bugün

1-2 ay önce benzer bir ihtiyaçla -özellikle kod yazmak için- tavsiye istediğim bir elektronik mühendisinin "istediğiniz gibi bir şeyin en alt sınırı yaklaşık 7000 tl" demesinden sonra arayıştan vazgeçtiğim bilgisayar türü.

o da "en ucuzu ne kadara gelir?" diye sorduğum için "eh işte" sınıfından olan modellerin fiyatıydı. hakikaten sağlam performans için bunun daha üzerinde bir fiyatı göze almak lazım. oyun ya da uygulama tasarımı yapmak niyetindeydim. sadece kodu yazmak için biraz daha aşağısı kurtarırdı belki ama kodları çalıştırma ve render işlemleri için biraz yüksek performanslı bir alet gerekiyor.

az daha ucuz bir yolu var ama, elektronik aletlerde ikinci ele de ne kadar güvenileceği tartışılır ne yazık ki.
bilgisayarımın* 12 gb ram, i-5 6200u ve r5 m430 ile bilgisayar sınıfına girmediğini öğrendiğim başlık.

bunlara bakma, 6 bine ortalamanın üstünde olan ve gta5 gibi oyunları açabilecek bilgisayar toplanır.
tabii isteyenler acele etsin, tl tarihinin en değersiz anını yaşıyor...
Dolar nerdeyse 8 lira olmuş o paraya biraz zor .
Yarran başıdır. 6 bine ne pc'sinden bahsediyorsunuz siz? O paraya anca paint'i açacak pc alınır.

PC için minimum fiyat 12-14 bin artık.
2. El apple masa üstü.
6 bine masaüstü toplanmaz mı? Laptop gerek yok. Telefon var zaten.
3 sene önce 2500₺'ye
i7 7700hq
16gb ram
250gb m-sata
1 tb sata x2
nvidia 1050ti

Asus Rog makine almıştım...onu dilersen 6 bine satam sana...

not: gta5 çalıştırıyor...

2017 usd ortalaması 3,60...
2500₺ = 694,50 usd

18.09.2020 usd kuru 7,57 > 5256₺ yapar... 800₺ de kâr etmeyek mi yani ?
2 sene önce hp markalı, işimi görmesi yeterli olacak kıytırık bir bilgisayar almıştım. Şuan 6 saattir güncelleme yapmasını bekliyorum. Pişmanım. Eğer bilgisayar alacaksınız gerçekten parayı gözden çıkarın.

Edit; 2800 lira civarı para ödemiştim.
Programlama, oyun ve bazı grafik programları kullanımı için 6 bin tl'ye alınabilecek en iyi bilgisayardır.