bugün

AYDIN’IN Karacasu ilçesi’nde, 589 yıllık tarihi geçmişe sahip olan, demir ve harç kullanılmadan yapılan Dandalaz Köprüsü, restorasyon sırasında yıkıldı.

burada dikkat cekici olay, Anıt eser olarak tescilli ve koruma altında olan köprünün restorasyon ihalesini eski Ak Partili Abdurrahman Çabuk’un yönetim kurulu başkanı olduğu Çabuk inşaat Mimarlık ve Mühendislik Şirketi aldı.

akp osmanlıyız derken, osmanlıdan kalan tarih de ellerinde yok oluyor.
akp tarafından yıkılmıştır. Nasılsa hesap verecekleri bir bağımsız yargı yok.

arkadaş SURiYE'dekileri savaş yıkıyor, Türkiye'dekileri REStorasyon yapacağım diyenler. adamların yaptığı 'iskele' çökmüş resmen, yani hiç dokunmasalar sağlam olarak kalacaktı. Yahu ayıptır, yazıktır. Bu kadar OSmanlı, osmanlı diyenlerin aşkı, sevgisi, bilinci bu kadar işte. ver ihaleyi tanıdığa, sıçıp sıvasa bile sorun değil...

--spoiler--
Anıt eser olarak tescilli ve koruma altında olan köprünün restorasyon ihalesini o dönemde Ak Parti izmir il Başkan Yardımcısı olarak görev yapan ve 7 Haziran’daki genel seçimler öncesinde milletvekili adaylığı için görevinden ayrılan Abdurrahman Çabuk’un yönetim kurulu başkanı olduğu Çabuk inşaat Mimarlık ve Mühendislik Şirketi aldı. Yüklenici firma 2014 yılının Eylül ayı başlarında Antiochia Afrodisias ile devamındaki diğer antik beldeler arasında önemli bir geçit olan köprüde restorasyon çalışmalarına başladı.

link
--spoiler--

ek: olayı siyasete bağlama diyenler olabiliyor. mümkün değil kardeşim. türkiye'deki diğer restorasyon hatalarının listesi burada alenen dalga geçmiyorlarsa ne olayım buna dur dememiz lazım. tarih senim, benim değil hepimizin geleceğe mirası sahip çıkmamız gerekir. 1500 yıllık mozaiğin içine etmek kadar büyük bir sorumsuzluk örneği olabilir mi? ki daha niceleri var burada: link
yerine ucube birşey yaparlar. nerde rant orda akp.
Yıktık da yenisini yapmadık mı diyen bir adet mal iktidarın yaptığı malca bisey. Ne dedim bende bilmiyom ama şimdi ülkede o kadar derme çatma, yikilacak ev varken be hey! Kahpe fışkırığı o köprü götüne mi girdi niye yıktın..
bu işlerin özel davetle yapılması gerekir. restoratör, konservatör şartı konulması gerekir. 6 asırlık memleketimin köprüsü... hadi her şeyi geçtim askıya alma denen bir şey vardır. kara yollarının ihale açması kadar salakça bir durum olabilir mi, anıtlar kurulu tarafından tescillenen bir yapının? bir de mazerete bak heyelan olmuşmuş... fizibilite yap kardeşim, olabilecek tüm riskleri düşünüp, heyelana karşı da önlem al başta!!!

özetle, ışid ortadoğu tarihi için neyse, türkiye' de amcamın oğlu, dayımın yeğeni tarzı ihale kazandırılan ve işten bir halt anlamayan, yaptıkları işlerin kaderini çalışan işçi ve teknikerlere bırakan inşaat şirketleri odur.
demir ve harç kullanılmadan yapılan ve 589 yıl ayakta durmuş bir köprüydü.
ta ki restorasyona uğrayana kadar.

restorasyon sırasında yıkıldı, hasar gördü.
daha sonra düzeltmek babında köprünün tamamen yıkılıp yerine yenisinin yapılmasına karar verildi.

raporda ise 6 asır yıkılmamış olan köprünün restorasyon sırasında heyelan nedeniyle yıkıldığına kanaat getirildi.

ha belki gerçekten heyelandır, şudur, budur. lakin dünyada bunun örneği de sanmıyorum ki yoktur.
restorasyon konusunda üniversitelerin ciddi atılımlar yapması şart. gerekirse yurtdışından hocalar, bilirkişiler getirilip ders vermeli.

görsel restorasyona uğradıktan sonrası.
görsel öncesi.
Dangalaz köprüsunun dangoloz restorasyonu.