1. 1.
    elalemin şeyiyle gerdeğe girdiğimiz üç adet asrın projesinden ettiğimiz ve edeceğimiz toplam zararın tutarıdır. hiç arabası olmayan ve hayatı boyunca bu "dev eserleri" kullanmayacak vatandaşların sırtından, emeğinden ve yarınından bile peşin kesilecek olan miktardır.

böylesi asrın projelerine evet diyen bir adamın sürekli kandırılıyor olmasından daha doğal birşey düşünemiyorum. öyle ki bu adamı kandırmazsan ayıptır.

üniversite diplomasının önemi de burada karşımıza çıkıyor. gerçekten lisans mezunu olan ortalama üniversite tahsilinde bir adam asla bu kadar aptalca birşeye evet demezdi.

50 milyar dolar zarar etmek
    3 -3 ... noxeca
  2. 2.
    tahmini zarar hesaplama kaynağı oturma organı.

(bkz: muhasebe defterlerindeki muhtelif giderler).
    1 ... teist
  3. 3.
    Toplam maliyet 6.5 milyar dolarken 50 milyar dolar nasıl zarar ediyoruz anlamadım. Bana daha çok facede dolaşan solcu palavrası gibi geldi.
    4 -1 ... benimnickimyirmibesharfli
  4. 4.
    bu tarz sözleşmelerde finansöre, maliyet çıkana kadarki zararının karşılanması vaat edilir. taraflardan biri kâr vaadi verip bunun karşılanmaması durumunda üstünü para verip kapatmaz.

nedir? örneğin ben 40 bin araç geçeceğini varsayıyorum, bu randımanla 3 senede maliyetin karşılanacak 7 sene kâr edeceksin denmiştir, 40 bin araç geçmezse de ben 40 bine tamamlayacak ödemeyi maliyetin karşılanana kadar yaparım, sonrası sana ait denilir.

projeyi üstlenen de kendi fizibilite çalışmasına göre kalan kısımda etmesi muhtemel kâra göre projeyi üstlenir.

bir tarafın finansör olduğu tipte sözleşmelerde usul budur.
    biz de projeler hakkında medyaya aksedilen kadar bilgi sahibiyiz.

devlet harcarken müsrif davranabilir, yapıyorlar da, bu projeleri çabucak tamamlamak için belli bir kârdan mahrum etmiştir kendisini, ancak çıkıp topuğuna da sıkmaz.
    50 milyar dolar kasadan para çıkaracak bir anlaşma hiçbir şekilde yapmaz. kendi iktidarını yakmak olur. bahsedilen şekil de dünyada görülmeyen bir şekildir, görülmez de.
    2 -2 ... raduyev
  5. 5.
    Hükümet degisirse köprüyü yapan yerli firmalara kayyum ile bu isi huzur içinde çözebiliriz.
    1 ... karton toplayan cocuk