bugün

70 bine mersedes almak varken çok ayıp etmiştir.
Otomobile 70.000. T. lirası vermek niye diye, sorsak önce...
Parayı çöpe yatırmaktır.
Vergiye doyuramadığımız devlet sayesinde. .
sıfır araç olsun gerisi mühim değil zihniyetindeki insandır. ben sıfır citroen c3 alan insan gördüm 60 bin küsüre. sıfır renault alıp sıfır araç aldım diye gezinmektense ikinci el bmw alıp bmw ye biniyorum demek çok daha iyidir.
gençlerin anlam veremediği olay. yaşınız geçtikçe anlayacaksınız.
renault alınır, alınmaz değil.

ancak renault alacaksan git en fazla 50-55 bin ver fluence al, captur al. zaten 50 bin fluence'daki donanım 65-70 bin liralık jetta'dan da aşağı değil. ki doğru; ikinci elde güçlü renault zarar etmezsin, parçası ucuz vesaire. bencede öyle.

ama 70 bini hangi renault modeline niye verdin?
Halbuki 2010 ve üstü bmw 1serisi dururken.
aga otomobili yatırım olarak görüyorlar. ondan böyle basıyorlar parayı. hepsi bi anahtara bakıyo malesef.
renocu olmak bir hastalıktır. babamdan biliyorum.
nasıl olmasınki ufak tefek bi kaç arıza dışında 12 sene spring sonrada 20 sene laguna kullandı hem de ne bakıma götürürdü ne bişey.
hatta laguna yı periyodik bakıma götürmüş, servisteki yaşlı usta buna "getirme kardeşim getirme, yağını suyunu koy kullanmana devam et" demiş. o da öyle yaptı. araba hala taş gibi.

bakıma götürme kısmı tavsiye değildir ha, yanlış anlaşılmasın. peder risk almış. zarar etmedi ama. şans da diyebilirsiniz.
artık ortalama sıfır bir otomobilin 60 bin olduğunu düşünürseniz çok değildir.
kalite kokusunu ve hissini alabileceğiniz araçlar 100 binin üzerindedir.
ah güzel ülkem öpüyorlar sizi her arabada ve her benzin alışınızda ayrıntılara takılma, zevk almaya bak.
320i olarak bilinen bmw modelinin Fransız psa üretimi motor kullandığını bilmeden, Mercedes'in o orneklerde verdiğiniz 70-100bin aralığında satılan araçlarında Renault comp. Motoru kullandığından haberdar olmadan yazılıp çizilen başlık.

efendiler, gidiniz kendinize bir 330cl Alınız. Lakin gayet kaliteli ve hoş araçlar da üreten koskoca bir firmaya ve hatta bu firmadan araç alan insanlara salak muamelesi yapmayınız.

Bir siz zekisiniz şu dünyada anasını satayım.
Edit: Renault üretimi bir latitude model araca sahibim. Ki kendisi gayet üst düzey donanıma ve işçilik kalitesine sahiptir. Gidip inceleyebilirsiniz.
Edit2: artık sahip Değilim lakin düşüncelerim sabittir.
bir fakir fukaraya verse daha makbule geçer.

harbiden daha makbule geçer.
ikinci El latitude almak olabilir.

Edit: sunroof lu olanını.
abi çıldırıyorum en yakın arkadaşımda sırf reno alırım kârla satarım az yakıyor diye sıfır gt-line aldı geçen yaz. tam 60 milyar verdi nakit para gözümün önünde muhasebe elden ele gitti aq. Şimdi iki kapısı değişti, bu arabalarda boya falan gittiğinde tekrar boyanmıyomuş. 52 milyara koydu daha 20 binde, kimse aramıyor. yüz kerede uyarmıştım git o paraya leon al diye. şimdi heryerde ilanı var ama kimse aramıyor, kimse. Talisman atağıyla kalite algısını yükseltmeye çalıştı ama yine aynı tas aynı kebap. geçmiş olsun ne diyelim.

aylar sonra gelen edit: O aracı satıp 2010 model fiesta aldı, dediğime gelip o kadar para bayıldığına bin pişman. b segmenti hatchback de forddan volkswagenden şaşmayacaksın aga.
Parayi çöpe atmaktir.
Olağanüstü fransız sinemasına dolaylı yoldan bir destektir. Başka bir işe yaramaz.
talisman veya megane 4 alınabilir bence ha o paraya ben gider audi alırdım 2 el o ayrı.
120 bin civarına talisman alanın bir alt seviyesidir.

(bkz: öküz alırız o paraya)
Bömövö duruyorken onu almak enayilik sayılmaz sanırım. Adamın kişisel tercihidir. Ben olsam bömövö alırdım bömövö.
ikinci el bir audi a6 almak varken, 0 otomobil almayacağım olaydır.

audi candır
Düşük fiyattır.

Tüm opsiyonlarıyla talisman 170 bin liralara geliyor.
Motorlu taşıtlar vergisine daha yeni zam gelmişken renault marka gibi kağıttan bozma bir arabaya para verilmez.
Dahası 110 bin tl ye golf almak.
Bi arkadaşım megane almış 86.000 tl ye. Aramızda geçen muhabbet

-Aldım abi megane'ı
+kaç para ?
+86 abi
-Megane?
+çok güzel araba abi
-Megane?
+koltuklar deri
-megane?????