1. 1.
  "Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum"
  Diyen kahraman komutanın ta kendisi.
  Hayat ne kadar ilginç.
  1 -21 ... ayk73
 2. 2.
  bilale anlatır gibi anlatıyorum, iyi okuyunuz...

  çanakkale savaşlarında 57. alay mevcudu 5800 kişidir.

  57. alay dediğimiz kuvvet, esasen yedek kuvvettir ve gelibolu yarımadasındaki bigalı köyü'nde konuşlandırılmıştır.
  ammavelakin düşman kuvvetlerinin çıkarmasını haber alan yarbay mustafa kemal, emrindeki 57. alayı kendisine herhangi bir emir tebliğ edilmemesine rağmen harekete geçirmiş, daha önce balkan savaşları sırasında görevli olduğu ve çanakkale savaşlarından 3 sene evvel dersine çalıştığı bir coğrafyada neler olacağını hesap etmiş ve çıkartmanın kilit noktası olan conkbayırı'na intikal etmiştir.

  yarbay mustafa kemal ile birlikte conkbayırına gelen 57. alay 3 tabur ve bir dağ bataryası olmak üzre 3000 mevcutludur. alayın geri kalanı bigalı köyünde kalmıştır.

  mustafa kemal'in öngörüsü ile conkbayırında düşmanı karşılayan ve şaşkına çeviren 57. alayın 3000 mevcudunun 2/3'ü conkbayırında şehit düşmüştür.

  alayın bigalı köyünde kalan diğer mevcutları keşan'da konuşlandırılmış, ardından çanakkale savaşının bitimi ile birlikte galiçya cephesine gönderilmiştir.

  elde kalan mevcudunun yarısını da galiçya cephesinde şehit veren 57. alayın mevcudu bolşevik devrimi ile birlikte kapanan galiçya cephesinin ardından sadece 1100 kişiye kadar düşmüştür.

  bir süre cephe gerisinde eksikleri giderilen 57. alay daha sonra 15. kolordu emrine verilmiş, önce sina cephesi, ardından da filistin cephesine yollanmıştır.

  filistin cephesinde megiddo muharebeleri esnasında da hain arapların da ihaneti ile pek çok şehit vermiş, sadece 260 kişi kalmış, bu son kalan 260 kişi de ingilizler tarafından esir edilmiştir.

  aslında hain arap köpekleri 57. alayın son kalan neferlerini katletmek istemiş, ingilizler ise bunun askeri kurallara aykırı olduğunu söyleyerek buna müsade etmemiş, çanakkale savaşından kahramanlıklarını bildikleri 57. alaya düşman olmalarına rağmen gerekli saygıyı göstermişlerdir.

  şimdi yukarıdaki cahil akitin iddia ettiği üzre, "ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum" diyen mustafa kemal 57. alayda sağ kalan tek kişi değildir.

  bir kez olsun conkbayırına, gelibolu milli parkına giden her vatan evladı 57. alayı ve conkbayırı destanlarını bilir.

  ayrıca, 57. alay çarpışırken, yarbay mustafa kemal de şiddetli çarpışmanın tam ortasındadır.
  karargahta falan değildir.

  hatta bu çarpışmalarda mustafa kemal'in göğsüne şarapnel gelmiştir.
  10 ağustos 1915 conkbayırı taarruzu

  sizin gibi türk düşmanlarını gelibolu'da hiç göremedim yıllardır.
  anca iftira, anca karalama...

  ------------------
  ------------------
  ben 42 yaşındayım.
  çanakkale cephesinin her noktasını yıllarca karış karış gezdim.
  sakarya mevzilerini, bu milletin makus kaderinin değiştiği mangal dağı'nı, çal dağı'nı karış karış gezdim.
  keza 26 ağustos büyük taarruzun yapıldığı kocatepe'yi, afyon'u, çiğiltepe'yi, tınaz tepe'yi, sincanlı ovasını karış karış gezdim.
  daha evvelini, büyük taarruz öncesi ikmal yollarını, yani zafer yolu'nu şuhut dağlarından kocatepe'ye kadar karış karış gezdim.
  dumlupınar'ı, zafertepe çalköy'ü, bu muharebelerin yapıldığı noktaları ve dahi uşak'ta general trikupis'in esir alındığı noktaları tek tek gezdim ve yaşadım.

  o yüzden burada kimsenin mustafa kemal'e, o'nun silah arkadaşlarına ve neferlerine saygısızlık yapmasına müsade etmem, edemem...

  şimdi siz 17 senedir zafer kazandık zannediyorsunuz ya.
  öyle zannedin bakalım ne olacak?
  21 -5 ... tengir budun