bugün

artık insanın hayattan fazla bir beklentisinin kalmadığı ömrünün yarısını çoktan tükettiği yaştır.

korkutuyor beni artık zaman. büyümek artık çocukluktaki gibi fantastik bir şey değil. şurda 40 olmaya 13-14 yıl kaldı. yaş gruplarına baktığımda genç bile sayılmıyorum artık lan! yılmaz erdoğan'ın dediği gibi;

oysa boş kağıt vermişiz geçmeyelim
kalalım diye o sınıflarda
yalnız çirkince geçmiş bir gençliğin ağıtı
bu kadar acıksız olurdu zaten.
insan ömrünün en kötü çağı! yaşamak için henüz genç, arzuladıklarını gerçekleştirmek için ise yaşlanmış, geç kalmış.
çoğu gence uzak gelen yaşta olmaktır. halbuki ömrümüz varsa bi gün bizde 40 yaşında olacağız.
vahiy gelebilecek yaş.
ortalama insan ömrü dikkate alındığında mezarlığa iyice yaklaşmaya başlamaktır.
yorgun, ' işten eve gidip bir neskafe yapayım kendime ' zihniyetini taşıyan, mutluluktan çok huzur arayan biri olmaktır.
olgunluğun tadına varmaktır.
tatmadığın zevkin kalmadığı yaş(kafiyeli oldu).
--spoiler--
antik çağda Akdeniz'de her 100 kişiden ancak biri 60 yaşına ulaşabiliyordu.
Yine eski çağlarda Romalı bir askerin ortalama ömrü 22 yıldı.
18. yüzyılda Avrupa'daki yaşam süresinin 25 yıl olduğu biliniyor.
19. yy'a gelindiğinde ise bu rakam 48 yıla çıkıyor. Şimdi dünya genelinde ortalama ömür 65 yaşı geçti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, insan ömrü, içinde bulunduğumuz yüzyılda 20 yıl uzadı.
Kanser, salgın hastalıklar, stres ve depresyon gibi yeniçağ hastalıklarına rağmen çağımız insanı önceki nesillere göre daha uzun yaşıyor.
Üstelik eskiden 65 yaş ve yukarısını görmek için kral, üst düzey devlet adamı veya filozof olmak gerekiyordu.
Şimdi ise sıradan bir insan bile 80-90 yıl yaşayabiliyor.

Çok değil bundan 15-20 yıl önce 60 yaşında biri yaşamını yitirince "iyi yaşadı" diye bakılırdı.
Şimdi "genç öldü" diye üzülüyoruz. 2009 yılında ölen yazar Ömer Lütfi Mete için sevenleri "erken öldü" diye üzüldü. Yaşamının en verimli döneminde, 59 yaşında hayata veda etti ünlü yazar.
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre yazarın yaşlı sıfatını bile hak etmesi için daha bir senesi vardı.
Çünkü artık dünyada yaşlılık için 60-74 yaş arasını uygun görüyorlar.
Örgütün 2002 yılında hazırladığı raporda 75-89 yaş aralığı ileri yaşlılık, 90 yaş ve yukarısı ancak ihtiyarlık olarak tanımlanıyor.
Dolayısıyla 'yaşlandım, torun torbaya karıştım, çok şükür emekli maaşım da var' deyip sallanan sandalye üzerinde uyuklamayı düşünmeyin.
50 veya 60'lı yaşlardaysanız, Allah'ın izniyle daha yapacak çok işiniz ve yaşayacak çok gününüz var, söyleyelim.
--spoiler--
insan denilen varlığın, nasıl bir mahlukat olduğunun anlaşıldığı yaştır efenim, kendimden biliyorum.
artık bazı işlerin yolunda gitmemesi, erkekliğe yavaş yavaş veda etme.
peygamber yaşıdır. kemal ve olgunluk yaşıdır. bu yaşta başka bir sır vardır.
evlenilecek olan yaşların başıdır. evet, gayet güzel. her bok 40'tan sonra başlıyor sanki. ne bok bir yaş olsa gerek ki, insanlar 40'larından sonra yaşamak istemiyor. yazık lan...*
yarım asıra 10 sene kaldığını gösterir. hey gidi hey... yaşlandık da burada kendimizi gençmiş gibi gösteriyoruz. açık ve net.
Tam tadında olmaktır.

Bundan 41 sene öncesini hatırladım şimdi.
bor esprilerini anlamamaktir.
Bazılarında çok daha küçük bazılarında ise çok daha büyük görünmektir ama şu bi gerçekki erkekler için olgunlaştıkları yaştır.
kırklanmaktır. kırklara karışmaktır. kırkı çıkmaktır.
artık gençlik hırslarınızı, kafa karışıklıklarınızı bi kenara bırakmak gibi olumlu yönleri olsa da yaşlanan anne babanın sıkıntıları, büyüyen çocukların sorumluluklarıyla gitgide daha fazla yorulduğunuz yaşlardır. ayrıca yapamadıklarınız, keşkeleriniz çoksa bol bol muhasebe yapar üzülürsünüz. bunların dışında farkında olmak gibi bir duruma sahipsinizdir ki bu hem müthiş bir rahatlık hem de başa bela bir durumdur.
bu yaşa daha 13 senem olmasına rağmen millet 45 gösterdiğimi söylüyor. hayat yaşlandırıyor dayı, önemli olan ruhunun genç olması.
aman daha 8 sene va.....
gelelim o yaşa o zaman düşünürüz.
eskiye özentinin başladığı yaşlardır. Anılar canlanmaya başlar
13 senem daha var ama bir insan 20 sinde neyse 40 inda da odur.
yaş otuz beş yolun yarısı eder söyleyip , kırkına gelip , bir altı sene daha beklemektir .
40 mı daha 11 senem var. Ya dur ben bi 30a gireyim dimi, 20lerden kopucak olmak zaten üzüyo beni. Neyse ben 30 yaşında olmak başlığına gideyimde ağlayayım. Az kaldı geliyorum otuzzzz

(bkz: zalimsin zaman)