1. 1.
    ahanda kaynak

üretmek yerine tüketim toplumu olduğumuz için normal karşıladığım durumdur.

resmi verilere göre ülkemizde 80 bin berber ve kuaför var. sadece dış görünüş amaçlı olan bu esnaflar rekor kırarken neden üretim odaklı esnaflarımız az? mesela kaynakçı tornacı vs. çünkü tüketmeye bayılıyoruz.

resmi verilerden yola çıkalım. (ŞAŞIRACAKSINIZ!)

Kadın ve Erkek Kuaförlüğü - 80250

Kahvecilik, Kıraathanecilik ve internet Kafe işletmeciliği - 75983

birde diğer üretim odaklı esnaf türlerine ve sayılarına bakalım.

Fırıncılık 14859

Marangozluk ve Dülgerlik 14581

Demircilik (sıcak ve soğuk demircilik) 13690

Hırdavatçı (Nalbur) imal ve Satıcılığı 12780

Elektrik Tesisatçılığı 12715

Ayakkabı imal ve Satıcılığı 12357

kuaförler ve internet cafeciler bu ülkeye ne kazandırıyor? kadınlar saçını başını medikür pedikür derken bir servet ödüyorlar. erkekler keza aynı şekilde.

benim gözümde suçlu toplumdur. kalifiye eleman yok piyasada. herkes üni okuyayım kapağı atayım derdinde. cebinde üç beş parası olanda cafe açıyor zaten.
    10 -4 ... atamiz recep tayyip erdogan
  2. 2.
    entry nick uyumsuzluğu.
    6 -1 ... kimseyi cekemeyen adam
  3. 3.
    Her caddeye açılan AVM'lerin etkilerinin artık ciddi manada kendisini gösterdiğine işaret eden gelişmedir.

Müstehak mı? Sapına kadar. Akapeye oy verenler düşünsün, bana ne?
    12 -1 ... alkolik oldum
  4. 4.
    akp döneminde olmuştur.
    3 ... true
  5. 5.
    öncelikle entry nick uyumundan başlamak istiyorum.
    sonra diyorum ki tüketim toplumu nasıl oluştu farkında mısın?
    çomar beyinlerinizle tüm üretimi sik.p attınız memlekette, üretim yapan fabrikaları özelleştirdiniz ya da kapattınız.
    kafalara bak ya. 4 yılda 430 bin esnaf iflas ettiyse bu hükümet ve onu seçen çomarlar yüzündendir.
    6 ... rockonbaby
  6. 6.
    Liberal bir politika izleyen iktidar mensupları düşünsün bunu. Ses ettiğimizde hain biz olduk. Dünyanın avmsini açtılar esnafı yok ediyorsunuz dedik dinletemedik. Devlete ait fabrikalar satıldı bir Allahın kulu da ne yapıyorsunuz kardeşim demedi. Halk kendi beslediği canavarın avı olmak üzere. işin kötü yanı kabak hepimizin başında parçalanacak.
    2 ... yeraltindakiadam
  7. 7.
    kadın ve erkek kuaförlüğü - 80250

kahvecilik, kıraathanecilik ve internet kafe işletmeciliği - 75983

birde diğer üretim odaklı esnaf türlerine ve sayılarına bakalım.

fırıncılık 14859

marangozluk ve dülgerlik 14581

demircilik (sıcak ve soğuk demircilik) 13690

hırdavatçı (nalbur) imal ve satıcılığı 12780

elektrik tesisatçılığı 12715

ayakkabı imal ve satıcılığı 12357

kuaförler internet cafeciler ve cafe tarzı mekanlar bu ülkeye ne kazandırıyor? insanlar oraya gidip zamanını öldürmekten başka bir şey yapmıyor. bakım odaklı kuaförler içinde kadınlar saçını başını ve medikür pedikür derken bir servet ödüyorlar. erkekler de aynı şekilde. sonra suçlu hükümet oluyor. hayır efendim biraz dönün kendinize bakın
    ... atamiz recep tayyip erdogan
  8. 8.
    beter olsun orospu çocukları. yıllarca vergi vermeden beleşe yaşadılar, eğer karma varsa işte bu haktır. hakettiklerini buldular, inşallah daha beter olurlar. allah varsa üstlerine ateşler salsın. evet.
    1 -2 ... alucard nosferatu
  9. 9.
    Parazit gibi yayılan ithalatçılar ve bimilyoncuları serbest bırakırsanız kimse üretim yapamaz.
    Sizin 3 liraya ürettiğiniz şeyin hazırı 1 liraya gelirse kapatır dükkanı saç kesersiniz.
    ... sozleriyle alkis alan yazar
  10. 10.
    2018 sonuna kadar 3 katına çıkmasını beklediğim iflas olayıdır.

şimdi konuyu görünce aklıma direk kendim geldim. öncelikle ailem yaklaşık 15 yıldır sürücü kursu işletmekte ve son 10 aydır işleri ben devralmış durumdayım. nedendir bilinmez son 3 aydır piyasa küçüğünden büyüğüne tüm esnaf ( fabrikalar dahil ), ne tahsilat yapabiliyor ve bundan dolayı ne de borcunu verebiliyor. 2017'nin son 6 ayında aylık ortalama kurs cirom 55 bin civarında iken 2018'in ocak ayından itibaren 45 bin lira'ya yani yaklaşık 10 bin liraya düşmüş durumda. işin ilginç yanı, aday sayımda da herhangi bir azalma yok. millet para harcayamıyor niye? çünkü korkuyorlar.

e bu durum benim belimi öyle bir kırdı ki tüm ödeme sistemimi aksattı. üstüne üstlük o aylık ciromun 15 bin'i sadece ssk ve vergi dairesine gitmekte. geri kalan payı bankalar ve kurs masraflarına harcayınca bana sadece tok karın kalıyor. hayır işin ilginç yani 2017 yılı ile 2018 yılı arasında borçlarımda her hangi bir yükseliş söz konusu değil.

şirket muhasebecisi sürekli kapımda para istiyor, reklamcı diğer yandan geliyor para istiyor, kiracı diğer yandan para istiyor, kurs aidatını yatırmaya gelen öğrencinin babası çiğli organize'de keresteciymiş. adam parayı vermeye geldiğinde '' millet 3 ay sonraya çek veriyor bitik haldeyiz hocam '' dedi bana.

olay sadece esnafta değil artık büyük başlar bile zıplıyor.

gidişat belli. piyasada para yoksa ne yapacaksın? para basacaksın. aslında bu para basma olayı daha önce olmalıydı lakin hükumet politikası işte, şerefimi kirletmem seçime krizsiz gitmeliyim inadı yüzünden feriştahımız sikilmek üzere.

kısacası yukardan bize bir güç kuvvet gelmesi gerek. çünkü ben o iflas eden esnafların arasına katılmak istemiyorum.
    2 ... biladerinho