker, bununla ilgili haberi de şöyle hatırlattı:

  "Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM'de düzenlenen 2009 Sözleşme Etkinliği kapsamında düzenlenen törende, Engellilerin Hakları Sözleşmesi'ne ilişkin Türkiye'nin onay belgesini verdi ve sözleşmenin ihtiyari Protokolü'nü imzaladı. Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği'nden yapılan açıklamada, Engellilerin Haklarına ilişkin Sözleşme ile birlikte, Türkiye'nin BM'de 8 temel insan hakları sözleşmesine taraf olduğu bildirildi. Müzakereleri 2000 yılında başlayan Engellilerin Haklarına ilişkin Sözleşme, 13 Aralık 2006 tarihinde BM Genel Kurulu'nda oylamasız kabul edildi ve 3 Mayıs 2008'de yürürlüğe girdi. Sözleşme genel ilkeler, genel yükümlülükler, eşitlik-ayrımcılık yasağı, erişebilirlik, eğitim, sağlık, çalışma ve istihdam, siyasi ve kamusal hayata katılım gibi çeşitli başlıklar altında, engellilerin haklarını ve taraf devletlerin yükümlülüklerini düzenliyor. Sözleşmenin ihtiyari Protokolü de kişi ve gruplara sözleşmenin uygulanmasını denetlemek üzere kurulan Engellilerin Haklarına ilişkin Komite'ye, iç hukuk yolları tükendikten sonra başvuru imkânı tanıyor." (Anadolu Ajansı)

  Şeker daha sonra, "iyimser rakamlarla ifade edilen 8 milyon engelli için güzel ve anlamlı bir imza attı Türkiye diyerek, "Bu imzanın Türk basınındaki yansıması ne oldu peki? Manşetlere çıkmayacak kadar önemsiz bir haber mi bu imza? Ocak 2008 itibarıyla Ermenistan'ın toplam nüfusu 3 milyon 230 bin 100 kişi civarında. Yani Türkiye'deki engelli sayısının yarısı bile değil ama Ermenistan'la imzalanan protokol ilk gününden itibaren manşetleri meşgul etti.

  içimizdeki 8 milyon kişiyi ilgilendiren bir haber sıradan bir haber olarak 14 satırla duyurulurken 3 milyon 230 bin kişilik bir Ermenistan'la yapılan protokol gündemden inmedi ve hale gündemi meşgul ediyor" diye konuştu.

  Dolunay Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahattin Şeker, konuşmasını şöyle tamamladı:

  Kimse doğarken milliyetini belirleyemez. Geçmişin hatalarını bu günün insanları da çekmemeli. Kapı komşumuzla küs durmamalıyız ve onlarda durmamalılar. Ancak kardeşimiz dediğimiz başkalarını da küstürmemeliyiz. iki millet arasındaki öfke bitmeli. Bunları anlayabiliyorum dileğimde bu zaten. Ancak 8 milyon engelliyi ilgilendiren Uluslararası bir beyannamenin imzalanmasının basınımızdaki yansımasının bu kadar cılız olması beni çok üzdü. Acaba bu 8 milyon engelli Ermeni asıllı olsaydılar bu imza hakkında Gazete manşetleri ne yazardı, televizyon haberlerinde nasıl ele alınırdı? Ermenistan ile aradaki buzlar eritilmeli mi? Evet eritilmeli ancak eriyen buzun suyunda boğulmamak şartıyla!
  --spoiler--
  5 ... la paz