/ 3
 1. 1.
  yunanistan polisi ve anarşist grupların çatışması ile başlayıp 16 yaşındaki bir gencin polis kurşunu ile ölümü ile devam eden; atina, selanik ve girit'e sıçrayan olaylardır.
  1 ...
  #4330140 :)
 2. 2.
  içişleri bakanı prokopis pavlopulos ve bakan yardımcısı Panayotis Hinofotis'in başbakan tarafından kabul edilmeyen istifalarına rağmen patras ve önemli bir arnavut azınlığın yaşadığı yanya'ya sıçrayan olaylardır. türk turistlerin dikkatli olması gerekir.
  ...
  #4330189 :)
 3. 3.
  (#4330104)
  ...
  #4330239 :)
 4. 4.
  birlik ve beraberliğe en cok ihtiyac duyulan zamanlarda meydana gelmiş olan münferit! olaydır.. bakalım bunun altından ülkeyi bölmeye calışan dış güçler mi yoksa dış güçler ile birlikte hareket eden vatan haini, işbirlikçiler mi cıkacak.. hak, hukuk, demokrasi, temel hak ve özgürlükler gibi kavramlar bu olayların neresinde yer alacak.. merkezinde mi, dısında mı.. sonucu merakla izlenmesi gereken olay..

  --spoiler--
  Polisin açtığı ateş sonucunda 16 yaşındaki bir gencin yaşamını yitirmesini münferit olay olarak niteleyen Pavlopulos, olaylarla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü ve suçluların örnek olacak şekilde cezalandırılacağını açıklamıştı.
  --spoiler--
  2 -1 ...
  #4330300 :)
 5. 5.
  (bkz: dostum olay demişsin ama bu anarşi)
  1 -3 ...
  #4331237 :)
 6. 6.
  komşu 2 ülke arasındaki halkın nitelik farkını ortaya koyan olaylardır.

  birinde polis geleni geçeni öldürür, kimseye hesap vermez. mahkemeye çıkar, beraat edip, görevine devam eder. hemen münferit denir işin içinden sıyrılınır. kimsenin skinde olmaz.

  birinde polis bir hata yaptığında görevden alınır. içişleri bakanı istifa eder. halk ayaklanır tepkisini ortaya koyar.

  birinde işciler saftır, aptaldır. başkalarının ağzına bakar. "1 saatlik eylem milletimizin hakkını yemektir" diye götten uydurma bir şeyi kendi düşüncesiymiş gibi savunabilir. tersini düşünenlerinse ağzı burnu kırılır. ne yürümesi ne eylemi konuşmaları bile yasaktır.

  birinde tüm işciler hakkını arar ve haklı tepkilerini ortaya koyar. tüm halk bir bütündür. herkes birbirinin hakkını kollar.
  10 -2 ...
  #4331494 :)
 7. 7.
  memleketimizdeki idarecilere ders olması temenni edilen olaylardır.
  herhangi bir protesto gösterisi neticesinde 15 yaşında bir genç polis tarafından vurularak öldürülüyor, polis hemen yargıya sevk ediliyor, akabinde içişleri bakanı özür dileyerek istifasını sunuyor, lakin başbakan bu istifayı kabul etmiyor...
  ulan küçümsediğimiz, tükürüğümüzle boğarız dediğimiz yunanistan'a bak!
  bizde olsa içişleri bakanı istifa eder mi?
  bırakın istifayı özür diler mi?
  hükümetimiz çıkıp bu "hükümetimizin ayıbıdır" der mi?
  boşverin yav biz ab'ye giricez nasıl olsa...
  5 ...
  #4331506 :)
 8. 8.
  http://sozluk.sourtimes.o...08+yunanistan+ayaklanmasi
  (bkz: eksarhia)
  -1 ...
  #4334411 :)
 9. 9.
  yunanistan tarafından verilen insanlık dersidir.

  katil polis her yerde yumuşak başlı, "vur kafasına al lokmasını" tarzı yaklaşımlarla karşılanmıyormuş demek ki.
  1 ...
  #4335337 :)
 10. 10.
  toplumsal bilincin ne demek oldugunu biraz abartili olsa da butun dunyaya gostermistir yunanlilar ..abartmasalar helal olsun diyecektim ama vandalizme vardi isin ucu olmadi..
  ...
  #4335342 :)
 11. 11.
  çatışmalar sebebiyle olağanüstü hal gündemde! ayrıca olaylar yunanistan'ın dışına da sıçramış! anarşist gruplar berlin'de yunanistan başkonsolosluğu'nu işgal ederek polis kurşunuyla gelen ölümü protesto etmiş.

  not: bugünkü 'ciddi' gazetelerin hepsinin ilk sayfalarında bu olaylara yer verdiği görülüyor. birkaç yıl önce paris'de vuku bulan azınlık isyanından bu yana ortaya çıkan en büyük sivil itaatsizlik örneği bu olaylar gibi görünüyor. üzerinde durulmalı, kendimize dair dersler çıkarılmalı.
  son durumla ilgili link veriyim de tam olsun;
  http://www.radikal.com.tr...2.2008&CategoryID=100
  http://www.ntvmsnbc.com/news/468578.asp
  ...
  #4335382 :)
 12. 12.
  bir halkın haklı öfkesinden kaynanlanan olaylar.

  türkiye'de dergi satarken kurşunlanan, hapishanelerde işkenceyle öldürülen, hırsızlık yaptı diye ya da sadece 'polisten kaçıyordu' gerekçesine sığınılarak vurulan insanlarımızın haberleri hemen her gün gelmekte. bütün bunlar türkiye'de oldukça sıradan karşılansa da yunanistan halkı tek bir insanın hayatının ne kadar değerli olduğunu göstermiş, halkın devletten değil; devletin halktan korkması gerektiğini kanıtlamıştır.

  tabi bütün bu olayların çıkmasına sebep olan tek şey bu değil. sorunların kaynağı ekonomik olmakla beraber aynı zamanda 'sınıfsal'dır. gönül ister ki çıkan olaylar bu eylemlerle sınırlı kalmasın, yığınları çevresinde toplayarak bir toplumsal devrimin yolunu açsın.
  -1 ...
  #4335512 :)
 13. 13.
  yine komşuda pişen yemeğe diktik gözümüzü, sağda solda bakıyorum, güce tapan ve güçten yarrak gibi korkanlar "ay insan ekmek yediği devlete böyle yapar mığğ? vatan hainii bunnaar" gibi gerizekalılar ön plana çıkmış. gözümüzü yine komşunun tabağına diktik.

  insan hayatı bayraktan, vatandan, devletten, her türlü özgürlükten daha kutsaldır. bir gencin, otorite tarafından, güç tarafından, dolayısıyla devlet tarafından öldürülmesinin bedeli ancak böyle ödetilebilirdi.

  bize gelirsek, yılda onlarca polis cinayeti, zilyon tane işkence olayı, sokakta dayaklar, eziyetler, kimlik soranın çenesini kırmalar, dergi satanı kurşunlamalar ve bu da yetmezmiş gibi orospu çocuklarının, zevatların ortalara peydahlanıp "oh iyi olmuş, süper polisim, taşşaklarını yerim" gibi yavşak ağızlarla yaptıkları yorumları karşılaştırın.

  insanlığı ve devleti şöyle bir yan yana getirin gözünüzün önünde, ama bunu yapmadan önce prensiplerinizden ve ideolojilerinizden biraz arındırın kendinizi. bir dakikalığına sadece, korkmayın. o zaman gerçek hayat diye bildiğiniz şeyin ne olduğunu göreceksiniz.

  anarchy in hellas. selam olsun.
  4 -1 ...
  #4335851 :)
 14. 14.
  kuvvetle muhtemel stelyo berberakis tarafından planlanan ve uygulamaya geçirilen olaylardır. adamın uzun zamandır sesi soluğu çıkmıyor atina'dan bildirmiyordu...
  1 -1 ...
  #4335982 :)
 15. 15.
  eli kanlı vatan hainlerince devreye sokulmuş B planıdır kanımca.
  "alt tarafı bi çocuk olmüş halk sokakalara taşmış.ne garip bir ülkedir yahu yunanistan" diye minübüste konuşan iki amcaya şahit oldum bu sabah.
  hakikaten ne garip değil mi? bizde nerdeyse rutindir polis kurşunu.
  tepki veren de anında vatan hainliği ile suçlanıp , hakkında bi dünya suç duyurusunda bulunulur.
  1 ...
  #4336016 :)
 16. 16.
  pek bir takdir görendir. o zaman bilgisayar başından kalkmanız gerekecek bu kadar gönüllüyseniz...
  5 -6 ...
  #4336025 :)
 17. 17.
  işte duyarlı halk budur. kendi topraklarında her allah'ın günü, belindeki silahın sahte gücüne güvenerek cellat kesilenler tarafından öldürülen onlarca insanın peşinden gık bile etmeyen türk halkına örnek olması gereken olaylardır.

  bugün o çocuk devletin polisi tarafından öldürülürse yarın benim çocuğum da öldürülür diye yürekten düşünüp bunun kaygısını yaşayan, bu kaygıya sahip toplumun ortak hareketle eyleme dönüştürdüğü bu olaylar, bir olmanın, iri olmanın ve diri olmanın en güncel örneğidir ve tüm dünya insanları için, faşizmin katlettiği, hor davrandığı, dışladığı her ulus için örnek alınacak bir eserdir.

  devletin bünyesinde bulunup ve bazı şeylere güvenip halka acı çektirenleri koruyup kollamayı kendisine görev bilmiş göt yalayıcıları o coplar, o mermiler bir gün kendi bedenlerine, sevdiklerinin bedenlerine işlediği zaman da aynı pişkinliği, silikliği yine gösterecekler mi merak ediyorum.
  2 ...
  #4336177 :)
 18. 18.
  tam olarak beklediğim gibi ülkemizdeki yankıları "bölgösöyör böşöndön kölkön ö zömön" şeklinde olan zevatlar ortaya çıkmakta gecikmemiş. insanların dünyada böyle bir elektrik beklediği yanılgısına kaçınız düşüyorsunuz görüyoruz.

  bilgisayar başından kalkmanız gerekecek"çi devlet taşşağı altındaki zeki geçinen arkadaşlar da biraz feyz alsınlar olanlardan. biz zaten ömrümüzü yedik memleket için, kendimizi sakat bıraktık, işkence çektirttik engin çeber'e, ibrahim kaypakkaya'ya. götünüzü koltuğa dayayıp "o zmn bilg. bşndan kalkalm mı kanki hadi gidelim mucx" kısa mesajlarınız için 177 kişiyi açlıktan öldürttük ölüm oruçlarında ey götü boklu bebeler.

  uyanın, daya uçacaksınız.
  4 -1 ...
  #4336358 :)
 19. 19.
  --spoiler--
  Aleksandros Seni Unutmayacağız!
  --spoiler--

  Egemen sınıfların halk üzerindeki baskıyı arttırmak için yapmış olduğu katliamların halk öfkesi karşısında nasılda çaresiz olduğunu göstermiştir bizlere.
  ...
  #4336369 :)
 20. 20.
  --spoiler--
  16 YAŞINDAKi ALEX POLiS KURŞUNUYLA KATLEDiLDi.
  YUNAN GENÇLiĞiNiN ÖFKESi SOKAKLARI ZAPTETTi

  Yunanistanın başkenti Atinada, 6 Aralık 2008, Cumartesi akşamı Aleksandros Andreas Grigoropulos adlı 16 yaşındaki lise öğrencisi polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.

  Sol örgütler ve anarşist gruplar sokakları ve iktidar partisinin binalarını tutuşturarak protesto ettiler. Yunan halkı olaydan bir saat sonra, gece yarısı sokağa döküldü, yürüyüşler düzenleyerek öfkesini haykırdı.

  Yunanistan genelinde Başta Atina ve Selanik olmak üzere birçok şehirde hafta sonu da devam eden protesto gösterilerinde yüzlerce işyeri, onlarca banka şubesi, kamu binası, resmi ve sivil araç ateşe verildi. Polis merkezlerine saldırılar düzenlendi.

  8 Aralık Pazartesi akşamı KKE (Yunanistan Komünist Partisi), SiNASPiSMOS (Sol Birlik) ve birçok meclis dışı örgüt ve partiler, sendika ve derneklerde 10 bine yakın katılımla meclise protesto yürüyüşü düzenlediler.

  Atina ve Selanikte birçok üniversite ve lise işgal edildi. Gençlik örgütleri hükümeti protesto eden gösteriler ve yürüyüşler düzenlediler. Eğitim sendikaları 3 günlük grev kararı aldı. Gençlik Atina merkezindeki bir çok ana yolu trafiğe kapadı.

  Aleksandrosu vuran polisler açığa alındı

  Yunan Hükümeti, Aleksandros Andreas Grigoropulosun öldürülmesi olayına karışan 2 polis memurunun ve Eksarhia polis merkezi amirinin görevden alındıklarını ve soruşturma başlattıklarını, örnek olacak şekilde cezalandırılacaklarını açıkladı. Son beş yıldır her geçen gün polise daha geniş yetki veren hükümetin gençliğin ve halkın öfkesinin sokaklara dökülmesinin ardından polise,Savunma pozisyonunda kalın, tepki göstermeyin emri verdiği söyleniyor.

  Yunanistan içişleri Bakanı Prokopis Pavlopulos ile Bakan Yardımcısı Panayotis Hinofotis olayları engelleyemedikleri için Başbakana istifalarını verdiklerini ancak istifalarının kabul edilmediğini açıklandılar.

  Atinada Yerden Seken Kurşun Öldürdü! Yalanı

  Aleksandros Andreas Grigoropulosun ölümünü polis yetkilileri Tamamen savunma pozisyonunda" olan devriye ekibinden bir polisin göstericileri uzaklaştırmak için ses bombası patlattığını, bir diğerinin ise havaya ve yere ateş ettiğini, ölen gencin yerden seken kaza kurşununa kurban gittiğini iddia etti. Oysa bir görgü tanığı olayı Polis silahını çıkardı, nişan aldı ve iki kez ateş etti. şeklinde anlatıyor.

  Aleksandros Seni Unutmayacağız!

  6 Aralık gecesinden beri Aleksandrosun öldürüldüğü yerde saygı nöbeti tutuluyor. Halk Cepheliler de Aleksandros! Aramızdan ayrıldın ama adalet ve özgürlük için mücadele eden Türkiye halkları seni daima hatırlayacak! yazılı mesaj ve çiçek bıraktılar.
  http://halkinsesi.tv/
  --spoiler--
  1 ...
  #4336382 :)
 21. 21.
  'hepimiz yunanız' pankartlarının en kısa sürede hazırlanacağı skindirik ve anarşist eylemdir. zaten en anlamadığım kıçı pc başında oturarak dümdüz olmuş yazarların bu anarşiyi desteklemesi. eğer destekliyorsan daha 2 gün önce bir çocuk daha öldü türkiye de. çık, tek başına eylem yap. sözlükte online olan 141 kişi kişiden daha fazla kişiye sesini duyurursun. yunanlardan pek hazzetmesem de kısa süre içinde toparlanmalarını ve bu işe bulaşan herkese ibretlik cezaların verilmesini diliyorum.
  2 -4 ...
  #4336425 :)
 22. 22.
  londra konsolosluğuna anarşizm bayrağı çektiren olaylardır.
  1 ...
  #4336955 :)
 23. 23.
  Hangi halkın daha demokrat olduğunu bir kez daha göstermiş olaylardır. Tek suçu dergi satmak olan engin ceber önce karakolda, sonra cezaevinde dövülerek öldürülüyorsa, sadece taksim'de 1 mayıs'ı kutlamak isteyenler değil, o bölgede bulunan diğer insanlar da polis cobundan ve gazından nasibini alıyorsa, halen sokaklardan geçiyorken korkuluyorsa, avcılar'da polis üniforması giyilerek gazinodan konsomatris saçlarından sürüklenerek kaçırılıyor ve daha sonra tecavüz ediliyorsa ve olay 4 ay sonra ortaya çıkıyorsa, sokakta yaralı yatan kediler kulaklarından tutulup çöp kamyonuna atılıyorsa ve pek az kişi hariç kimsenin bu olaylara karşı sesi çıkmıyorsa gerçekten koyunlaşmışız demektir. bu bakımdan bu olaylar, ülke halkımızın titreyip te kendisine gelmesini sağlama adına ders olabilir. ancak güce tapan ve haklıların yanında ve haksızların karşısında olan islam'ı kavrayamamış insanlar bunu bile anlamayacak ve faşizmi desteklemeye devam edecektir.
  4 ...
  #4337451 :)
 24. 24.
  (bkz: devrim)
  2 ...
  #4337459 :)
 25. 25.
  Her gün bir kaç benzeri olayın yaşandığı ve yaprağın kımıldamadığı ülkemizde bir anlam ifade etmese de, ders olarak okutulması gerken olaylardır.

  (bkz: 17 kasım)
  2 ...
  #4337729 :)

kapat
Advertisement
AdvertisementAdvertisement