1. 1.
  hatay'ın önce bağımsız olması ardından anavatana (Türkiye'ye) katılması sürecini özetleyen ve devamı "ecnebi elinde kalamaz" şeklinde olan sözün sıfat ve isim tamlaması kısmı.

  (bkz: hatay)
  1 ... sahrut
 2. 2.
  kimsenin merak edip araştırmadığı söz.

  atatürk gibi tarih meraklısı bir insan bilmeden bu sözü söylemez, yıllardır orda yazan bu sözü kimse araştırmaz. asırlık veya 4o yıllık değil 40 asırlık türk yurdu!

  (bkz: malazgirt savaşının uydurma olması)
  1 ... xargn
 3. 3.
  40 asır, 40 x 100 yıl, 4 bin yıl, mö 2000'lere tekabül eder, isteyen araştırsın türkler o zamanlar ne yer ne içer nerelerde takılırlarmış.
  -1 ... venividivici
 4. 4.
  anlaşılan bugün türk tarihini karalamak modası peydah olmuş sözlüğümüzde...

  " Türkler M.Ö. 2000 - 3000 yılından daha eski çağlarda, Orta Asyada Sayan-Altay dağlarının kuzeybatı bölgesinde, Ye-nisey ırmağı boylarında yaşıyorlardı. M.Ö. 1500lerde oturdukları geniş bölge Sayan dağlarından Altaylara ve Tanrı dağlarına kadar iniyor, batıda Urallara kadar uzanıyor, güneyde Balkaş gölünü, güneybatıda Aral gölünü, Hazar denizini ve kuzeydoğu bozkırlarını içine alıyordu. "

  kitaplarıma hiç başvurmadan şunu söylüyorum size * o dönemlerde yine acem yurdunda yani iran ve çevresinde ki dağlık bölgelerde türklere ait kalıntılar vardır. hatta tarih esmer, güçlü, kudretli bir halktan bahseder. bu halk türk ırkıdır. bu veriye göre hatay civarında türk olması şaşılacak bir durum değildir.
  1 -1 ... onurkul
 5. 5.
  Etrüskleri ve iskitleri bilenlerin doğru olabileceğini bildiği söylem.
  ... aquila non capit muscas