1. 1.
  almanya´nın nordrhein westfallen eyaletinin köln yakınlarındaki brühl kasabası istasyonunda gerçekleşen tren kazası- 9 kişi ölmüş, 147 kişi yaralanmıştır.

  kazaya sebep şey ki parçalı olan brühl tren istasyonunun birinci kısmında ana hat üzerinde yapılan tamirat çalışmasından dolayı trenlerin alışılageldiği hatlarda değil değişik makaslar değiştirerek seyahat etmek zorunda kalmalarıdır.

  ancak sinyal konusu bir yana makinistlerin eline verilen seyahat planının da tam kesinlik içermediği, ellerindeki planda yazılı olanın tersine hareket etmek zorunda oldukları konusu da sonradan çok büyük tartışmalar çıkmasına, alman savcıların alman demiryolarında hasada gitmelerine sebep olmuştur.

  brühl´de birinci kısım istasyon; yük, cargo treni istasyonudur, gece saat 23:58 de köln tren garından hareket eden d203 sefer sayılı gece ekspresi,bu gara geldiğinde normal seyahat hattı olan- 2.yoldan, süratini 40 km´ye indirmek suretiyle 1, yola makas değiştirir.

  bundan sonraki kısım çok tartışmalıdır.

  brühl kasabasının 2. istasyonu normal yolcu istasyonudur- ancak burada makas, anahat envanterinde belirtilmeksizin, 1.yoldan istasyonun öbür tarafına geçecek yan yola alınmıştır, sinyaller o gece o kadar kesin değildir ki, gece ekspresinden önce orada geçen diğer on trenin makinisti olayı tam anlamamış olmalarına rağmen 1.yolda süratlerini arttırmamışlardır.

  d203 zamanının ünlü bir gece ekspresidir, amsterdam´dan kalkıp isviçre´nin basel şehrine seyahat etmektedir. istasyonun 1.kısmını geçtikten sonra, gece ekspresi süratlenmeye başlamıştır- makinistin elindeki planda 2.kısımda da makas değiştireceği şeklinde değil, süratini 120-130 km civarına çıkartabileceği şeklinde bir bilgi vardır.

  ancak- istasyonun 2.kısmında trenler istasyonun arka kısmından geçen 3.yola yönlendirilmiştir.

  saat 00.13´te d203 bahsi geçen makasa gelir- o andaki sürati 122-123 km civarındadır, ancakmakas gecme sürati azami 40 km´dır (bahsi geçen makas weiche 48´dir) derhal raydan çıkar. 6-7 vagonla lokomotif, etraftakki evleri,yolları tarumar ederler, lokomotif bir villanın hatta bakan duvarına çarpıp durur- bu villa lokomotifi oradan çıkarmak konusunda verilen savaşta çok zarar görecek, yıkılmak zorunda kalacak ve alman demiryolları bu villayı yeniden inşa ettirecektir-
  8.vagon istasyon platformuna tırmanır, yan yatar, ve istasyonun üstündeki çatıyı destekleyen çelik sütuna çarpıp v şeklini alır- en çok ölü bu vagondan çıkmıştır-

  bütün brühl halkı yardıma koşarlar, 112 yi arayıp yardım isteyen çok olur.

  görüntü bir savaş alanı gibidir.

  nrw´deki en büyük polis, itfaiye, ve ambulansla yapılan operasyon halen bu gece operasyonudur.

  147 yaralı bölge hastanelerini uzun bir süre meşgul eder.

  kuzey alman- hollanda demiryolu ağının önemli bir ayağı olan bu hat felç olur.

  sonradan sinyalizasyon ve sistematik hazırlıkların iyi yapılmadığından dolayı alman hukuku, alman demiryollarından bir sürü kafa uçurur, makinist intihara kalkışır, bildiğim kadarıyla halen daha psikolojik hastalıklarından dolayi tedavi altında.

  kaza bütün avrupa´da sinyalizasyon ve komputer devrimi yapılmasına sebep olur, spd´nin nrw´de oylarının çok düşmesine sebep olan olaylardan birisi de bu kazadır.
  1 -2 ... paganviodio