bugün

önemli olan arısız bal üretmek

Ülkemiz üzerinde oynanan son oyun bor gibi balı da bitirmek. Bal reklamlarının kaldırılması CIA ve FBI’ın oyunudur. Neymiş, ballar organik değilmiş, arısız balmış, şekerden yapılıyormuş! Bu bir başarıdır. Sen inek kullanmadan süt üretebiliyor musun?

Kısa bir süre önce tuhaf bir olay yaşandı. Severek izlediğimiz bal reklamları bir linç kampanyasına kurban edildi ve bazı bal firmalarına reklam yasağı getirildi. Anlaşılan o ki Türkiye’nin bal potansiyeli birilerini rahatsız etti. Ve düğmeye basıldı. Ülkemiz üzerinde oynanan bu son oyunun amacı gayet net: Bor gibi balı da bitirmek. Petrolü çıkarttırmayan, boru kullandırtmayan güç, şimdi de balı bitirmek istiyor.

Bal firmalarına yapılan bu operasyon CIA ve FBI’ın oyunudur. Normalde birbirlerinden ölesiye nefret eden bu iki örgüt, birbirleri hakkında “Hey burada federalleri istemiyoruz!”, “Tanrı aşkına burada CIA’in işi ne!” gibi muhabbetler yapan bu iki kurum, mesele bal olunca canciğer kardeş olup operasyona girişiyorlar. Amaç Türkiye’de balı bitirmek.

ARILARIN SALTANATI BiTiYOR

Neymiş, bu ballar organik değilmiş, arısız balmış bu, şekerden yapılıyormuş... Bak sen! Adam arısız bal üretmiş, sen takdir edeceğine çamur atmaya kalkıyorsun. Hiç arı kullanmadan bal üretiyor adam. Bu bir başarıdır. Ama maalesef alkışlamak gereken yerde kötülüyorlar. Sen inek kullanmadan süt üretebiliyor musun? Var mı böyle bir kabiliyetin? inek kullanmak yok ama. Yapamazsın! O zaman yapanı da kıskanmayacaksın.

Arı kullanmadan üretilen bal çok daha kıymetlidir. Niye? Çünkü arı dediğimiz hayvan sokan bir hayvan. Amaçsızca sokan bir hayvan. Herhangi bir amaca hizmet etmiyor sokması. Katil Arılar adlı filmi her Türk gencinin mutlaka seyretmesini isterim. Bal yaptığı için el üstünde tutulan bu hayvanların gerçek yüzünü göstermesi açısından ibretlik bir başyapıttır. Arılara bir kinimiz yok fakat kabul edelim ki arı dediğimiz hayvan için birilerini sokmak maalesef bir eğlence, bir hobi haline gelmiştir. Üzücü olan budur.

BENZiNCiLERiN YERiNi ALACAK KAYNAK

Peki bu bal nasıl bir şeydir ve neden FBI ve CIA bir olup yanlarına Türkiye’deki pekmez lobisini de katarak balın üzerine gitmektedir? Çünkü bal sınırsız bir enerji kaynağıdır. Ben yarım kavanoz bal yediğimde kendime hakim olamıyorsam, duvarlara tırmanıyorsam burada müthiş bir enerjiden bahsediyoruz demektir.

Ben yarım kavanoz bal yediğimde yerimde duramıyorsam sen balla çalışan araba da yaparsın, uçak da yaparsın. Ballı araba, ballı uçak, ballı çim biçme makinesi çok da uzak olmayan bir gelecekte rastlayacağımız şeyler. Belki de 10 yıl sonra benzincilerin yerini bal istasyonları alacak. Çekeceğiz otomobili, dolduracağız balı. Üstelik 100 liralık dolum yaparsak bir kavanoz polen de hediyesi olacak. Neden bu enerjiyi değerlendirmeyelim? Neden dünyanın bal merkezi olmayalım?

Dünyadaki petrol ve doğalgaz rezervleri en iyimser tahminle önümüzdeki 10 bin yıl içinde tükenecek. işte o zaman bal üreten ülkeler gözde olacak. Peki kimde var bu bal? Bizde! Reklamlardan anladığımız kadarıyla Türkiye bal rezervinde dünyanın en önde gelen ülkesi.

Yurtdışında kavanozu 100-150 dolardan aşağı satılmayan bal bizde sudan ucuz. Bir değil, iki değil, tam beş kavanoz bal sadece 100 lira. Üstelik polen hediyeli. Böyle bir enerji kaynağı yok.

Baldaki potansiyeli çok önceden gören atalarımız pek çok şarkı, türkü ve atasözünde balın önemini anlatmıştır. “Baldız baldan tatlıdır” lafı bunlardan sadece biridir. Atalarımız her ne kadar burada baldızın önemini vurgulamış olsalar da inceden inceye balı da yüceltmişlerdir. Onların yüzyıllar önce fark ettiği bu gerçeği bugün göremiyorsak gerçekten çok yazık.

Ekmeksiz öğünün hesabını kim verecek?

BiLiM adamlarına en ufak güvenim kalmadı. Yıllarca “Ekmek yemeyin” diye bas bas bağıran bu şahıslar şimdi de ekmeğin obezliği önlediğini açıkladılar. Açıklamayı yapan bilim adamına bakıyorum, yüzünde en ufak bir utanma duygusu yok. Tam tersine hayatın anlamını bulmuş gibi gururla gülümsüyor. Ayıptır bu. Yıllarca ekmeksiz tadını alamadığımız öğünlerin hesabını kim verecek? Bilim adamları derhal istifa etmelidir. Zaten icat edilecek çok da fazla bir şey kalmadı.

Asosyaller Derneği kuruyorum

ASOSYALLER Derneği kurma çalışmalarım devam ediyor. Amacım Türkiye’deki asosyalleri bir araya getirmek değil elbette. Derneğin ruhuna ters olur bu. Ama bir şekilde örgütlenmemiz gerekiyor. Farklı bir yapılanma arayışı içindeyim. Derneğe üye olmak isteyenler bana maille veya telefonla ulaşırlarsa muhtemelen cevap vermem. Çünkü çok utanırım. *
Kampanyalarında sınır tanımayan slogan.
(bkz: 6 kg bal 100 tl artı çörek otu hediye)
yanında polen de verilen bal reklamının sloganı. ayrıcana bu arısız üretilen balların da zararları varmış.
ben 7 kavanoz balı 100 liraya veriyom. yanında bir kilo polen ve 10 tane damızlık arı bedava hemide.
Flash Tv'de şu seçim curcunasında dönen reklamlardır. Yok kardeşim flash tv sakinliği, kaygısızlığı istiyorum ben.
cidden bunu izleyip alanın da, arısız bal diye destekleyenin de yedi sülalesini sikeyimdir.
mısır şurubu satılıyorlar, bal değil. *
+ hıyar bedava diye devam eden slogandır. ancak sadece bedavası gönderilir.
O da bir şey mi? Karşı ki kanalda 7 kavanoz süzme + 1 kg de petek balı 50 tl'ye veriyorlar dedirtmişir.
bu şeylerin tadı gerçekten bala benzemiyor.evet tattım hatta yedim.
görsel
buna inananlara ne demeli acaba canım halkım yahu.
5 kg balın yanında ayakkabıda veriyordu zamanında bir tanesi ama ayakkabılar kullanılmıştı sanki.
(bkz: flash tv reklamları)

flash tv de tekrarlanan reklam repliği.
Arsadır, bu toplumdan bir parçadır, inananlara şaşılmaması gerekendir.
O reklamlar yasaklandığından beri durum değişmiştir, artık 100 liraya sakız satıyorlar yanında 5 kavanoz bal hediye ediyorlar,
Türk zekası anca böyle üçkâğıtlara çalışıyor.
5 boş kavanozu bile o fiyata alamazsız, hele kapaklarıyla 150 isterler.
yanında da bir çift ayakkabı belaş.
Hala mı?

Nasıl bir sektörse hiçbir zam etkilemiyor.
türk reklamcılık sektörünün en efsane sloganıdır.
hesabı basit olandır ;

toz şeker ortalama 6 tl 5 kavanoz bal 4 kilo.
4 kilo şeker 4x 6 = 24 tl.
10 tl de arıların eline sıkıştırsan ; ne etti 24 + 10 = 34 tl.

en az 66 tl kar.
valla bizde 300 lira.
gündem olan başlıklarda çıkıyor, en son entry 2 gün önce girilmiş. Reklam desen marka, şirket ismi yok.
görsel

kavanoz.
Zall parmak ballarının kampanyası. Selam ve anzer ile.