bugün

+1.

Bir gercek var ki teknoloji su an insan ihtiyacindan daha hizli ilerlemis durumda. Su an cok tuhaf bir iliski var.

Telefon uretenler diyelim, habire yeni bir arayista. Surekli ayni telefonu cikarsalar kim yeniler ki? Dolayisiyla surekli insanlara yeni seyler sunuyorlar, ve bu seyler cogu zaman insanlarin ihtiyac duydugu seyler degil. Yani sik kadar telefondan 4k online vidyo izlemek cok mu lazim arkadaslar? Ama iste oyle pompalaniyor ki, insanlar ihtiyaci varmis gibi hissedip bu yeni telefonlari aliyor. Simdi 4k vidyo online oynatan bir telefon buldun, 4k indirecek bir de altyapi lazim. Bu sefer servis saglayacilar bu istegi karsilayabilmek icin yeni ekipmanlar, yeni teknolojiler aliyorlar. Bu ekipmanlari ve teknolojileri calisanlari yonetebilsin diye onlara egitim satin aliyorlar. Ne oldu, masraf. Bu masraf kimden cikacak? 4k vidyo oynatan telefona dunya para vermis insandan tabii ki. Evet, bizi sagmak icin canini verecek bir sistem var, ama bu sistemin tuzaklarina dusen de biziz.
4,5 g ilk çıktığında 3G telefonum eskimişti. 4,5G'ler 2.400 (en ucuzu), 3 G'ler 1.200 tl idi. üstelik 4,5 g'ye simlartı yenileyecektim. 3g'li telefon aldım ve 4 sene sonra cortlayıncaya kadar kullandım. sonra da 1.200 tl'ye en ucuz telefonu (artık mecburen 4,5 G'li, çünkü 3 G artık üretilmiyordu) aldım. 4 sene boyunca da 4,5 g'ye geçmenin bir eksikliğini hissetmedim. geçtiğimde ise bir şeyler indirdiğimde veya bazı sitelere attığımda daha hızlı. o da benim için çok önemli değil. şu anki telefonum kullanılmaz hale gelene kadar da yeni telefon almayı düşünmüyorum.