1. ?.
  11-18 nisan tarihleri arasında yapılacak olan ve türkiyenin batı-güney sahil şeridini kapsayacak olan bisiklet turudur. yarışma eurosport ve trt de naklen yayınlanacak. ayrıca 123 ülkede hd formatıyla yayınlanacaktır.

  bu yıl farklı etapların yarışa dahil olmasıyla yeni güzergah: istanbul prologue, kuşadası, turgutreis, bodrum, marmaris, denizli, fethiye, finike, antalya ve alanya oldu.

  yarışcılar istanbulda bir tur atıp 2. güne uçakla gidecekleri izmirden devam edecek ve geri kalan etapları bisikletleriyle tamamlayacaklar.

  geçen yılki yarışta genel klasman birincisi ve en iyi sprinterdaryl impey, en iyi tırmanıcı Gonzalo Rabunal Rios, ve türkiye güzellikleri ödülünü de alessandro fantini almıştı.
  ... worldisblack
 2. ?.
  46. Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu ( presidential tour of turkey ) bu sene geçen seneye göre 1 hafta geriye alınarak başlıyor. 11 nisan günü istanbul da koşulacak 5.8 km lik prolog ( zamana karşı) etabıyla start alacak ve devam edecek 8 etap ilebirlikte 18 nisan günü alanya da son bulacak.

  bu sene yarışın bir kaç farklılığı var. turumuz bu sene bisiklet turlarının şampiyonlar ligi olarak kabul edilen 2.hc ( hors category ) ye yükseldi ve kendi kategorisinde dünyanın en prestijli 17 yarışından biri haline geldi. zaten bu kategorinin bir üst düzeyi de herkesin bildiği büyük turlar olan tour de france , giro di italia ve la vuelta dır. zaten son 2 senedir türkiye de bu turların kalitesinde bir organizasyon düzenlemektedir. dünya da çapında 123 ülkeye günde 2 saat canlı yayın yapılarak tanıtım yapılmaktadır. bu sene değişen bir diğer şey ise etaplarda yapılan değişiklikler. geçen sene koşulan izmir - kuşadası etabı iptal edilerek , direk olarak kuşadası - turgutreis olarak düzenlendi. bir diğer etap değişikliği ise marmaris - pamukkale ve denizli - fethiye etaplarıdır. geçen seneye göre bu etaplarla birlikte tırmanışlar fazlalaşmış ve zorluk dereceside artmıştır.

  bu sene türkiye milli takımı ile birlikte 4 profesyonel takım ( liquigas - doimo , footon - servetto , lampre farnese vini , team htc - columbia ) ve 10 tane profesyonel kıta takımının ( carmiooro ngc , ccc - polsat - polkowice , cofidis - le credit en ligne , colnago - csf inox , de rosa - stac plastic , isd neri , Scott - Marcondes Cesar - Sao Jose dos Campos , Skil - Shimano , Vorarlberg - Corratec , Xacobeo - Galicia , toplam 15 takım ve 116 bisikletçinin katılımıyla düzenlenecek olan tur 11 nisan gününde 18 nisan gününe kadar trt den ve eurosportdan da canlı olarak izlenebilecetir.

  ayrıca bu sene genç yetenek Peter sagan ( liquigas - doimo ) , estonyalı rein taaramae ( cofidis ) ve usta isim daniela bennati de tura katılacak isimlerden olacaklar.
  ... pink_floyd
 3. 0.
  marmaris - pamukkale etabının giovanni visconti tarafından 1. bitirildiği bisiklet turu.
  ... anthrax
 4. 1.
  izlemesi büyük zevk veren tur. trt1 ve eurosport yayınlıyor.
  1 ... pilotmont
 5. 2.
  1988 model bmx ile katılıp zincir attı diye ağlaya ağlaya eve dönmek istediğim yarışma.
  1 ... sirpsindigi
 6. 3.
  Türkiyenin tanıtımı açısından gayet başarılı organizasyon.
  ... gennosuke
 7. 4.
  helikopter görütüleriyle gayet güzel manzaralar izlemenizi sağlayan organizasyon.
  ... bad blues band
 8. 5.
  fethiye - finike etabını, bitişine 90 km kaladan itibaren izliyorum ve ilk kez bu kadar uzun süre bir bisiklet turu takip ettim, hayran kaldım.
  bu coğrafyayı televizyondan da olsa saatlerce seyretmek; 3-5 arkadaş bisiklete atlayıp, sırtta çadırla, tüm alet edevatla bu yollardan geçme, o güzellikleri yaşama isteği uyandırıyor. yorula yorula, pişe terleye bu mükemmel keyfi tatmak harikulade olur * .

  yarışa gelince, öndeki mavi ve kırmızı mayolu takımın elemanlarına çok üzüldüm geçildikleri için be... tüm yarış boyunca 5 buçuk dakikalık farkla önde ol, 1 km kala tüken, yol boyunca tın tın tın giden daha dinç adamlar seni geçiversin... olacak iş değil yahu. empati kurunca bile insan depresyona giriyor.

  bu önde giden rakip ikilinin birbirleriyle olan su alışverişleri, yarış boyunca kurdukları tatlı iletişim görülmeye değerdi.

  ve hayatımda ilk kez gördüğüm, dumura uğradığım bir olay : bir sporcunun bisikletinin jantında sorun çıkıyor, takımının arabasının penceresinden teknik uzman sarkıyor ve napıyor? hareket halinde iken jantı tamir ediyor! o dengeyi nasıl kurdunuz kardeşim! biri bisiklette pedal çeviriyor, biri otomobilin camından sarkıyor. kim bilir saatte kaç km hızla yapıyorlar bu işi. aman yarabbim!
  bu sporcular yemek molasını bisiklet üzerinde hareket halinde iken vermişlerdi, şaşırmıştım, gülmüştüm. jant tamiri olayını gördükten sonra hiç şaşırmamam gerektiğini anladım. öğreniyoruz öğreniyoruz...

  müthiş spor bisiklet sporu! bu tur sayesinde bu yargıya ulaştım...
  ... allahselamiversin
 9. 6.
  cumhurbaşkanı mı sürüyor bisikleti lan piçler.
  (bkz: inci sözlük)
  -1 ... denizlerden gelen adam
 10. 7.
  bugünkü fethiye-finike etabının son 1 km sine girilirken çok ciddi bir kaza yaşanılan yarış. yamulmuyorsam anafartalar bulvarından konyaaltına girilmesi sırasındaki cok dar ve keskin bir virajda bisikletçiler kontrolu kaybedip bariyerlere çarptılar. ölen falan yok ama arkadaşım o kadar hızlı ve kalabalık gelen bir bisikletçi güruhunun olacagını bile bile boyle bir guzergah kullanılır mı yani ayıptır, yazıktır, günahtır.
  ... umutckr