bugün

An itibariyle ömer çelekıl beyefendinin programına diyanetten bir yetkili telefonla bağlanmış ve iddiaları onaylamıştır. Seneye takvim düzenlenecek ve sabahları iki ezan okunacakmış. Vakit girmeden kılınan sabah namazları ne olacak acaba? Bunun da bir vebali yok mudur?
şu sıralar gündemi hala meşgul eden iddiadır. değişik yorumlayan tonlarca dini adam etrafta dolaşmakta.
saçmalıktır.varsın tutalım ölmeyeceğiz ya..
orucu samimiyetiyle tutan bir insan için sorun teşkil etmeyecek durumdur.saatlerce aç kalan birisi 50 dakikanın lafını yapmaz zira.
sabah namazlarının erken kılınmasına sebep olan hadise.

50 dakika fazla oruç tutmanın zararı yok belki ama *, sabah namazı vakit girmeden kılındığı için acilen düzeltilmesi gerekiyor. gerçi ben 3 senedir ezan okunurken sahura kalkıp 50 dk boyunca yiyorum ve sonra namazı kılıyorum ama bilmeyen arkadaşlar için hem ızdırap hem de zulümdür. inşallah seneye kadar düzeltir diyanet
bir takım gruplarca imsak vaktinden önce bir yarım saat daha temkin vakti adı altında süre eklenerek olayın abartıldığı durumlar da vardır. tgrt imsak vakti diyerek saatleri buna göre verirdi, onun kalıntısı kanallar hala veriyor mu bilmem.
sebebini bilmediğim gerçek. evet böyle bir şey duymuştum lakin niyesini araştırmadım zira oruç tutmamaktayım. tutan arkadaşlarım/ailem için de araştırmaya üşendim açıkçası ama elimden geldiğince bunu yayıyorum çevreme. şimdi onlar düşünsün.
(bkz: hayırlısı be gülüm)
o 50 dk allah rızası için değil diyanet için tutuluyordur. (olsun az olmasında fazla olsun mantığı şeytan vesvesesidir. tıpkı abdestin kabul olmadığını zannedip defalarca abdest almak gibi).
oruç tutmayı belli bir süre aç ve susuz kalmak zanneden insan için ne farkeder ki 50 dakika az veya fazla.