1. 1.
  (bkz: 68 de kuşaklar 2000 de yumuşaklar)
  14 -11 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  dunyadaki en unlu kuşaklardan biri.bir diğeri (bkz: 69 kuşağı)
  9 -2 ... jagatai
 3. 3.
  (bkz: daragacında uc fıdan)
  (bkz: gulunun soldugu aksam)
  7 -3 ... bahdeniz
 4. 4.
  60lı yılların sonlarında üniversite ögrencisi caglarında olup tüm dünyada esen barış, özgürlük, demokrasi mücadelesine kendini adamış, güzel bir dünya özlemiyle yanıp tutuşan kuşağın türkiye ayagındaki ismi..amerika'daki örneği için;
  (bkz: hair)
  8 -1 ... crazy horse
 5. 5.
  turkiye'de bazı seyleri dillendirmiş nesile verilen isim, yankee go home derken ne kadar haklı oldukları bugun asikardır, "tam bagımsızlık" derken, "karanlıga gecit yok" derken ne kadar ileri goruslu oldukları bugun anlasılmaktadır, lakin anlamayanlar malesef hala mevcuttur, onlar bu yolda daragacına gitmişlerdir, anlamayanlar hala ceplerini doldurmaktadır.
  işte bu yuzden saygı duyulmalıdır, olması gerekenleri savundukları için, cebindekileri degil
  10 -1 ... dopdop
 6. 6.
  düşünce ve davranışlar ait olduğu zaman diliminin şartlarına ve şekline göre değerlendirilmelidir. her şeyin şekli zamanla değişir. geçmişin biriktirdikleri bir nokta da patlar değişime ön ayak olur ve her değişimde birilerinin canı yanar, 68'de bir modayı takip eder gibi politize olmuş gençliği alıp götüren rüzgar** bir yerde dinmiştir. 68'in sonrasında 70'ler 80'ler yaşanmıştır, bilinçli bilinçsiz düşünce patlamaları kötü yönetimlerle birleşince az canlar almamıştır. toplumsal değişim her zaman var olacaktır. içinde yaşadığımız şu anki global düzene* gelirsek, tüm yönetimsel işlerin* ekonomik yeterliliklere bağlı olduğu bir zaman diliminde* hala 68 kuşağını geri çağırmak çok duygusaldır, iyi niyetlidir fakat zamansızdır ve boştur*. demem o ki, zaman; düşüncesini de, davranışını da, ideolojisini de, düzenini de toplumu önüne katarak yanında getirir. mühim olan eğitilmiş beyinleri çoğaltmaktır**.
  6 -1 ... sally
 7. 7.
  ölerek bitmelerini beklediğimiz malesef suyun başını tutmuş insanlar topluluğu.
  2 -12 ... uzaklarda
 8. 8.
  şimdiki devrimci kuşağın yaşamak istediği hasretle özlenen dönem. (bkz: nerede o eski günler)
  3 ... jeremy
 9. 9.
  1968 senesinde onsekiz ve yakın yaşlarda olan insanların kuşağıdır.
  ... semi
 10. 10.
  1968. entrymi ithaf ettiğim kuşak. şimdiki benim de dahil olduğum kuşağa bakıyorum da;
  (bkz: sen ne güzel kuşaktın 68 kuşağı)
  2 -2 ... thedewil