bugün

saçma bir açıklama.
--spoiler--
et yiyip kurban kesmek vahşettir diyen zihniyetle bu zihniyet aynı gibime geliyor..
--spoiler--

ölüm kötü 6 yaşındaki çocuk haletmiyor diye bir öngörü ile harekete geçmiş ama dinimizde ölüm sadece asıl ile oyun arasındaki bir eşiktir.

edit: empati ise alasını yaptık.
tam olarak benim tahmin ettiğim gibi bir türk'ten ateizm açılımı bu işte. ya sevdiği biri ölecek, ya ruh çağırıcak ruh falan gelmeyecek, ya 15 yaşında arkadaşlarıyla içki içerken tek şişe bira da sarhoş olan ergen, marjinal görünebilmek için ben ateist oldum diyecek vs..

sonra bu bir kaç model arkadaşımız gelip bilimsel veri sunmaya çalışacaklar. işte dawkins şöyle diyor, darwin böyle diyor dye sürekli muhabbet ya da sözlüklerde metin. hiç bir şekilde bilimsel olarak araştırmamış, savunduğu bilime hiç bir şekilde katkısı olmamış, kuran okumamış veyahut okuyup anlayamamış olan insanlardan bekleyeceğimiz çok güzel hareketler bunlar.
asıl kimse 6 yaşında ölmese ateist olurdum denilse daha mantıklı olacaktır.

Arkadaş fizik kuralları var mı?, biyoloji vs vs diye bilimler var mı? Var

inanan biri bu kuralları Allah'ın koyduğunu bilir. belirli bir düzen, belirli bir standartlaşma için.

E sen bu bilimsel kuralları koy, Mikropları hastalıkları yarat, fizik kurallarına uygun gitmeyen bir araba takla atsın, sonra da bütün bunları geçirebilecek bir çocuk ölmesin?

valla şahsen kendi koyduğu kurallara dünyevi manada uymayan bir Tanrı objesini umursamam bile. öyle bir tanrı var olsa da inanmam, baş kaldırırım, öte dünyamı falan düşünmem.

Ne lan bu 6 yaşında çocuk kanser olacak ölmeyecek, trafik kazası geçirecek ölmeyecek, doğuştan kalp yetmezliği olacak ölmeyecek, Tanrı varsa açlık niye var, o, şu bu.

Mal mısınız?

allah sizi dünyaya cenneti yaşayasınız diye mi gönderdi?

kabaca dünyaya cennete yol yapabilesiniz diye gönderdi.

O yolun şartları nedir ne değildir en iyisini allah bilir.

ama dediğim üzere dünyada cenneti hiçbir zaman vaad etmedi.
'' 6 yaşında ölen arkadaş melek oldu; ben de onu kıskandım ateist oldum '' anlamına gelebilecek söz.

not: öbür tarafta ölen arkadaşın sana cennetten el sallar artık; belki bu sayede biraz serinlersin.
lale mansur'un açıklaması.

--spoiler--
Balçiçek Pamir'le Söz Sende programının konuğu Lale Mansur hemen her konudaki ilginç tespitleri ve açıklamalarıyla ses getirdi. Üç büyük din ve kitaptan hiçbirine inanmadığını ve agnostik olduğunu söyleyen sanatçı Balçiçek Pamir'in "Böyle hissetmeye ne zaman başladınız?" sorusuna şu cevabı verdi:

"Altı yaşımdayken bir arkadaşımı kaybettim. O gün o üzüntüyle isyan ettim ve Allah'ı sorgulamaya başladım. Küçücük, masum bir çocuk ölmeyi hak etmek için ne yapmış olabilirdi? Daha sonraları ise bu düzeni kuran bir şeylerin varlığına inanmaya başladım ama bunun ne olduğuyla ilgili değilim. Mesela ikinci hayata filan inanıyorum Ben sadece daha iyi bir insan olmaya, egomu ve komplekslerimi törpülemeye çalışıyorum. illa ki bir dine bağlanacaksam Budizm gibi bir şeyi tercih ederim."

Bir Osmanlı paşasının torunu ve bir generalin kızı olan Lale Mansur, anti militarist tutumu ve politik duruşu ile tanınıyor. Programın başında Balçiçek Pamir'in "Bülent Arınç'a suikast planı" ve Genelkurmay'ın açıklaması ile ilgili değerlendirmelerini sorduğu sanatçı şu yorumu yaptı: "Genelkurmay, "suikast yok" dedi diye biz de inandık! Artık her söyleneni yutmadığımızı herkes bilmeli."
--spoiler--

http://www.haberturk.com/...cat=160&dt=2009/12/23
(bkz: 7 yaşımda karate kursuna yazıldım)
(bkz: ölerek gündemde kalmaya çalışan tip)
"çalışmadığım zamanlarda allah bana yemek vermiyor" diyenlerin gerekçelerine benzer bir gerekçe ile karşımıza çıkan lale mansur'dan tarihin akışını değiştirebilecek nitelikte bir açıklama. bravo sana lale!
5 yaşında aklını yitiren kişi söylemidir.

not: merak etme ufaklık o seni bulacaktır...
(bkz: geç olsun güç olmasın)
(bkz: cehennemden kombine bilet kazandınız)

(bkz: ateş seni cağırıyo)
- 6 yaşımda allah inancımı yitirdim.
- neden?
- bisiklet istiyom ben. almıyoylay.

ya da ;

- bugün allah için ne yaptın?*
- inancımı yitirdim.*
- yaş kaç?
- altı. gofret verem mi?

veya ;

- büyünce ne olcan bakiim sen?
- ateiiist...
- aaağ nasıl söz o öyle?
- çünküüü ** 6 yaşımda allah inancımı yitirdim.

o da olmadı, minik lale kuran kursunda *:

- lale, niye hiç kuran okumuyosun sen?
- ben 6 yaşımda allah inancımı yitirdim.
- aaağ, nasıl bi'şey o güzel mi?
- boşver, gel ip falan atlayalım biz.
erken baslama durumu.
(bkz: #6851765)
7 yaşında diyalektik yapmaya başladım.
8 de tarihsel materyalizmin noksanlarını analiz ettim.
9 da evrim teorisine olan inancım pekişti.
10 da kuantum a el attım.
11 de ali ve allah isimli kitabımla kendi felsefemi ilan ettim.
12 de kuantumu bitirdim ve deterministim. *
13 de hayatın anlamını çözdüm. *
pamuğu yiyince jetonun düşmesi muhtemeldir.
günümüzde inanmayan çalışan ailelerin küçük çocuklarına, inançlı babaannelerin bakıp sonra anaokulu yaşlarında yanlarına almaları sonucu; çocuğun aileye göre tanrı saçmalığından kurtarılması, babaanneye göre allahsız yapılması sonucu kurabileceği bir cümle olsa gerektir. hakikaten erken ama yahu, ne düşünebildin de mantık kurduğuna inanıp, mantıksızlığa karşı çıktın ki... reklam kokusu alıyorum.
6 yaşımda müslüman oldum demek daha mantıklı gibi, çünkü zaten doğduğunda herhangi bi dinin olmuyo.
(bkz: 6 yasindan beri ekolu)
(bkz: ben 6 yaşımdan beri ateistim ulan)
piçlik içine erken yerleşmiş olan insandır.
daha doğru ifadeyle etrafında düzgün insan olmayan insandır.
düzgün birileri etrafında olsa anlatırdı herhalde..
-6 yaşımda allah inancımı yitirdim.
-neden öyle oldu çocuk?
-allah'tan oyuncak istedim vermedi. lolipop istedim vermedi. düştüm dizim kanadı, allah yaptı dediler. her şeyi o yaparmış çünkü. işte bu yüzden.
-çok geçerli sebepler çocuk, bravo. oyuncak isterken ellerin vardı, lolipop isterken dilin vardı, düşüp kanatabileceğin bir dizin vardı ama öyle değil mi çocuk? onları kim verdi dersin?
kaç yaşında yitirdiği önemli değildir. ister 3 yaşında yitirir, 30 yaşında kazanır. ister sonradan yitirir hiç kazanmaz. insanların dini düşünceleri beni ve hayatımı etkilemediği sürece zerre kadar ilgilendirmiyor açıkçası.
lale mansur'a yakışır bir cümle.
6 yaşımda allah inancımı yitirdim ne lan?
oğlum gülerim buna ben ama.
(bkz: puhaha)
(bkz: ben 6 yaşından beri ateistim ulan)