bugün

Cahil bir ailede, yobaz bir cevrede 20 yil buyuyerek gecirdikten sonra 4 yil universite okuyup kendini kültürü ve egitimli sanmak.
ülkedeki diploma fantazisi had safhada.
lakin bizim proflarımız eğitimli insanlar görünce onları hafakanlar bastığı için okumayın boşver üzmeyin adamları.
istisnaden olabilecek durumdur ama cok nadir.

bir insanin kültürlü ve egitimli olmasini toplum direk okudugunu okula ve hatta okudugu alana bagliyor.
öyle bir topluma sahibiz ki; "amele", "cöpcü" gibi meslekleri hakaret olarak baskalarina kullaniyoruz.

"egitim ve ögretim ailede baslar" sözü 80 ve 90li yillarda bolca kullanilirdi. ne yazik ki bu sözü hic duymaz olduk. dogrudur, egitim ve ögretim ailede baslar, okul ve cevre (komsular, arkadaslar vs. vs,) devam eder ve geri kalan kültür ve egitimi insan kendi kendine yerine getirir.

gelin beraber bi bakalim. aslinda okullarda ne ögrenmemiz gerektigine.

ilkokul: okuma, yazma, hesaplama
ortaokul: ilkokulda ögrenilenleri pekistirme
lise: analiz kabiliyetini gelistirme
üniversite: arastirma ve dogru bilgiye ulasma

ne yazik ki türkiye gibi bir ülkenin egitiminin temeli ezbere dayali oldugu icin; bu yukaridaki okul ve okullarda ögrenilmesi gerekenler listesinde sadece ilkokul´un görevini yerine getirdigini görebiliyoruz.

diger dünya ülkeleri üniversiteleriyle kiyasladigimizda; üniversitelerimizin bile adam akilli egitim kalitesi olmadigini acikca söylemekten kacinmamiza gerek yok.

halkin okumamis kesiminin okumus kesime olan hayranliklarindan midir nedir bilmem ama el üstünde tutmalari ve kendilerinden daha üstün görmeleri, 4 yil üniversite okuyan genci "cok biliyom ben yea" havalarina sokuyor.

toplumumuz ne yazik ki bir cok seyden uzak. hem sinifsal toplum bilinci yok, hem de elestiri yapmayi bilmiyor. birak onu tartisma kültüründen bile yoksunuz ki; her tartismanin sonu kavga ile sonuclanmakta. o ani yasiyoruz ama gelecegi düsünmeden hareket ediyoruz.

insan egitimini ve kültürünü kendisi gelistirir. aileden ayrilinir devam eder, okul biter yine devam eder.
peki kisi kendisini nasil gelistirir?
- okuyarak ve okudugunu anlayarak.
- gezerek, görerek ve bunlari merak ederek.
- her aklindaki soruya cevap bulabilmek icin arastirarak.

bütün bunlari yapabilmek icin de illaki okul okumus olmak gerekmemektedir. bazi yetenekli genclerin sonradan fark edip; 4 yil icerisinde bütün bunlari ögrenip, kendi gelisimine katkida bulunmak icin de caba gösterdigi de nadirdir.
Hafiften akademisyenim, öylesine denk gelmedim!
4 yıldan kasıt üniversiteyse imkansızdır. Eşşeğe altın semer vursalar eşşek yine eşşektir.

Kültürli ve eğitimli olmak yetenektir bir yerde. Üniversite okumuş hayvan çok bu ülkede.
bakınız ben odun geldim odun gidicem. bi fuck eat yazmaktan haberim yok denedim fukeet oldu. onu da fuket diye okuyolar zaten moralim bozuk.

(bkz: ya susar mısın kız ağlıyo şu an)