1. ?.
  Maşallah diyorum. Nasıl kapattığını ben de anlamadım.
  Bunu yaparken aydın doğan gibilerinin 4,9 milyarlık vergi borcunu 949 milyon a da düşürdü.
  Benim kredi kartı borçlarımı da ödemesini beklediğim hükümettir kendileri.
  Vermek hükümetimize mahsustur. En son 29 tl lik ilacı ssk sayesinde 21 tl ye aldım ya, başka ne isterim.
  Muayene masraflarımı eczanelere yansıttıkları için de ayrıca teşekkürü bir borç bilirim.
  Ulaşım zamları ile de iett güzel bir kar ederse bu kar ile imf ye olan kalan borcu öderiz.
  Edit: başlığı açan arkadaş kaçmış, kaldık ortada iyi mi.
  Edit2: Arkadaş ne eksilediler ya.. Ben olanı yazdım sanki yalan söylüyorum, çamur atıyorum.
  4 -4 ... hasmir99
 2. 1.
  imf bizzat kan emici değildir çünkü imf'nin verdiği borcun faizi çok düşüktür. ama imf bu paranın karşılığında uluslararası şirketlerin ülkenin kanını emmesini kolaylaştıracak politikalar uygulamanı şart koşar. bu politikaları zaten uyguluyorsan, ha imf'ye borcun varmış ha yokmuş, farketmez. ayrıca devletin dış borcu ile ülkenin dış borcunu birbirlerine karıştırmamak lazım. özel sektör dışarıdan borçlanır, bununla içeride harcama veya ithalat yapılır ve devlet bundan vergi alıp dış borcunu azaltırken ülkenin toplam borçluluğu da artıyor olabilir. ki zaten dış açık veren bir ülke her zaman için dışarıya borçlanan bir ülkedir, böyle bir ülkenin devletinin dış borcunun azalması bir şey ifade etmez hatta kötü bile olabilir çünkü ilk olarak devlet her zaman özel sektörden daha düşük faizle borçlanır. ikincisi bir kriz olur da borçlar ödenemeyecek duruma geldiğinde devletler malesef kar amaçlı özel şirketlerin borcunu da kamusallaştırıyorlar. bu olacağına daha en baştan borcun faydasının da zararı gibi halka kalması daha iyidir. şöyle düşünün: bir ülke bankaları dışarıdan borçlanıp halka mortgage kredisi ile ev sattırıyor. gün geliyor banka borçları ödenemeyince bankaları kurtarmak adına devlet zararı üstleniyor. o güne kadar edilen kar da bankaların yanına kalıyor. oysa daha en başta çok tasvip etmeyeceğim ve gerek de olmadığını düşündüğüm bir yol olsa bile* halk, devlet tarafından dışarıdan borçlanılıp ev sahibi yapılsa, bu işin faydasını da gören maliyetini de üstlenen halk olacaktı. (bkz: 182 milyar dolar borç ile 463 milyar tl gelir)
  ... bezgin ordek
 3. 2.
  Borç tamamen bittiğinde bu iyi ekonomiyi halka da yansıtacak olan hükümettir.
  3 -2 ... 80 the city
 4. 3.
  evdeki halıyı, beyaz eşyayı satarak borç ödenmeyeceği gerçeğidir.sonra soğuk betona basar hasta olursun,kirli elbise giymek zorunda kalırsın.çok basit bir şekilde anlatığımı düşünüyorum.iyi olan ekonomide zamlar peş peşe gelmez.
  2 ... diskapimandali
 5. 4.
  (bkz: tayyip ten masallar)
  1 ... gerekirse yazarim
 6. 5.
  ekolünden geldiği siyasi akımların veya eski hükümetlerde de bakanlık yapmış yeni bakanların bıraktığı borcu ödüyordur. bu 47 senede bildiğim hiç bir sol parti tek başına iktidara gelmedi, geldi diyen varsa beri gelsin.
  1 ... eyfel i satin alan hurdaci
 7. 6.
  90 yıllık ülkenin son 10 yılda şahlanmasıdır. ama bazılarıda inanmıştır görmezler kalpleri mühürlüdür onların.
  2 -1 ... mfbmfb
 8. 7.
  Akp hükümetinin başarılı olduğu tek nokta ekonomi olmuştur. Ancak ekonomide ölü diriltilmedi sadece hasta iğleştirildi.
  1 -2 ... rhett butler
 9. 8.
  bizim oralarda tarla takka satan adama onursuz gözüyle bakarlar. çoğu insana miras olarak kalmıştır. ama adam borca girer ödemez tarlaları birer birer satmaya başlar. tarla satan adamı halk onurunu yitirmiş olarak görür. arazi, tarla, takka şereftir bizim oralarda.
  velhasıl zaten benzinden zarttan zurttan ebesinin amı kadar vergi alan, devletin malını mülkünü arazisini birer birer satan, zaten bozuk olan gelir dağılımının amına koyan hükümet imfye olan borcu ödese bana ne ödemese bana ne arkadaş?
  1 -1 ... kirintiyapma
 10. 9.
  ütopik hükümettir. en azından türkiyedeki mevcut hükümet değildir.

  50000 euroluk otomobili türkiyede 180000 euroya satıp birde üstüne vergiler kaynak yaratmıyor diyen adamı çarpmayan tanrıya ayrıca sevgilerimi gönderiyorum...
  3 ... bananickbulunlan