1. 1.
    Sorum şu madem büyüdük, geliştik falan öyleyse içeceğimize, yiyeceğimize ne diye zam geliyor... Boğazımızdan bir tane fazla küçük çikolata geçse fena mi olur, ayrıca elektriğe de zam geldi dolaylı olarak ısınmak, kek kurabiye yapmak, bilgisayar oynamak ışık içinde oturmak bile daha az konforlu olacak ekmeğin de gramajı düşürülmüştü geçtiğimiz sene... Neymiş 2017 nin ilk 9 ayı 0,1 son 3 ayı 7,3 büyümüş. Yersen son olarak a haber bu haberi yapmıştı sorun bakalım devletin kredi alıp, borçlanması büyümek ise osmanlı dan daha çok büyüyen devlet var mı? Borçlarını da millet olarak biz ödemiştik...
    2 ... sigaraicmeyencarsitaraftari
  2. 2.
    Çünkü o büyüme rakamları üretim değil tüketimden kaynaklı büyüme. Tüketimin büyük kısmı ise ithalata dayalı bir tüketim. Yani Her türlü cari açık ve her türlü götümüze kaçan zamlar ve borçlar.
    1 ... konglamere lenf nodu
  3. 3.
    1-) Küççük bir matematik hesabı ile bu büyüme oranlarının olayını da anlatalım

Senin 100 liran var bu paran 110 liraya çıktı sen paranı yüzde 10 büyütmüş olursun

Birisinin 100.000 lirası vardır o parasını 101 bine çıkarır ama bu yüzde 1 büyüme olur.

işte Türkiye'nin büyüme oranındaki olay bundan ibaret. Tabi bizde halk bu küçük detayı bile fark edemediği için yapıştırıyorlar gelişen Türkiye bakın şu kadar büyüdük diye.

2-) enflasyon oranları. Türkiye üretim ülkesi değil bir yazarın da söylediği gibi tüketim ülkesi. Yabancı sermaye sahipleri bu yüzden tüketici toplum Türkiye'yi hedef alıyor. Bununla birlikte Türkiye'de faiz oranlarıdır şudur budur bunlara yükleniyorlar. Zaten Türkiye şu an piyasaya girmekten ziyade faizlerle dönen bir ülke haline geldi iyice her neyse işte durumlar böyle üretim yok tüketim falan özetle yabancı ülkelerin pazar olarak gördüğü bir alanız. Pazar büyüyor ama yabancılara büyüyor zenginlere büyüyor.

Artık ülkede piyasaya girmek için bile baya zengin olmak gerekicek yani o liberal sistemdeki hikaye olan eşit rekabet iyice hikaye olacak ve piyasaya girmek bile rüyalarda kalıcak.

Bu da şu demek ülkede bir 20 yıl sonra çok parası olmayan birisinin zengin olmasının tek yolu dolandırıcılık yapmak olucak. Günümüzde de başladığı gibi.
    3 ... keyf kahyasi