1. 1.
  6 saattir gökçeada da elektriğin olmamasına sebep olan hadise. Çok şükür geldi. Yakanlar yansın emi. Onca yeşil doğa masum canlılar. Allah bildigi gibi yapsın.
  7 -1 ... imroz
 2. 2.
  Abi temmuz ayındayız ama.

  inşaallah bir an evvel sönsün dediğimiz yangın.
  3 -1 ... kedi peri
 3. 3.
  köprünün yapıldığı yere yakın ve çevre yollarının geçeceği güzergahta olması ilginç, oralar tarihi alan yapılaşmaya izin yok ama dur bakalım bir kılıf bulurlar artık ona da.
  10 -1 ... mecburistikamet
 4. 4.
  yunanistan'da böyle şeyler olmuyor, çünkü onlar topraklarının kime ait olduğunun bilincindeler.
  2 -1 ... epsilon pi
 5. 5.
  Gelibolu işgalde görmediği alevi 2 senede gördü. Çünkü kızılçam devlet tarafından korunmuyor. Bu ağaç Türkiye'deki en yaygın ağaç. Çanakkale'den Hatay'a yanma riski altındaki çok geniş bir bölgede uzanır. Şöyle bir özelliği var ki kolay tutuşur, ama yangınlarla beraber sert kabuklu tohumu aktif hale gelir ve daha hızlı çimlenir. Yangınla açığa çıkan bazı kimyasal ve proteinler ise başka bazı bitkilerin büyümesini sağlar. Ormanların kendi doğal yaşamlarında yangınlara ihtiyacı var yani. Ama bunlar doğal yangınlar ve belli aralıklarla olur. Mesela Akdenizin ortalama 50 yılda bir yanması gerekiyor. Türkiyedeki yangınlar ise kontrolsüz, doğal olmayan ve bitki örtüsünü yok edecek türden. Bunun için yapılması gereken planlama. Her yeri kızılçamla kaplamamak, aralara şeritler açmak, ormanları yağmurlama sistemiyle donatmak, kızılçamların etrafını ateşe dayanıklı ve geçirgen olmayan bitki ve ağaç türleriyle sarmak vb. Bunlar yangınların artacağını kabul ettikten sonra yapılması gerekenler. Yangınlar Türkiye'de ısı arttığı için artıyor. Yani esas mesele ısıyı artıran insan ortamını, ekonomisini, kentleşme stratejisini, tarımını düzenlemek. Eğer bunlar olmazsa bu topraklarda orman kalmaz. Orman kalmazsa yaşam da kalmaz. Krizler daha çok tetiklenir ve bitmek bilmez, açlık genelleşir, insanlar arasında yozlaşma ve düşmanlık büyür. Her şey birbiriyle bağlantılı yani. Türkiye'de bunu anlayacak bir devlet yok. Mevcut üretim ve mülkiyet ilişkilerinin ürünü olan devlet sadece itfaiye birimi olan koca bir antika. Nükleer silaha karşı taş ve sopayla savaşmaya çalışmak gibi. Bu eskimiş ve işe yaramaz antika müzeye kaldırılıp yerine daha gelişmişi kurulmadıkça Türkiye büyüyen bir tehlike altındadır.
  6 -2 ... azad teyr
 6. 6.
  Poyrazın 35km hız ile eseceğini ve ne zaman kesileceğini hesap etmişler yoksa bu yıl içinde bu hızla yangını ilerletecek bir hava koşulu oluşmadı.

  Sanırım kasıt var eğer düşündüğüm gibi kapalı kapılar arkasında şer planları işliyor ve imar için yapıldı ise Allah belalarını versin o ufacık kara parçasında ülkenin hiçbir yerinde olmadığı kadar şehit yatıyor.
  1 -1 ... karton toplayan cocuk
 7. 7.
  6 haziran değil 6 temmuz çanakkale yangınıdır.
  başlık açarken tarih konur.
  hem tarihi yanlış yazmış hem başlığı yanlış açmış.
  ama moderasyonun umurunda mı?
  3 -1 ... federal almanya
 8. 8.
  PKK nın işidir.
  PKK çatır çatır orman eylemi yapar, siyasi ayağı ve sosyal medya elemanları ile de imar için devlet kontrolünde yakıyorlar der tertemiz işin içinden sıyrılır.

  Halkımızda afiyetle yer.
  3 -2 ... napacuhh
 9. 9.
  Nereyi yakayım abime? Kac dönüm? Hangi bölge? Tarifeli yangınlar iddiaları var bir süredir. Onlardan birimidir? Bilemem ama bu kadar sık yangın normal değil. Araştıran yok zaten iddiaları. Otel, motel yani beton yiyip, asfaltlarda yatacağız herhalde? Ormanları siyanürle yok etmeler. Akarsulara zehirler. Göllderi kurutmalar. Oksijensiz, susuz, doğanın nimetlerinin yeterli gelmeyeceği günlere varırsak beton kemirerek yaşamaya devam edebiliriz belki? Hortumlar, dolular hemen ardından kavurucu sıcak, tekrar fırtınalı yağış? i melih bey ekrem'e hesap sorarak doğal afetleri sonlandıracak mı acaba? Yazık ormana, tabiata, habitata. Doğa ana kendine zulmeden insanlardan intikam almaya başladı zaten. Doğa ana haklı. insanlar doğa anaya zulm ediyor çünkü. Orman yangınlarının neredeyse hepsi, kasıtlı ya da kasıtsız insan yüzünden oluyor.
  1 -2 ... huzursuz adam
 10. 10.
  Canım sen Haziran'da kalmışsın ama ...
  Olmaz ki.
  ... iyneci bey