1. 1.
    Seçim sonuçlarına göre her parti öz eleştiri yaparak kendine dersler çıkarmalıdır. Ne yazı ki HDP hariç hiçbir parti doğru dürüst bir değerlendirme yapabilmiş değil. Her ne kadar HDP'nin meclise girmesinden son derece rahatsız olsam da bu da halkın tercihidir ve herkesin halkın tercihlerini öpüp başına koyması lazım.

    Kimseyi ötekileştirmemek lazım, kimse kimseyi kandırmasın HDP meclise %5 kadar AK Parti’nin %1-2 gibi de CHP’nin oylarını alarak girmiştir AK Partinin kaybolan diğer %4’e yakın oyu da MHP’ye gitmiş gibi gözükmekte. Seçimin tek galibi oylarını artıran HDP’dir mağlupları sıralamak gerekirse sırasıyla AKP, CHP ve MHP’dir. Görebildiğim kadarı ile AK Partinin başkanlık sistemi söylevine çok vurgu yapması yeni bir proje anlatamayıp eski yaptıklarını referans gösterme çabası halkta karşılığını bulamamıştır. Çözüm sürecini bekleme odasına alıp daha milliyetçi söylevler geliştirmesi ise doğuda hezimete uğramasına neden olmuştur. En önemli kriterlerden biri ise Davutoğlu’nun karizmatik bir lider olmamasıdır. Çok yanlış ve eksik bir balkon konuşması ile de bu durumu perçinlemiştir tüm konuşma sürecinde en çok teşekkürü teşkilatına sunmuştur %9 kadar oy kaybı yaşayan bir parti lideri iken zafer naraları atıp sürekli teşkilatına teşekkür etmek bu halkta karşılık bulmaz. 2011 de oylarımı artırdım diye mağlubiyeti kabul etmeyen Kılıçdaroğlu’na istifa etmeliydi siyaseti yaparken bu başarısızlığın ardından kendini başarılı ilan edip o koltuğu bırakmayacağının sinyalini vermek AK Partinin oy kaybetmeye devam edeceğinin göstergesidir.

    Bu sonuçlarla sağlıklı bir koalisyon hükümeti kurulamaycağı için erken seçime gitmeyip koalisyon hükümeti ile iktidar olmaya çalışan her parti bir sonraki seçime oy kaybetmeye devam edecektir. HDP ve MHP bunu gördüğü için ilk açıklamalara bakarsak koalisyona kapılarını kapatmış gibi gözükmekte. Eğer erken seçim olursa AK Parti Abdullah Gülü tekrar sahaya sürmediği sürece oy kaybetmeye ve yavaş yavaş erimeye mahkûm gibi gözüküyor veya karizmatik başka bir lider bulmaları gerekmekte. CHP’nin ise yeni bir lider çıkarması en az AK Partinin ki kadar elzemdir görünen şu ki bu şekilde müthiş vaatlerle gelse bile %26’yı geçmeyi bırakın tekrar o oya ulaşması bile zor gözükmekte.

    CHP, MHP ve HDP’nin yapacağı en büyük hata ise bu sonuçlara dayanarak Cumhurbaşkanı’nın meşruiyetini sorgulamak olur Cumhurbaşkanı’nın oy potansiyeli AK Parti’ninkinden fazla olduğunu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zaten görmüştük. Fakat yapmaları gereken Cumhurbaşkanı’nın tarafsız davranmaya mecbur bırakmak olmalıdır halkın bu şekilde bir tarafsızlık istediği açıktır. Önümüzdeki süreci tedirgin ama ülkem için umutlu gözlerle izlemeye devam edeceğim. Milletimizin yeni tercihleri herkese hayırlı olsun.
    -1 ... mugiwara