bugün

''ecdadımızı doğru ve iyi tanımalıyız'' söyleminden yola çıkarak iyi tanımamız gereken padişahtır. kimi yobaz kitlesinin ''içki içmediği için'' ata dediği padişahtır. içki içmek haram canım ama 8 aylık kardeşini boğdurtmak günah falan değil. ah bu yobazlar.
el fitnetu essettü minel katl diye sakirtlerin savundugu padisahtir.
adam ayni zamanda halife bir hutbe okutur bogdurtmak serbest olur.
bu olayı savunanlara göre neymiş; 8 aylık çocuk devletin başına bela olacakmış, devletin geleceği söz konusuymuş. babaları neden 1 taneden fazla çocuk yapmış o zaman? padişah 1'den fazla çocuk yaparken sorun yok, ama bu çocuklar 1'den fazla olunca büyüğü küçüğü öldürecek. hadi oradan şakirtler sizi.
oğullarını,yeni doğmuş torunlarını hatta gelinlerini bile imha etmiş olan kanuni sultan süleyman'dan aşağıda kalmıştır.

+sen kaç tane öldürdün
-3
+sen yenisin galiba
devletin geleceği söz konusuymuş da bıdı bıdı... padişahlık ekber ve erşet olanındır demeyi akıl edemedik demiyorda... hem boğdurmak nedir lan bebek o kardeş canından can. hiç elinden bir şey gelmiyorsa götür bir caminin avlusuna bıraktır boğdurmak da nedir.
o sekiz aylık bebeğin öldürülmemesi durumunda ileride oluşacak taht kavgalarından mütevellit çatışmalarda ölecek onca insanı ve devletin bekasını düşününce haklı bir eylemdir. ve ayrıca bu gibi şeyleri dönemin şartlarını esas alarak düşünün, tarih bakarken bugünün değer ve yargılarından arının.

not: tarih bölümü öğrencisiyim ve bebek şehzadelere ait mezarlar vardır. tarihçiler bu konuda mutabıktır.
hiç bir canlı henüz gerçekleştirmediği eylemlerden dolayı bir yaptırım göremez ama insani boyutunu "justified evil" tadında kıvıranlar zaten anlayamayacağı için açıklamaya bile uğraşmaya gerek yok. ancak kendisine halife diyen birisi can almak yasakken, masum bir bebeğin canını "ileride tehlike oluşturabilir" diye alamaz. allah bunu yasaklamıştır, ileride sorun çıkarırsa cezasını çeker ancak kendine müslümanım diyen birisi kendini allah yerine koyup kimin ölüp kimin yaşayacağına karar veremez.

yerinde ben olsam yapar mıydım? evet aynısını yapardım, ne devleti ne de hükümdarlığımı riske atmazdım ancak daha sonra çıkıp da "halifeyim ben, gittiğimiz yol hak yoludur" derken ikiyüzlülük yaptığımı da bilirdim. eminim ki zamanında kendileri de biliyordu, o nedenle savunmaya çalışırken ne dine laf gelsin ne sultanımıza diye kasmanın lüzumu yok. ilginç bir şekilde hemen atatürk ile karşılaştırılmaya falan çalışılmış da atatürk tam da bu nedenlerle eleştirilemez. vatanı için doğru bildiğini yapıp arkasında durmuştur. iki yüzlülük yapmamıştır ve masumları değil, gerçek tehditleri öldürtmüştür. aksi halde çok savundukları padişah usulü davranılsaydı, ortadaki tezatlığı hala göremeyen savunan şakirtlerimiz zaten hayatta olmazdı.
güncel Önemli Başlıklar