bugün

bence diğer dinciler ispatlayabilir...

ingiltere'de Manchester Üniversitesi'nde bir münazarada "7 adet hurma yiyen birine zehir ve sihir işlemez" hadisinin sahihliğini kanıtlamak için hurma yedikten sonra fare zehiri içen Şeyh Raşid, kurtarılamadı.

https://www.habererk.com/...fare%20zehiri%20i%C3%A7ti.
Hakikaten ne manyaklar var lan. Yemekten önce hurma yiyene yemek sıkıntı vermez hadisini tersten anlamış.
Burada zehirden kastedilen mide rahatsızlıkları.
o kadar hurma insanı cırcır eder. paçadan akıtır. gerçi bu dayı doğal seçilim kurbanı olmuş.
Hakikaten ne dansözler var lan. Yaşı bilmem kaç olmuş, bunamış ama acayip kıvırıyor.
"Bıldır yediğin hurmalar gelir götünü tırmalar."
6 tane yiyip bırakırsa hayatı ucu ucuna ıskalar.
1400 yıl önceki bedevilerin tıptan anladığı bu kadar olur işte.
Denemesi bedeva.
ilim Çin'de bile olsa oraya gidin diyen bir dine inanan birinin bunu yaptığına inanmak istemiyorum.
gerçek islam bu değil...
Umarım devamı gelir.umarım bu deneyden korkup safsatalara inanmaktan vazgeçmezler
Doğa tüm sorunları kendi kendine böyle çözecek.
(bkz: Tıbb ı nebevi)

(bkz: işte bunlar hep ilim)
ramazanda elindeki hurma stogunu eritmeye calisan küçük esnaf iddiasi.
bu hurafeyi çıkaran gelsin bakim sik işliyor mu.
Hurmaya alerjim var.
T: hurma üreticilerinin veya satıcılarının uydurduğu hadis
Cumhuriyet'in yalan haberi adamın kulağına kadar gitmişte adam açıklama yapmış. Rezil ediyor bizi dünyaya bu yalancı medya kuruluşları. Evet.
görsel
Rasulü ekrem(aleyh es-Selam)'ın diktiği hurma fidanından yetişen "acve hurması" ile tavsiye ettiği tedavi usulü. Aynı rivayet berni hurması icin de yapılmıştır. itikad meselesi inanır veya inanmazsın. Hicaz da 25 sene mücavir kalmış bir ferdiniz olarak, faidesi tecrübe ile sabittir.
Adamın sağlık durumu iyimiş, yani fare zehri içmeye devamke mi? Burdan çıkarılacak mesaj ne tam olarakahahas.
(bkz: https://www.malumatfurus....dikten-sonra-fare-zehiri/)

ölü taklidi yaparlar şimdi bu habere inananlar. ben yazdım, "yok daily islamist e mi inanıyorsun.?" ben 3-4 yere bakıp öyle paylaştım "ölmemiş" diye.

ikinci olarak her zehir öldürmez. mesela gıda zehirlenmesi diyoruz, ölen oluyor mu? toksik şeyleri mide reddediyor. ayrıca bahsettiği hurma ağaçlarını bizzat kendi tükürüğü ile ıslatıp dikmiş ve o ağaçlara mahsus olarak böyle söylemiş olabilir.

“Ali(r.a)-dan o dedi “(Bir defasında) Peygamber – sallallahu aleyhi ves sellem- ensardan birisini bir topluluğa baş tayin edip (savaşa) gönderdi ve onlara (emire) itaat etmeyi buyurdu. (Yolda) o adam gazablandı ve dedi: “Hz.Peygamber(s.a.s) bana itaat etmenizi emretmemişmidir?” Onlar: “öyledir!”– dediler. O zaman o onlara: “öyle ise benim için odun toplayın!”– diye buyurdu, onlar da (yeteri kadar odun) topladılar. Sonra (onlara): “Ateş yakın!”– dedi, onlar da ateş yaktılar. (Sonda) onlara: “Ateşe girin!”– dedi. (Önce onlar ateşe) girmek istediler, ancak sonra bir birilerinin kollarından tartıştırarak dediler: “Biz ateşten korunmak için hz.Peygambere(s.a.s) tabi olmuşuz” Onlar ateş azalana ve emirin gazabı geçene kadar o durumda kaldılar. Bu haber hz.Peygambere(s.a.s) ulaştıkta o dedi: “Eğer onlar ateşe girseydiler kıyamet gününe kadar oradan çıkamazdılar. itaat yalnız maruftadır!”[Buhari, 4340; Ebu Avane “Musned” 7117.]

insan kendi hayatının maliki değildir ve onu bilinçli olarak riske atamaz. bana bir şey olmaz deyip zehir içemez. içerse hadiste söylenildiği gibi yeri cehennemdir.

hadis düşmanlığı sizi bir yere götürmez. islam kur'an dan ibaret olsaydı namaz kılmayı bilemezdik çünkü kur'an da namazın rükünleri yok.
haberin kimler tarafından ve neden yapıldığı bahsini es geçiyorum, zira haberin yalan olduğu ispatlandı; ancak bir an için doğru olduğunu kabul edelim. bu entry'yi de hususi olarak herhangi bir konuda olmadığı gibi, bu konuda da haberin doğruluğunu araştırmadan balıklama atlayan; islam'a ve rasulüne (aleyhisselatu vesselam) bu yalan haber üzerinden hakaret edip kendince "ateizm mastürbasyonu" yapan davasız, gayesiz, çapsız cahil sürülerine cevaben yazıyorum.

bir defa türkiye'de medya/sosyal medya ve habercilik ahlakı diye bir şey yoktur. geneli müslüman(!) olduğu iddia edilen bir toplumda bu islam dışı gazetecilik ve habercilik tutumu baştan aşağı kendine getirilmelidir. artık tepeden inme mi yapılır yoksa tabandan bir refleksle mi olur bilemem ama allah'a ve rasulüne alenen savaş açmış insanların toplum içinde nifak yaratmalarının cezası ölüm olmalıdır. insanları, toplumları ve devletleri ifsad eden, birbirine düşüren bu "yalan habercilik" modasına artık sert şekilde dur denmeli. peki bunun karşısında bu bahsi geçen ve diğer pek çok haberlere/yalanlara maruz kalan bizlere düşen görev nedir? bize düşen görev, müslim olsun gayrimüslim olsun, allah'ın hucurat suresi 6. ayetiyle tüm insanlığın yararına koymuş olduğu şu itidalli çizgiye uymaktır. bu itidalli kurala uymak, sosyal bir alışkanlığa dönüşmelidir:

"bir fasık size bir haber getirdiğinde o haberin doğruluğunu araştırın, aksi halde bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de, sonradan yaptığınıza pişman olursunuz."

şimdi bu ayet ışığında size soruyorum ey aşağılık islam düşmanları! hayatınızda duyduğunuz hiçbir haberin, dedikodunun veya söylentinin doğruluğunu araştırdınız mı? hele ki o haber veya söylenti, islam dinine taalluk eden bir şeyse neden araştırasınız değil mi? nasıl olsa dine atış serbest. peki ey geri zekalı çapsız müslümanlar! siz dininizi korumak ya da rasulullah'ı (aleyhisselam) müdafaa etmek için ne gibi bir refleks geliştirdiniz bu yalan habercilik modası karşısında? ne geliştireceksiniz "allah kahretsin bunları" demekten başka. o yarım aklınız ve davasızlığınızla ne geliştirebilirsiniz ki zaten?

yalan haber ve ahlaksız gazetecilik meselesine karşı tutumun ne olması gerektiğini söyledikten sonra şimdi esas habere konu olan kısma gelelim. bakın sevgili cahiller! hadis ilminde bir hadisin sıhhat derecesi, o hadisin içeriğinde yazan şeyleri deney yöntemiyle tatbik etmek değil, hadisin rivayet zincirine bakmaktır.

- muhaddisler hadisleri temelde hangi amaç için tasnif etmişlerdir?
- hadisler kaça ayrılır?
- hadislerin sıhhat şartları nelerdir?
- hangi hadislerle amel edilir?
- müşkül hadislerin illeti neye göre değerlendirilir?

işte şu beş maddenin herhangi birinden birer cümle dahi olsa bilgi sahibi olmayıp, duyduğu yalan hurma haberi karşısında "işte gerçek din bu..." tarzı çapsızca laf attığını sanan zevzeklere literatürde "türkiye ateisti" deniyor arkadaşlar. dünyadaki en çapsız ve hiçbir akli dayanağı olmadan din(ler)e atıp tutan ateist modeli bizim ateistlerdir.

özetle: hadisler deneme tahtası değildir. zehir, sihir, hurma ya da patates, soğan veya pırasa her neyse; hadisin doğruluğunu ispatlamak için yenilip içilmez. artık bu entry'yi okuduktan sonraki hayatınızda iki şeye dikkat edin diye rica ederek sonlandırıyorum:

1- Her duyduğunuza, okuduğunuza inanmayın. başka kaynaklardan tasdikleyin,

2- islami ilimlere temas eden herhangi bir konuda (fıkıh, hadis, islam tarihi vs.) yorum beyan etmeden önce o konu hakkında en azından temel bilgi seviyesine sahip olun.

haa ben ısrarla düşmanlığıma devam ederim, inatçı cehalet ve saldırganlık benim adetim olmuş bırakamam diyorsanız da paşa keyfiniz bilir, varacağınız yer gayya kuyusu olsun...
Hurma lobisinin ürünleri bozulmadan ramazanda okutma çabasıdır. taktir ediyorum. Satabiliyor isen ve inanan var ise yap. Ne diyim.

Aktarlar lobi gibi sürekli ara sıra bir ürünü en şifalı ilan edip stok eritmeye çalışıyor. Bunu belirli bir inanca da bağlamıyorum bu tuzaklara düşen çok farklı kültürlerde çok farklı ürünlerle olan durumlar var.
Yabancı reklamları takip eder iseniz bir aktar reklamı çıkıyor ingilizce. içer iseniz dalga büyüyor falan diye bir çay satıyorlar kim bilir ellerinde kalmış hangi ürünü kakalıyorlar. Yani bu bela dünyayı sarmıştır.
Hurma fiyatlarına baktığımızda sihir işliyor ama.
ne öldürüyorsun tavuk mu? yalan dendiğinde akla gelen ilk güruhun yalan habere isyan etmesi de ironk olmuş!

bu arada yarım akıllı sözüne katılıyorum ..