bugün

türkiye nin yaşadığı en büyük çlgınlıktır. ondan sonra da böylesi olmamıştır.

laklak denilen alet iki küçük bilardo topunun 35 cm. lik bir iple birbirine bağlanması ve ortasına yüzük şeklinde bir halka geçirilmesi ile üretilir. abs den yapılır. bir tür plastik yani.

kullanılması ise şöyle olur. yüzük şeklindeki halka sağ elin küçük parmağına takılır ve önce yavaşça toplar birbirine çarptırılır. daha sonra hızlanılarak küçük parmak merkez olacak şekilde aşağıda ve yukarıda birbirine çarptırılır. ve o müthiş ses başlar. laklakta laklak.

çılgınlık boyutu ise alışkanlık yapması ile başlar. elden bırakılmaz. sabah, akşam, evde, sokakta her yerde bu ses üretilmeye çalışılır. kolayda değildir. ustalaşmak en az 1 hafta sürer. çılgınlık boyutunun diğer kısmı ise tüm mahalleden bu sesin sabah akşam yükselmesidir. ses öyle dikkat cekicidir ki, en az 500 m. lik bir çemberde etkilidir.

o günlerde sokağa çıkıldığındaki manzara şudur. her binanın önünde biri, elinde bir laklak hababam sallıyor. kahvede millet oyunu faan bırakmış bununla haşır neşir.

gece rahat uyumak namümkün her taraftan laklak sesleri.

ve beklenen son. yasak geliyor. millet artık gizli köşelerde bu aktiviteyi yapmaya çalışıyor. bir de gözçü bırakılıyor. çünkü polis gelip hakkaten topluyor. o tür bir tehlike olduğunda herkes çil yavrusu gibi dağılıyor.

bu çılgınlık bitmez gibi düşünülürdü ya, o da bitti.
şu günlerde bir dizi var. adını bilemedim. orada bu çılgınlıktan enstantaneler var.
o tarihlerde illet olduğum bir zımbırtı idi. belki kendim alamadığım içindi bilemiyorum. ama illet birşeydi.