1. 0.
  Şimdi çok spesifik laflar etmeyeceğim sözlük herkesin anlayacağı dilden konuşacağım.

  Öncelikle Türkiye'de genel olarak 4 ayrı zihniyet var. Muhafazakar, milliyetçi, ulusalcı ve ayrılıkçı olmak üzere özetleyebiliriz.

  Şimdi bu muhafazakar zihniyetin içindeki cemaatin devletle parasal meselelerden ötürü ters düşmesinden ötürü önce bu cemaatçi grup milliyetçi ve ulusalcı yapıya yöneldi. Hatırlayınız çatı aday. Pensilvanyadaki adamın ekmelli mekmelli demeçleri. Ancak bu ittifaktan bi cacık çıkmadı. Çünkü ulusalcılarla cemaatçiler iki azılı düşmandılar. Bir kısım cemaatçi halen muhafazakar kimliğinde kalmaya direndi bir kısım ulusalcı da partisine küstü( hatırlayınız Emine Ülker Tarhan)

  Sonuç olarak bu cemaatçi görüş ayrılıkçı bir yapıya destek verdi. Çünkü artık kendisine neşter vurmaya çalışanlara karşı direnebilmenin tek yolu buydu.

  Ayrıca muhafazakar yapının içinde de birtakım sorunlar vardı. Bunlardan en önemlisi lider sorunu ve partinin önemli isimlerinin bu dönem aday olamamasıydı bundan dolayı;

  Ulusalcı ve milliyetçi kitle sayısal olarak değişmedi ancak ayrılıkçı kitlenin çoğalmasının nedeni muhafazakar kitlenin içindeki bir grubun desteğiydi.

  Peki şimdi ne olacak?

  Ciddi bir ekonomik kriz kapıda, döviz yükselicek, emlak balonu patlayacak, alım satım durma noktasına gelicek, tekstil sektörü dibe vuracak özetle esnaf cortingen.

  Çözüm süreci sekteye uğrayacak. Artık koalisyon nasıl kurulursa kurulsun hükümet organları bu ayrılıkçı zihniyete daha sert yaklaşacak. Hazır iç güvenlik paketi de eldeyken askere polise atarlanma devri bitti keko kardeşim. Bak ben açık söyleyeyim artık polis su sıktı gaz sıktı haberlerini unutun. 2.80 uzatacak benden söylemesi.

  Hangi şartlar altında olursa olsun bir koalisyon durumunda bunlar muhakkak gerçekleşecek şeyler. Erken olsun olmasın bir sonraki seçimde halk 2001 yılında verdiği tepkiye geri döner. Ayık olun.
  3 -2 ... centurion
 2. 1.
  öncelikle bu seçime en çok sevinenlerin diğer ülkeler olduğunu unutmayalım!

  "çok güzel şeyler olacak" diyerek sanki bambaşka bir ülkede uyanmış gibi hisseden insanların asıl vatan hainleri olduklarını unutmayın!

  "zulüm 1453'te başladı" diyerek koskoca bir imparatorluğu lekeleyen insanların sevindiğini unutmayın!

  ingilizlerin, israil'in, fransızların sevindiğini unutmayın!

  1- döviz kurlarında %5'e varan bir yükseliş var. her ne tesadüftür ki sosyal medyada bundan hiç bahsetmiyor solcular.
  daha 1 ay önce dolar 2,74'ü bulduğunda solcular hemen laf atmaya başlamıştı hükümete.

  2- akp yüksek derecede bir oy kaybetti. bunun belirli bazı nedenleri var. başkanlık sistemi, erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması vb.
  selahattin demirtaş'ın "seni başkan yaptırmayacağız" sözleri bütün sol kesim için ortak bir slogandı. ki erdoğan başkanlık sistemini getirdiğinde ve başkan olduğunda muhalefet de biliyor ki "bunlar bizi bitirecek" düşüncesine kapılıp hep beraber karşı çıktılar ki seçim sonuçlarında da gözle görülür değişme vardı.
  açıkçası akp'ye kimler oy vermedi derseniz? büyük ihtimalle gençler vermedi.
  hani şu ülkenin meşhur gençleri var ya. komünisttim diyip starbucks'tan çıkan tipler gibi.

  3- kemel kılıçdaroğlu istifa etmediği takdirde ne kadar karaktersiz biri olduğunu gösterecek.
  öyle bir adam ki 1 seçim kaybeden davutoğlu'na istifa çağrısı yapacak biri.

  4- devlet bahçeli'nin ilk açıklamasını okuduysanız "bu seçimi akp kaybetmiş" diyor. ulan niye "mhp de kaybetti" demiyorsun da işin gücün iktidar partisini eleştiriyorsun? kendisi de istifa etmeli.

  5- hdp, dolaylı olarak her kesimin desteğini alarak barajı geçti. şüphesiz cemaatin desteği de inkar edilemez.

  6- erken seçime gidene kadar ya da bir koalisyon kurulana kadar türkiye'deki dengeler değişecek.

  7- hdp sadece meslice girerek tatmin olmayacaktır büyük ihtimalle ülke yönetimine de girmek isteyecektir.
  bu mhp'yi kızdırır. mhp daha çoğunlukta o yüzden "akp-mhp" koalisyonu olur. akp-chp koalisyonu asla olmaz.
  chp-mhp-hdp koalisyonu olabilir. çünkü bu 3 parti de akp'yi istemiyor ki mhp tükürdüğünü yalar bu durumda hdp için sorun yok chp'nin tek başına iktidar hayalleri suya düşüp boğulacak. her şekilde bu ülke koalisyonlardan çok çekti.
  inşallah bir daha çekmez.

  son olarak sosyal medyada twitter, sözlükler gibi yerlerde sanki norveç'e gitmiş de orada uyanmış gibi davranan insanlar var.
  bunların tek derdi akp gitsin de ne oluyorsa olsun.
  baksanıza 1 ay önce dolar yükseldi diye havlayan solcular şimdi doların 2,80'e yaklaşmasına bir şey demiyorlar bile.
  çünkü ülke siklerinde değil yeter ki akp gitsin derdindeler.

  ha ayrıca akp tek başına iktidar olsaydı yine "elektrik kesintisinden, oyların çalınmasından" bahsedecek insanlar nedense şimdi hiç bahsetmiyorlar.

  ülke için en karlısı neyse o olsun.
  1 -1 ... kromozomcusizofren
 3. 2.
  Akp nin kendi seçmenini tutamayıp hdp ye kaptırması ve utanmadan çitkefleşerek oyların CHP ve MHP den hdp ye geçtiğini savunması bu seçimin özetidir.

  Bak şu geçen 3seçimin özeti.
  http://www.internethaber....̧tirma.20150607215212.jpg

  Bu da bu seçimin;
  http://www.internethaber....p-oy-sonuc%CC%A7lari-.jpg

  Hala utanmadan yukardaki gibi söyleyebiliyorsan ıstırıp yalamaya devam edin siz bir süre daha.
  -1 ... metrobus insani
 4. 3.
  yüzde kırk birle seçim kaybeden bir muhalefetiniz var artık.
  cidden kafam rahat.
  allahtan aynı gemideyiz de yalnız batmayacağım.
  olabildiğince, hunharca eleştireceğim.
  sizin yaptığınız gibi.
  1 ... failimuhtar writer
 5. 4.
  seçimin tartışmasız galibi, kürt siyasetine kerhen de olsa verdiği destekle 12 eylül faşizminin % 10 barajını yıkan "sol" dur.

  mağlup ise, hafızdır.
  seçimi kendi tiranlığı için referanduma dönüştürüp 400 mebus isteyen bu kibirli şahsiyet,
  hükümet kurmak için bile yeterli çoğunlugu saglayamayarak ve sandık meşruiyetini de yitirerek, “halkın seçtiği cumhurbaşkanı” olmaktan “halkın reddettiği başkan” olma noktasına geriledi. bu önemli...
  1 ... cehennetlik
 6. 5.
  Chpli ve kürt akplilerin oylarıyla barajı geçen hdp seçimin turkiyenin belası oldu kısaca.kürt neyse kürt veriyor sana ne oluyor mal chpli.
  1 ... dr walter bishop
 7. 6.
  Ortaya karışık çorba

  akp zor durumda,hdp ye giden oylar için chp yi suçlasada chp nin oyları sabit doğuda akp oy kaybetti akp den oylar hdp ye gitti yeni geçen seimde akp ye oy verenler bu seçimde hdp ye oy verdi

  hdp ayaklandı tabiki işine yaradı,şimdilik koalisyon söz konusu değil çünkü hdp chp yönetiminide istemiyor.

  mhp için durum çok kötü değil,baş düşmanları güç kaybederken sağ ve sol kavgasını unutmaya bakıyorlar akp çökünce sağcıların oylarını toplayacaklarını bildikleri için rahat durumdalar

  chp mhp ile üstü kapalı bir ittifak oluşturdu hdp yi akp nin önüne bir en gel olarak koydu bu akıllıca bir hareket ülkedeki kürt nüfusu bu kadar fazlayken akp 'nin güç kaybetmesi doğal,bu arada chp'nin kendi içinde bölünmesi partiye zarar vermişken sağ ile aradaki buzları kırmasına yardımcı oldu mhp ile aralarındaki ittifak iki tarafında işlerine yaradı

  ortak düşmanı yok etmek için chp ve mhp birlikte çalışıyor,hdp'yi çok büyük bir tehtit olarak görmüyorlar kendileri için fakat akp hdp den çok rahatsız durumda chp ile koalisyon yapma söylentisi varken akp'ye oy verenler mhp ile koalisyon yapması gerektiğini düşünüyor.

  chp ve mhp hdp ile koalisyon yapmayacağını zaten söylemişti,hdp tek başına ayakta durabilir fakat güç kazanması lazım bir süpriz yapıp akp ile koalisyon yapmabilir bu akp'nin stratejik nlamda işine gelir böylece tekrar çoğunluğu sağlayabilir fakat insanlar hiç böyl bir şey olmayacağını düşünüyor tamamen ters zihniyetler olsalarda tahtı elegeçirmek için milli değerlere zarar verebilir diye düşünüyorlar.

  chp ve akp koalisyonu yine pek mümkün gözükmese de her zaman bir süpriz olabilir,muhtemelen fikir ayrılıkları ortaya çıkacak ve mecliste karmaya sebep olacaktır.

  mhp akp ile koalisyon yapmayacak,söz konusu bile olmayacağını bahçeli açık bir şekilde söyledi.

  koalisyon şansları

  akp-hdp: zor ama imkansız değil
  akp-mhp: söz konusu bile değil
  akp-chp: çok zor

  mhp-chp: muhtemel
  mhp-hdp: zor

  chp-hdp: çok çok zor

  her şey başbakanlık seçiminde olacak,ayrıca ülke ekonomisinde seçimlerden sonra büyük bir rahatlama bekleniyor seçime kadar kendilerini sıkan ve ticari ilişkileri askıya alan büyük şirket ve bankalar yavaş yavaş açılmaya başlayacak muhtemelen yaz aylarında olduğumuz için pek ktif olayacaklar fakat bu yaz geçen seneden daha rahat bir ekonomimiz olacak.

  doların yükselmesi:türkiye seçimi ile ilgili değil,ortaoğu ile ilgili 6 cent'lik bir dolar artışı var bu demek oluyorki ortadoğuda yakında yeni bir savaş patlayacak,muhtemelen suriye savaşına amerika artık ortak olacak yada başka bir 3. dünya ülkesinde yeni savaş çıkacak.

  dolar el değiştirmedikce değer kazanır,el değiştirmemesi ticaretin olmayacağı anlamına gelir,doların el değiştirmesi için silah satışı şart,yani ekonominin dengeye girmesi için bir ülkede savaş çıkması gerekir genelde 3. dünya ülkelerinden çıkar 2. dünya dünya savaşından beri dünya aynı sistemi uyguluyor,türkiye bu savaşlar girmiyor çünkü hem avrupanın dibinde,savaşın avrupaya sıçraması kötü olur,ayrıca türkiye ortadığuya açılan bir köprü görevi görüyor savaş uçakları türkiyeye iniyor yakıt tazeliyor silahları alıyor ve yoluna devam ediyor,yani türkiyeyi ekonomiyi dengeye sokamk için feda edeceklerini zannetmiyorum.

  olacaklar: muhtemelen asgari maaş artacak,yaz sonuna kadar bir ortadoğu ülkesinde savaş çıkacak,savaş çıkınca dolar düşecek,ilk bahara doğru ülke ekonomisi biraz toparlayacak kışın ülke ekonomisi son 2-3 yılınkinden daha iyi olacak.
  ... gold tab gibson