bugün

6-0 gibi tarihi bir farkla biten maç olmuştur. Sanırım uzun yıllar daha etkisini gösterecektir . Tarih günüdür. Fenerbahcenin 8 pozisyondan 6 gol çıkardığı maç olmuştur. Günümüzde sol bek oynayan ve sol ayağını iyi kullanılmadığı diye eleştirilen ve o zaman libero oynayan*ümit özat'ın bile gol attığı üstelik sol ayağının dışıyla gol attığı maç olmuştur. Fatih terim'in maç skorunu tek eliyle göstermesi yönünde sloganlar bile atılmıştır*

goller sırasıyla, tuncay şanlı, ariel ortega, serhat akın, serhat akın, ceyhun eriş, ümit özat'tan gelmiştir
aslında cok da onemı olmayan ve bir avrupalı olan gs nın anadolu takımlarından fb ye yenildigi mactır. dogal olarak fb galibiyete inanamamıstır. ne de olsa avrupa devini yenmiştir.
fenerbahce'nin, galatasaray tarihine "en büyük farkı ezeli rakibinden yemek" gibi bir kara leke sürmesine neden olan maçtır.

not 1: liradan altı sıfır silinir, tarihten 6-0 silinmez.
not 2: galatasaraya yardım kampanyasına destek olmak için trömsö köyü halkı kendi arasında toplanıp ekmek, bulgur, pirinç, peynir vb. erzak malzemesi toplayıp galatasaray'a göndermiştir. bu iyi kalpli insanlar hiç bir zaman unutulmayacak, vefakar fb taraftarı tarafından her daim yad edilecektir.
bi fenerli olarak ertesi gün çok sevindiğim ama artık abartıldığına inandığım maç çünkü
o kadro bi işimize yaramadı
lig sonu uçtu

ama serhat ın sözleri unutulmaz
'beş beş diye bağırdılar altı attık on istediler vakit yetmedi '

uyaran arkadaşlara teşekkür ederim
her ne kadar tasvip etmesek de..
(bkz: 6alatasaray)
6 kasımda oynandığı için 6-0 biten maçtı. galatasaraylılar için "iyi ki 31 gün çeken bir ayın son günü oynanmadı" dedirten maç.
6 tane atılır mı be o haaaa fenerbahce nin cıkıs nedeni...
(bkz: galatasaray in farkli aldigi fener derbileri)
maçtan bir süre önce patlayan magazin skandalindaki "tostumu yedim bekliyorum" ifadesinin galatasaray taraftarlarınca "tostunuzu yeyin geliyoruz" şeklinde göz dağı verircesine sloganlaştırılması sonrasında ortaya çıkan tablo şudur.
Goller:
t UNCAY ŞANLI
o RTEGA ARIEL
s ERHA
t AKIN
c EYHUN ERiŞÇi
u MiT ÖZAT
misafir umduğunu değil bulduğunu yer sözünü hatırlatan maç.
fenerbahçe taraftarının uğruna besteler yaptığı tarihi maç...

fenerbahçe böyle koyar
unutulmaz kolay kolay
akıllardan hiç çıkmıyor
altı kasımdaki olay...
(bkz: bitmeyen avuntu)

onu yazan tarih bunu da yazar;

(bkz: 12 subat 1911 fenerbahce galatasaray maci)
yarattığı altı şiddetindeki depremin tüm galatasaraylıları osmanlı tarihi uzmanı yaptığı maçtır.
almanya'nın kuzeyinde lübeck şehrinde iğrenç bi türk kahvesinde ve de iğrenç heriflerle izlediğim, fb'nin net kazandığı bir derbidir sadece. mesela inter ve cska maçlarının anlam ve önemi bu maça göre kat kat daha fazladır. avrupada o sene bi halt yiyememiş olmamız bunun en büyük göstergesidir. sen gidip ortega gibi muhteşem bi transfer yapıp, başına da teknik direktör diye lorant saçmalığını getirirsen olacağı da budur zaten.
Süper kupa ve daha da önemlisi Uefa kupasını almış bir takımın yaşadığı en büyük rezillik.
önce tanım; arkadaşınkinin arkadaşa kalktığı üstelik bir de aktığı maç olmuştur...

bir hafta öncesinde oynanan fener-panathinakos maçına gitmiştim. kendi sahamızda yunanlıları yenemediğimiz için fenere çok kızdım ve gitmeyi düşündüğüm halde galatasaray maçına gitmedim. doğuş üniversitesi nde ikinci öğretim muhasebe okuyordum o zamanlar. maçın olduğu akşam 7'den 10'a kadar inkılap tarihi dersimiz vardı. hocayı ve dersi seviyordum. zaten fenere de kızgındım. maçı izlemek yerine dersi tercih ettim. allahım etmez olaydım. turkcell'in o günlerde yeni yeni hizmete soktuğu -ya da en azından benim yeni öğrendiğim- gol mesajları olayı sınıfta bz fenerlileri coşturdukça coşturuyor, tuncay, ortega, serhat derken sınıfta yer yerinden oynuyordu. asker disiplinine haiz general franco ciddiyetindeki hocamızda sıkı fenerli çıkmasın mı? inkılap tarihini bıraktık sınıfta makara yapıyoruz. sözün özü çok keyifli bir akşam olmuştu. ayrıca o gece kızdırdığım galatasaraylı hatunlardan birisi sonra yarenim oldu ma fazla da yürümedi. hayatımda canlı olarak izleyemediğim için çok şey kaybettiğimi düşündüren ama öte yandan da izlemediğim halde bu kadar keyif veren başka bir maç olmamıştır.
(bkz: dostum maç yapacaz demiştin ama bunun adı tecavüz)
fenerbahçe'nin kendi sahasında-kadikoy- galatasaray'ı 6-0 gibi bir skorla yenmesi ile ortalığı ayağa kaldıran maç.
o maçtan sonraki her maçta fenerbahçeli taraftar maça girmeden önce elleriye 6 parmaklarını gösterirlerdi; taa ki 11 mayis 2005 galatasaray fenerbahce maci'na kadar...
fenerbahçe taraftarlarının büyük bir başarı olarak gördüğü ve "kupa alamıyoruz bari böyle sevinelim" şeklinde her sene kutladıkları maçtır.
(bkz: pendik bile bu kadar sevinmemişti)
6.His
Kadıköy Yapım gururla sunar: "6.His"
Başrollerde: Serhat Akın, Ümit Özat, Ariel Ortega, Tuncay Şanlı, Ceyhun Eriş.
Senaryo: Öncekilerinin aynı
Yönetmen: Werner Lorant
Yönetmen Yardımcısı: Oğuz Çetin
Yapımcı: Aziz Yıldırım
galatasarayın o senelerde avrupada milli klübümüz olduğu için türkiye de maçları ertelenirdi.ertelenmezse eğer federasyon vatan haini damgası yerdi.(bir de gs li futbolculara sert giren tsl ligi oyuncuları).işte bu maçta bu sebepten haftalar sonra çarşamba gününe alınmıştı.spiker * maçtan önce sık sık "galatasaray bu maça kadar sadece 6 gol yedi,gs nin defansı çok güçlü rıdvan hocam nasıl açar fb bu defansı" gibi garip sorular sormuştu.(bak gene aklıma geldi gülüyorum).

maçtan önce stadın 4 bir yanında yüzlerce meşelale yanmış.stadın ışıklandırmasından daha fazla ışık vermişti.ben hepsini yaktınız golde ne halt yiyeceksiniz diye içimden geçirsem de 6. golden sonra bile yakacak meşale bulunmuştu.

ayrıca bu maçtan önce gs taraftarı ile fb taraftarı birbirine girmiş.gs taraftarı dışarı atılmış,hezimeti görememişlerdi.
27 nisan 2008 galatasaray fenerbahçe maçında ayarı alan bazı eziklerin tekrar gündeme getirerek eğlenmeye çalıştıkları maçtır.
27 Nisan 2008 tarihindeki yenilgi ardından ezik fb taraftarlarının, aldıkları mağlubiyeti biraz olsun örtbas etmek için şimdilerde hakkında yorumlarda bulunduğu maç. e biz de bu saatten sonra 1911'deki maça, 11 Mayıs 2005'teki Türkiye Kupası final maçına entry girsek hoş kaçar mı ?
ne zaman ısıtılıp gün yüzüne çıkarılacak diye beklediğim nostaljik maçtır. kuyruk acısı çeken bünyeler ısıtma işlemine ancak 2 gün sonra başlayabilmişlerdir.*
tazyikle çıkan peynirimsi attırık gibi gollere şahit maçtı. o ne maçtı be. yok yok fıskıye.