bugün

(bkz: yürü beee)
ay ne güzel düşündü bu akp hükümeti. neden daha önce kimsenin aklına olayın sadece üniversiteyi açmakla ilgili olduğu gelmedi. ne kadar kaz kafalıymış öncekiler. yahu hakkaten ne çok şey değişti ve gelişti son sekiz senede. bazılarımız ne kıymet bilmez, ne nankör. bizim başımızda bizim adımıza düşünen o güzel yürekli insanlar var. bizde tutup başımızdakilerin başına yumurta atıyoruz. bu gençlik nereye gidiyor.
inşaat ihaleleriyle yandaş zengin etmek için yapılan eylemdir. hababam sınıfı'nda mahmut hoca'nın bir sözü vardı "okul sadece dört duvarı çevrili, tepesinde damı olan yer değildir" diye. maalesef bu ultra icraat sadece böyle. birçok okulda profesörü geçtim doçent bile bulunmuyor. bana yetki verin 7 yılda 700 tane üniversite açarım ama içi boş olduktan sonra ne b.kuma yarar onu bilemiyorum.
bir de bu var.
(bkz: 7 yılda 78 üniversite bitirmek)
bu da ben
herkesin üniversiteli olmasını iyi bir şey sanmaktan ileri gelir. ya da herkesin üniversiteli olmasını iyi bir şey sanan andaval türk halkını kandırmanın kestirme yollarından birini bulmuş olan hükumetin kendilerine has eylemidir.

alman hükumeti geri zekalı olduğu için herkesi üniversiteli yapamıyor işte... onlar kıçlarını yırtsalar da üniversiteli olamıyorlar, biz de burda daşşaamızı sallaya sallaya diploma alıyoruz.

böylece çok zeki olduğumuzu ispatlamış oluyoruz tüm dünyaya... evet.
nitelik ve nicelik arasındaki farkları bilmemekten ileri gelen durumdur. aynı zamanda da yapmış olmak için yapmaktır.
ya nolacadı? ktü nün binasını alıp yerinden söküp trabzon'a mı götüreceklerdi? mevcut binalara bir iki tane daha ekledinmi işte sana nur topu gibi üniversite.
hiç şüphesiz önemli bir icraattir.öte yandan üniversite hocaları ve imkanları da tabi ki oldukça önemlidir.

şimdi çıkıp şu üniversitede o yok,bunda bu var denilmesi biraz taraflı bakmak olacaktır.öyle ki hoca ve yönetici açısından bu üniversiteleri karşılayacak derinlikte olmayabilirsiniz,lakin bu tesislerin kazanılması ileri ki yıllar içinde son derece mühimdir.

yani bu 78 den önce az üniversitenin yapılmamasının sebebi üniversitenin ihtiyacını karşılayacak kalitede araç,gereç,hoca,öğrenci,yönetici yokluğu muydu?
(bkz: insan değil)
büyük başbakanımızın yaptığı yerinde icraat. herkes okusun ki ortada cahil kalmasın. işsizlik her zaman olacak ancak cahillik kötü bir şey.

78 üniversite açılır. ancak ne kadar yurt var?

bunun sonucu da herkese ışık evleri, nur evleri gibi ulvi mekanlara girme şansı verilir.

parası olmayan ne yapsın?
7 yılda 78 yandaş kurum açmaktır. bir de, bu kurumlara üniversite derseniz geçerliliğinizi yasal olarak ispatlar ve bunu icraat olarak kayıtlara geçirirsiniz. akp'nin yaptığı tam olarak budur.
kulağa garip gelen icraat.

gümüşhane üniversitesi için iki direk üstüne bir tabeladan ibaret demek insafsızlığın ta kendisidir. ben gümüşhaneliyim ve bir sürü bina yapıldı, hala inşaatlar devam etmekte. 1-2 yıl içinde 3 adet 10'ar katlı lojman yapıldı ve içini görseniz şaşırırsınız 'devlet böyle iş yapıyor muymuş' dersiniz, o kadar kaliteli malzemeden, o kadar modern. bu gibi lojman ve binalar eskiden olsa 10 yıla bitmezdi bunu çok iyi biliyoruz.

diğerlerini bilmem ama gümüşhane'de çok güzel bir üniversite inşa ediliyor. tabii şehir çok küçük ve dağlık bir şehir olduğundan yer sıkıntısı var, çok geniş bir araziye yayılmış bir üniversite değil. adamlar spor kompleksi, laboratuar vs yapmak için dağları oyup alan açtılar.

buradan anlaşılıyor ki eski mantık devam ediyor: hiçbir şey yapılmasın, yapılanlar karalansın.
bir başka açıdan bakarsak (bkz: 7 yılda 78 tabela dikmek)
diplomalı işsiz sayısını arttırmaktır. üniversite açılacağına istihdam sağlansa daha iyi olurdu. en azından var olan üniversitelerin mezunları iş bulurdu.
Çok ilginçtir bir tane olumlu yorum göremedim. Yapmayın arkadaşlar başlıkta verilen bilgi bu kadar da vahim bir durum değil. Evet her mezunun iş bulabilmesi zor fakat üniversitede 5 senesini ot gibi geçirmeyip kendini geliştirene inanın her zaman iş var. Neyse ki konuya döncek olursak eminim burda bu kadar acımasız eleştiren arkadaşlar 7 yılda hiç üniversite açılmamış olsaydı bu seferde Türkiye geriliyor siyaseti yapacaktı.
(bkz: her bina okul değildir)
Kaçına üniversite diyebiliriz, kaçından mezun insana gerçekten mesleğiyle hitap edebileceğiz merak etmekteyim.
işsizlik istatistiklerini düşürmeye yönelik harekettir. idealleri olan kimseler dışında kalanları herhangi bir üniversiteleye sokma çabalarıyla işsizlik konusunda % lik pay indirilmekte, gelecekteki üniversite kavramının anlamı aşağılarda kalmaktadır. ha bir de har(a)ç sistemi ve kalkınma projesi vardır ki işsizlik mevzusunun arkaplanında kalsa bile yakın gelecekte para karteli yoğunluğuyla üniversitelerin başkalaştırılmasıyla sonuca bağlanacak gibidir.
bu ülkeye bir yatırım yapılmaması gerektiğinin göstergesi icraattır.

bakıyorum entrylere bir allah kulu memnun değil durumdan. neden?

adamlar alışmış önceki iktidarların bu ülkeye çivi çakmamasına. şimdi sen niye yapasın ki hükümet?

sen bu ülkede kalktın orta okulda onu da geçtim lisede kitapları bedava verdin. bir kişi bunu dile getirir mi? getirmez. sen bile kalkıp da böyle yaptık demiyorsun çünkü olması gereken bu.

bakıyorum yine eleştirenlere çoğu üniversiteli, sözde mürekkep yalamış kesim. eğitim kurumunun içeriğinden çok dışını kontrol ediyorlar. bilmiyorlar ki okumak için kendini yırtan, kerpiç binalarda eğitim görenler var. okumak için ülkesini bırakıp başka ülkelere giden afrikalılar,kazaklar,moğollar neler neler var. kübalı zenci bile gördüm ben yurtta.

şimdi bunca şeyin üstüne kalkacaksın ve diyeceksin ki; '78 üniversite yaptın da neye yaradı'

buna verilecek cevap belli de, ağzımı kirletmeyeyim.

kısacası nankörlük diz boyu. 8 yıl öncesi ve şimdinin arasında ayrım yapamayan, ülkenin bölgesel güç haline gelşini göremeyen, itibar gören türkiye'nin varlığından bihaber bütün körlere diyorum ki;

(bkz: nankörlük dizboyu)
eğitimin içine etmektir.
aynı mantık yakında tüm liseleri anadolu lisesi yaptık da diyecektir.

halbuki değişim nedir? değişim tabelacıların cebine giren paradır. tabela yapın, yazdırın ekonomiye can verin.

lan sizdeki bu kafa olmasa biz neyle dalga geçeceğiz?
doğru düzgün yapılmadığı için hiçbir halta yaramayan icraattır. iki bina dikip buraya üniversite demek kadar komik birşey yoktur. üniversite öğrencilerinin aç kaldığı bu yıllarda oradan mezun olanların halini düşünmemek elde değil.
sağlıklı okumasını yapmak için çok daha farklı parametrelere bakmak gerekir. örneğin, yurt genelinde öğrenci kontenjanı ne kadar değişti, akademisyen sayısı nedir, üniversite mezunları arasında işsizlik oranı düştü mü yoksa arttı mı, bu okullara ayrılan bütçe ne kadar (diyanete ayrılan paya olan oranı nedir) gibi.
yoksa 78 olmuş, 178 olmuş ne fark eder.
gelecekte şöyle haberlerle karşılazmamıza neden olacak olan durum;

3 üniversiteden mezun olan işsiz gençler eylem yaptı. yarın ise 4 üniversiteden birden mezun olanların eylemi merakla bekleniyor.
özel olmazsa birde tam süper olucak.Zira özeller çok tuzlu oluyorda.
Senelik 10.000tl üzerinde ödeme.
güncel Önemli Başlıklar