bugün

radyo sol dinleyicileri, kurucuları, djleri tarafından 6 mayıs 2008 tarihinde ankara'da yapılacak olan zirvedir.

bilindiği gibi 6 mayıs 1972 sabahında kimilerine göre haklı sebeplerle, bize göre ise haksız yere öldürülen üç fidanımız, deniz gezmiş, yusuf aslan ve hüseyin inan darağacına çıkartıldılar. ölürken bile bağımsız türkiye sloganını dillerinden düşürmeyen bu üç kahramanı anmak için buluşacağız. karşıya mezarlığında tertip komitesinin uygulayacağı programa göre anma yapılacaktır.

bazı soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına;

radyo sol djleri ve dinleyicileri olabiliriz, lakin bizler de bu sözlükte yazarız. ve bu anma zirvemize diğer tüm yazarlar da davetlidir. bilmenizi isteriz ki, evet denizler bir ideolojinin adamlarıdırlar. ve herkes o ideolojileri kabul etmek, onları sevmek ve anmak zorunda değildir. bu yüzden zirvemiz iki aşamadan oluşacaktır.

birincisi; 6 mayıs sabahı (kesin program tertip komitesinden alındıkta sonra netleşecektir) muhtemelen saat 10.00 karşıyaka mezarlığı 2. kapısında buluşularak yapılacaktır. bu aşamada tamamen tertip komitesinin hazırlamış olduğu programa uyulacak, o şekilde anma işi yapılmış olacaktır. bizler radyo sol dinleyicileri ve dj'leri olarak bu esnada orada olacağız.

ikincisi ise; mezarlıktaki anma programı bittikten sonra şu an için belli olmayan bir mekanda devam edilecektir. bu mekan kesinlikle herkese açık (cafe, bar, restorant vs.) bir yer olmayacaktır. gürültüden uzak, birbirimizi dinleyebileceğimiz, tartışabileceğimiz, kendimizin çalıp, kendimizin söyleyebileceği bir yer olacaktır. ilk akla gelen uygun bir ev oluyor. o sorunu çözmek de bana düşüyor. işte zirvemizin bu kısmı siyasetten uzak olduğu için, herkesi bekliyoruz.

kişi sınırlandırmamız yoktur. 500 kişi gelsin 500 ünü de sığdıracak bir mekan bulmak yine benim işim. ayrıca, şehir dışından gelecek olan arkadaşlarımız için kalacak yer temin edilecektir. ve en önemlisi;

zirvemizin ikinci kısmında arkadaşlarımızın acıkacak olmasını göz önüne aldığımızdan, en azından içecek bir şeyler isteyeceğini göz önüne aldığımızdan yiyecek ve alkollü-alkolsüz içeceklerimiz mevcuttur. yiyeceğimiz yemeği ise benden yazar olmaz yapacaktır. çiğ köfte faslımız olacak ki, orada iş yine bana düşüyor. ellerimi yıkayacağım, söz.

yemek ücreti 5 lira, alkolsüz içecek 3 lira, bira 5 lira demeyeceğim. yenilecek, içilecek her şey organizatör tarafından halledilecek, kimseden para talep edilmeyecektir. dost-düşman organizatör görsün, şimdi reklamlar.

sözün özü, şehir dışından yoğun katılım beklediğimizden ötürü, kimse kendi yol ücreti dışında bir ücret ödemeyecektir. ankara'lı dostları da tabiki beklemekteyiz. lakin onlar misafir olmadığından bir şeyler talep edebilirim, haberiniz ola. *

katılmak isteyenlein bana özel mesaj ile ulaşmaları önemle rica olunur. ve iki aşamadan oluşacağından ötürü, hangi aşamada aramızda olacaklarını bildirirlerse de memnun olacağızdır.
salı gününe denk gelen zirve. * *
mezarlıkta anma töreni ve sonrasında ki çiğ köfte partisi ile insanı cezbeden zirve. yol kavramını aşabilirsem katılmaktan büyük mutluluk duyacağımdır.

ayrıca, bir amaç uğruna ölmek (amaç ne olursa olsun) her zaman saygı gerektirir. en az yılda bir gün de bu amaçlarından dolayı hatırlanmayı hakederler. siyasi görüş gözetmeksizin imkanı elveren arkadaşların da bu merasime katılması gerektiğini düşünüyorum. herkes kendi bilir tabi ki..
prospektüs(!)'ünden çok güzel olacağı aşikar, anlamlı olması da cabası olan zirve.
emeği geçen ellere sağlık.
6 mayıs tarihinde, karşıyaka mezarlığını ziyaret için ankara'da bulunacağım için bir terslik çıkmadığı taktirde katılacağım zirvedir..
düzenleyen güzel insanlara teşekkür ediyorken, insanları hüzüne boğan böyle bir gün de bile, onları unutmayanların, sevenlerin, saygı gösterenlerin ve hasret ile ananların olduğunu bilmek az da olsa teselli sebebidir..
katılamayacağım için çok üzüldüğüm zirve..
bütün 6 mayıslar hafta sonu ilan edilsin dediğim ve üzülerek katılamadığımı belirttiğim zirve.*
hafta içine denk geldiğini hesap ettiğimizden ötürü, şu an için kesin olmamakla birlikte aynı hafta içerisindeki bir cumartesi gününe de erteleyebileceğimiz, veya geri alabileceğimiz alternatifler dahilindedir. amaç aynı olduktan sonra, bir gün erken bir gün geç, sok sıkıntı olmayacaktır.

bir de malumunuz öğrencilik, ve sınavlar. bildiğiniz gibi böyle tarihlere özellikle sınav koyan zihniyetler mevcuttur ülkemizde. lakin rahat olunuz. muhakkak ortak bir payda bulacağız, vaktimiz var henüz. baskılar bizi yıldıramaycaktır. *
şahsım ve oğlumla orada olacağım zirvedir. başcavuşun jipin arkasında denize dediği gibi

-bak o çok sevdiğin halk seni öldürmek için arkandan koşuyor.
-olsun komutan, bir şekilde arkamdan koşuyorlar mı? o bana yeter.

haklının her zaman arkasındayız.
3 ay öncesinden başlığını açtık ki, 3 aylık süre içerisinde insanlar kendilerini ayarlasınlar, gerekirse, gerekli yerlere, gerekli yalanlarını hazırlasınlar. her şeyi bizden beklemeyin ama. *
ee adettendir, zirvebox'ta da yerini aldığını bildirelim dosta, düşmana.

salça'ya da ayrıca teşekkür ederiz, yardımlarından ve katılacağı sözünü verdiğinden ötürü. ikinci kısmına gelecek olsa da canı sağolsun.*
unutmak ihanettir! unutmadık, unutmayacağız... yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!
katılmaktan gurur duyacağım zirvedir, ne güzel zirvedir.
bu zirve sayesinde öğrenmiş olduk ki, ölen biri anıldıktan sonra çiğ köfte yenemez! sosyalizm dininde yasaktır bu... ayrıca, inançları uğruna ölen birini anmayı isteyenleri sosyalist sanmak, hangi zekekanın ürünüdür, feci merak içerisindeyiz.

bu da kimseye bir kasıt amaçlı yazılmamıştır. lakin izin verin de bir cevap hakkımız olsun.
"mezarlıkta anma töreni ve sonrasında ki çiğ köfte partisi..." çok enteresan bir zirve olacak gibi gözüken zirve.
zirve sonunda kizilay meydanina gidilerek slogan atilacaktir...
eğer katılırsam sonrasında hamburger yiyeceğim zirve.ölen birilerini andıktan sonra etli pilav yada helva yenebilir ama çiğ köfte yenemeyeceğinden bende hamburger yemeyi planlıyorum,hem böylece ''yaşasın amerikan ve türk halklarının kardeşliği''mesajını da verebilicem.
okuldan kaçmak pahasına gideceğim sırf bugüne (ve tabi diğer başka günlerde var) devamsızlığımı harcamamaya çalıştığım deniz gezmiş ve arkadaşlarının haksız yere idamının protesto edileceği mezarlıktan başlayan gösteri...
(bkz: ölmezsem giderim)
(bkz: kabotaj bayramı)
kısa marlboro sigaramla, ayağımda converse ile, kıçımda blue jean ile katılacağım zirve olacaktır.

bok atmak da kolaydır, bok atmaya çalışmak da. lafla erkeklik yapıp, sözünü yemek ise çok daha kolaydır. henüz uzun sayılabilecek bir süre var lakin, gelecekler aşağı-yukarı bellidir. hepinizin tanıdığı, bir çoğunuzun bir çoğu hakkında, bir çok zamanda pkk li dediği, bölücü dediği, terörist dediği adamlar var, katılım listesinde. katılım listesi demişken, sus allaseven zirvebox'ta görülen iki tane isimden bahsetmiyorum. ben biliyorum senin ne kadar zeki olduğunu zaten de, herkes öğrenmesin. gel tanış sen de, burda sözünü esirgemiyorsun ya buyur gel yüzlerini de gör, konuş! her gün bir avuç fındık iyi gelir gelmesine de, yerseniz!

çok merak ediyorum, çiğ köfte yenilecek olması neden zorunuza gidiyor?

unuttuğunuz, ya da bilmediğiniz şeyler var ağalar. anma işini karalar giyip, gözlerimizdeki yaşlarla mı yapacağımızı sanıyorsunuz! bizim ölülerimiz yoktur! bizimkiler ölmez, ölümsüzlüğe gider, zerre korkmadan! marşlarla, türkülerle ölümsüzlüğe giderler. tükürürler cellatın suratına ve dünyaya gülümserler.

biz 6 mayıs günü ölmüş kişileri anmak için ağlaya sızlaya orada olmayacağız. ölümsüzlüğe gülerek giden, marşlarla, sloganlarla giden kahramanları yine marşlarla, sloganlarla anacağız! ve gülümseyeceğiz dünyaya, onlar gibi...

sonrasında da, bir çok kez olduğu gibi çiğ köfte yiyeceğiz, türküler söyleyeceğiz, güleceğiz, halay çekeceğiz! çiğ köfte acıdır, ama yemeden bilemezsin! buyur bak tadına...
sözlükte yazar olan kimin neyim varsa.dostum,ahbabım,arkadaşım herkimse toplayıp geleceğim zirvedir.
zirvedeki arkadaşlara izel den geliyor.

denizleri aş da gel kurbağan olam.
5 gün önce taksim'de 1 mayıs zirvesi ile başlatılacak zirvedir. bu kadar uzun bir zirve görmedi sözlük tarihi. *
6 mayıs'a kadar ölmezsem, ya da o güne 5 final falan koymazlarsa katılacağım zirve. lakin çiğköfte mideme dokunuyor, malesef onu tadamayacağım. olsun, süt içerim ben de. şöyle kakaolusundan ama. sert olsun, kafa yapsın biraz. *
bedenen orada bulunamayacak olsam da * maneviyat olarak sonlarına dek zirve neferleriyle birlikte olacağım organizasyondur. umarım amaç, sonuca ulaşır.
sanırım dün seyrettiğim veya reklamlarında gördüğüm dizinin bir bölümünde hakim deniz'e soruyor...

hakim- kimlik bilgilerinizi vermek için ayağa kalkın! adın soyadın ve mesleğin?
deniz- deniz gezmiş, profesyonel devrimci!

bir kitap da okumuştum, o dönem, devriciyim demek veya devrimci statüsüne girmek bile ölümcül sebeblere neden oluyormuş! sonu gelmeyen işkenceler, idamlar...

tarihinizde bu kadar cesur bir adam daha tanıdıysanız, söyleyin. her ölüm yıldönümünde onun mezarını da ziyaret edelim.