1. 1.
  12 eylülü hızlandıran olay:

  Kudüs mitingi, kamuoyunda 6 Eylül Konya olayları diye de bilinir.

  israil hükümeti, bütün dünyanın ve Müslüman ülkelerin tepkisine rağmen 23 Temmuz 1980de Kudüsü israilin ebedi başkenti olarak ilan etti. Söz konusu kararın 30 Temmuz 1980 tarihinde israil parlamentosu Knesset te onaylanması üzerine 28 Ağustos 1980de Türkiye, tepki olarak Kudüsteki Başkonsolosluğu kapatıp israille ilişkilerini maslahatgüzarlık seviyesine indirdi. Ancak muhafazakar çevrelerin söz konusu karar dolayısıyla israile tepkisi bununla sınırlı kalmayacaktı. Milli Selamet Partisi Genel Merkezi,kendisine yakın çevrelerin bu tepkisini dile getirebilmesine imkân tanımak için 6 Eylül 1980de Konyada bir "Kudüsü Kurtarma Mitingi" düzenlemeye karar verdi.

  Konya Belediye Başkanı MSP'li Mehmet Keçecilerin önderliğindeki Tertip Komitesinin hazırladığı ve MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakanında katıldığı mitinge, Konya ve çevre illerden gelen yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Büyük çoğunluğu sarık,cübbe ve şalvar giyen bu kalabalık içinde yer alan bazı kimseler çevredeki binalara yeşil renkli boyalarla slogan yazmaya başladılar.

  Kızılay Derneği'ne ait olan Dergah Oteli yetkilileri duvarlarına yazı yazılmasına izin vermeyince, boyunlarına tahta tesbihler asmış olan bir başka gurup, otelin camlarını kırmaya başladı.

  Bununla da yetinmeyen topluluk, Konya kent merkezinde yeralan Tekel bayileri ile içki satan lokantalara da saldırıp taşladı.

  Toplanma amacından tamamen sapan gurup, "Dinsiz Devlet yıkılacak elbet" ve "Konya faşistlere mezar olacak" şeklinde sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

  istasyon Meydanından, itfaiye Meydanına kadar yaklaşık 7 kilometre yürüyen topluluk burada Şeriat islamdır, Anayasa Kurandır Şeriat Hakkımız Söke Söke Alırız Komutan Erbakan Akıncı Asker Yaşasın islam Devleti Hakkımız Ya Şeriat Ya Ölüm Tek Halife Tek Devlet Cihadımız Devletimizi Kuruncaya Dek yazılı pankartları açtılar ve slogan attılar.

  Miting başlarken okunan istiklâl Marşı, topluluk tarafından yuhalandı ve topluluk yerlere oturdu. Bu sırada üzerinde Kelime-i Tevhid bulunan yeşil bayraklar açıldı.

  Mitingten sonra Necmettin Erbakan mitingi partilerinin değil Konya Belediyesinin yaptığını belirtir:

  "Konya Mitingini MSP olarak biz yapmadık. Bütün partilerin sahip çıkması için bir tertip heyeti düzenlendi ve önemine binaen, bütün partileri ve liderleri davet etti.

  Ancak dönemin MSPli Konya Belediye Başkanı Mehmet Keçeciler, mitingin MSP tarafından düzenlendiğini,hatta kendisinin mitingten önce Necmettin Erbakan ve Oğuzhan Asiltürkle,Ankara'da MSP Genel Merkezi'nde bu mitingi iptal ettirmek için görüştüğünü,iptal ettiremeyince MSPden istifa ettiğini, fakat bunun da kabul edilmediğini yıllar sonra belirtir.

  Mitingin ardından Konya Cumhuriyet Başsavcılığı , Siyasi Partiler Kanunu açısından MSP hakkında soruşturma başlattı. Özellikle istiklâl Marşı'nın protesto edilmesi, dönemin başbakanı Süleyman Demireli bile kızdırdı

  Bu mitingin, mitingten 6 gün sonra gerçekleşen 12 Eylül Darbesi nin gerekçelerinden biri olduğu, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Haydar Saltık tarafından, 29 Ekim 1980 tarihinde yapılan bir basın toplantısında dile getirilmiş ve "Konya mitingi 12 Eylül'e gelinmesinde bardağı taşıran son damla olmuştur değerlendirmesini yapmıştı.
  3 ... kalemtras
 2. 2.
  Andımıza karşı istiklal marşımizın ardına sığınan dinci yığının şu günlerde hatırlattiğı maskaralık.
  1 ... gaspirali
 3. 3.
  12 eylül'e giden süreçte bardağı taşıran son damladır. gericiler tarafından milli marşımız yuhalanmıştır.
  1 ... has kemalist