bugün

Katıldığım önermedir. Sırf gezmek için biniyorlar.
bunun temelindeki düşünceyi bilmek çok önemli işte.

65 yaş üstü insanlar hareketsizlikleri yüzünden hastalanmaya başladıkları için hastalandıklarında devlete sağlık harcamaları konusundaki yükümlülükleri çok daha ağır oluyor.

bu yüzden bedava kart veriyorlar ki evlerinde durmasınlar gezsinler,kimi kurtarsak kardır diye bakıyorlar.

ama keşke en yoğun zamanlarda binmeye çalışmasalar tabii.
65 zordur gençler. gelin evde istemez, hanım hala yaşıyorsa kahvaltıdan sonra postalamaya bakar kafa şişirmesin diye, o da yoksa zaten ev suspus ne yapsın adamcağız duvarla mı konuşsun. iyi kötü çıkıyorlar binip üç durak öteye camiye gidiyorlar, olmadı bir parka ya da pazarı dolaşmaya. yoğun saatte biniyorlarmış. tamam da ne yapalım. ülkeye yıllarını vermiş bu insanlar. kimi kat temizlemiş, kimi evrak işi, kimi fabrikada işçi. ömür geçmiş gençler. bırakın biraz ayakta gidelim. bir yerimiz eksilmez.
katılmadığım öneri, çok görmeyin insanlara.
Benim için hepsi beleşçidir.
Geçen gün yer vermediğim için kem küme edene "ben parasını verdim de bindim. Aynı zaman da senin beleş binmenin karşılığını da benim gibi para ile binenler ödüyor. Buna göre bindiğim zaman sen oturursan kalkıp bana yer vereceksin" dedim.
Evet, maddiyat satınalma gelir konusunda bir ayrıcalık insanlara yapılacaksa bu hizmetten ücretsiz yararlanacak insanlar yaşlı değil bu hizmeti satınalma gücü olmayanlar yararlanmalı.

Devlet, yıllarını vermiş insanlara yeterli maaş vermediği için böyle sus payı rüşvet benzeri bir durumlara başvuruyor.
Ne demek toplu taşıma ücretsiz?
Hep haram ediyorum onlara geçen her kuruşumu...
En azından belli saatlerde yani trafiğin yoğun olmadığı saatlerde bedava yapılabilir. Trafiğin en yoğun olduğu ve otobüslerin en kalabalık olduğu iş/okul giriş çıkış saatlerinde biniyorlar ve gençlere eziyet ediyorlar sadece. Ben birçoğundan da daha hastayımdır ama önemli olan yaş olduğu için onlara göre gençlere hakaret edip durmakta hiçbir sakınca görmüyorlar.
görsel
şöförler utanmasa dövecek.
Beleş binenleri kıskanan Çoluk çocuk geyiği.

adamlar ne güzel gezsin tozsun. Keşke herkese beleş olsa.
kaldırılmalı.

'60 yaş kartı' çıkartılmalı.
gereksiz bir işgüzarlık önerisi.

benim babam 35 yıldan fazla devlete hizmet edip, daha da devam etmek istemesine rağmen sağlık durumu nedeniyle ve de devletin dolaylı yoldan zorlamasıyla emekli olmuş bir adam. kartı da gayet te makul şekilde hastane kontrolleri, resmi işlemler vs için ulaşım ağırlıklı kullanıyor. sefası olsun, canı çektiğinde de isterse gezsin tozsun, ki o amaçla da ufak istisnalar dışında neredeyse hiç kullanmıyor diyebilirim.
Limit koyulmalı.
kesinlikle kaldırılmalı ve 34 yaş kartı olarak yeniden düzenlenmeli. otobüs parası vermekten ciğerim soldu lan. belediye duy sesimi allahsız belediye.
Sabah 6.30 otobüsünde, 6.00 tramvayında örgü ören teyzeler, ekmek almaya giden amcalar görüyorum kaldırılsın ki öğrenciler emekçiler sabah seferlerinde yoğunluk yaşamasın zorluk çekmesin.
65 kartı deģil suriyeli veletlerin elindeki ücretsiz akbil kaldırılsın. Ş*refsizler bizle aynı yaşta ve hayatı beleş yaşıyorlar. Ülkenin kendi vatandaşına verdiği 65 karttan önce 20 lik boş gezen suri gençlere verdiği ücretsiz kartı masaya yatıralım önce.
65 yaşına geldiğinde tekrar yazarsın buradan.
kaldırılmasın da iş-okul gidiş dönüş saatlerinde kullanılamasın.

bu yaşlılar öyle bir ayarlıyor ki sabah 8-9 arası, akşamda 5-6 arası kullanıyor hepsi.

zaten çoluk çocuk okul yollarında, çalışanlar iş yollarında perişan oluyor. Bir de kalabalık ve yaşlıya yer verme yüzünden ayakta fordlana fordlana gitmesinler.
Yahu herşey bitti bi bumu kaldı arkadaşlar. Sizde o yaşa geleceksiniz ve ozaman bu düşüncelerinizden utanıcaksınız. çünkü ozaman anlayabilirsiniz sadece. şuan size herşey boş geliyordur.
Kaldırılmasını istemek ahlaksızlıktır. Bunu isteyenler de bir gün 65 yaşına gelecekler ve söylediklerinden utanacaklar. Ellerinde sadece devletin verdiği emekli aylıkları ve ücretsiz ulaşım kartlarından başka bir şeyi olmayan milyonlarca emekli var.

%50'sinden fazlası sağlık sorunları nedeniyle zaten dışarı bile çıkamıyorlar. Çıkabilenler de belki ömürlerinin son demlerini gezerek geçirmeye çalışıyorlar. Avrupa ülkelerindeki emekliler gibi dünyayı gezemiyorlar maalesef. Kendi şehirlerinde otobüs, metro ve vapur ile gezmeleri çok görülmemeli.
Yılda belirli bi miktar ödesek ve bizlere de biraz avantaj sağlasa fena olmaz. Bazen benim de canım ulustan ekmek alıp eve gelmek istemiyor değil.
ihtiyalar da dolaşsın. ne mesele var bunda?
Bedavaya binen asalaklar olarak görüyorum.
Evet, bu asalaklık olup bedelini para ile binenler ödüyor.
Tuzu kuru kişi beyanıdır.

Ülke şartlarında emekli maaşıyla karnını doyurmakta zorlanan ülkem emekçisine, yaşlısına, engellisine sağlanan bu kolaylığı kendine yapılan işkence gibi görmek ciddi anlamda bir ruhsal bozukluk göstergesidir.

Yaşlı insanlar bizim değerimizdir. Onlara iyi davranmak bir görevdir. Ne zaman bu kadar yozlaştık.

Sorun yaşlıların toplu taşıma araçlarına binmeleri değildir, toplu taşıma araçlarına haddinden fazla yolcu alınması sorunudur. Sorunun çözümü yaşlıların ücretsiz seyahat hakkını alarak çözülemez.

Elbette her zaman terk etmesi gereken rahatsız olandır. 65 yaşındaki yaşlıdan rahatsız oluyorsan o araca sen binmeyeceksin.

Sanırsın ki evlerinde yaşlı anaları, babaları, dedeleri, neneleri yok bu fikri savunanların.
Kesinlikle katıldığım olay. Sadece gezme amaçlı tramvaya, otobüse, metroya binen yaşlılar var. Zaten kalabalık olan ulaşım araçları daha da kalabalık oluyor. Bunun yerine öğrenci kartlarında daha fazla indirim yapılsa daha doğru olacak gibi.
Kesinlikle kaldırılmamalıdır.
Ömrünü kâh dışarda çalışarak, kâh evde çocuk çoluk büyüterek geçirmiş bu insanların, maddiyatı sorun etmeden iki soluklanmaları , eşine, dostuna, ahbabına gidip iki kelâm etmeleri, hareket etmelerine imkân verilmesi insanca, uygarca ve vefa davranışıdır.

Lakin saat sınırlaması getirilmelidir.
iş ve okul saatinin yoğun olduğu saatlerde kart geçerli olmamalıdır.