bugün

https://haberglobal.com.t...rin-satisina-yasak-107925

7 mayıstan itibaren Markete gidince öyle her isteğiniz almak yok.
Zorunlu ihtiyaçlar satılacakmış.
Kim nasıl denetleyecek.
Kırtasiye satmaları bizim açımızdan iyiydi, çocuk kitapları vs . Alıyorduk. Fakat kırtasiyelerin iş yapamadığı bu zamanda oradan almak esnafa haksızlıktı. Markette giyimden tut herşey var.
Kendi ihtiyacı yok diye “tarak” almayı da yasaklamış soy-lu bey...
Alkol yasaklarına güzel kılıf olmuş.

- ama biz sadece zaruri şeyleri satıyoruz.

Hıhı evet.

Zaten arka planda çalışılan bir perakende yasası var. pandemi yüzümden öncelikler değişti diye şimdilik çok gündemde değil. Bir yandan da muhtemelen bunun zeminini yapıyorlar.
(bkz: 4 mayıs 2021 içişleri bakanlığı genelgesi)
uyanın ey halk. bırakın din ve milliyetçilik ayaklarını artık. birlik olun bunlar doğmamış çocuklarımızın don parasını bile gasp etmiş durumda.

vallahi de billahi de insanlar artık sindi toplu intiharlar gelecek .

bu devlet yönetmek değil bu bildiğim gasp ve halkı soyma korkutma köleleştirmedir.

ve bunları yasaya koydukları için artık isyan etme ihtimaliniz de yok.

uyanın allah rızası için bunlara yani çeteci mafyacı soyguncu kan emicilere oy vermeyin. iş işten geçiyor.
Seg Toshiba axen yi level gibi tv leri dar gelirli grubu alırdı onlar illa Samsung LG Philips marka tv mi alacak saçma.
Kapalı olan esnafa haksızlık olmasın diye eklenen yasaklar diye düşünüyorum. Gerekçe buysa yerinde bir karar olmuş.

Ihtiyaçlarınızı internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.
sayın bakanın rüzgarı iyice arkasına aldığını gösteren yeni bir genelge ile açıklanan yasaklardır. damadı bir şekilde bertaraf edince fırsat bu fırsat deyip dizginleri eline alıyor maşallah.

yalnız attığı adımlarda hep biraz daha toprağın altına doğru batıyor farkında değil. geçen sene akşam saat 8 de mi ne saat 10 da sokağa çıkma yasağı olacak deyip milleti sokaklara döküp ilk bombasını patlatmıştı. o hatadan sonra biraz geri çekildi meydanları fahrettin kocaya bıraktı ama hazır damat da yokken şimdi gene saldırıyor her tarafa. bu son sokağa çıkma yasağı geldiğinde işe gitmek zorunda olanlar için sgk dan alınan izin belgesi yeterli oluyordu muaf olmak için malum. çok da kolayca alınmıştı belgeler. ama sülo bey ne yaptı ? illa ki benim sitemden izin yazısı alacaksınız diye diretti ve siteyi çökerttirdi. ben de dahil millet 6 saat 8 saat uğraşıp zar zor çalışma izinlerini aldı. birçok insanda alamadı tabi işinden gücünden oldu.

şimdi gene yeni bir atraksiyona girip marketlerde sadece gıda ürünleri satılacak demeye getirmiş. sebep ? belli değil.. benim en çok dikkatimi çeken elektronik eşya yasağı. şimdi 18 günlük bir kapanma var ve 2 sabahtır işe gelirken bakıyorum dükkanların yüzde 80 i tamamen kapalı. bunun arasında elektronik eşya satıcıları giyim kuşam satan yerler de var. 18 günlük kapanmada sadece pazarları hariç açık olan neresi var ? marketler. şimdi insanlar acil ihtiyaçları olduğunda bu yasaklanan şeyleri nereden temin edecekler peki. bundan sonra atıyorum 1 ay kapanma gelirse ne olacak ? yemin ederim kendi vatandaşına bu kadar düşman başka birileri yoktur bu gezegende. alınan 5 karardan 4 tanesi tamamen vatandaşın aleyhine işliyor. işin en kötü tarafı da o vatandaş gene gidiyor bunların peşinden koşuyor alkışlaya alkışlaya..
bu güruhun kitapla, kalemle, kağıtla işi olmadığından zorunlu ihtiyaç olduğunu algılayamamışlar.
Züccaciye ürünü satışı yasaklanmış.

Eve çay alabiliyorsunuz, bu temel gıda ama bu çayı demlemek için demlik, içmek için bardak alamıyorsunuz.
Makarna alabiliyorsunuz ama pişirmek yemek için kaşık çatal tencere veya tabak ihtiyacınız varsa olursa alamıyorsunuz.

Okullar kapalı, online eğitim yapılıyor.
Sokağa çıkma yasağı var ve üstelik sağlık hizmetlerinde yoğunlaşma olmasın diye devletin internet üzerinden sağlık hizmeti kapsamında aşı test tahlil muayene sonuçları alma, sıra alma vs hizmeti veriyor.
Bu hizmeti almak için bilgisaray bileşenleri malzemeleri satın almayı yasaklıyorsunuz.

Çocuklar sokağa çıkmasın ama oyuncak satışı yasak.

Evde bahçede balkonda insanlar çiçeği bitkisi ile uğraşmak istese bahçe malzemesi alamayacak.
Saksıda olan çiçeğinin toprağını değiştirmek istese satış yasak.

Defter kitap kalem vb malzeme de alamayacaksınız.

Ne bileyim, evdeyim 15 gün boyunca... Bari şu elektrik işi lavabo musluk tamiri bakımı değişimi yapayım deseniz ingiliz anahtarı pense tornavida kontrol kalemi vs ihtiyacınız olsa alamayacaksınız.

En komik olanı da kozmetik serbest ama parfümeri makyaj ürünleri yasak.
Örn: makyaj yapan ve cilt bakım ürünü (koruyucu ve besleyici ve de onarıcı veya temizleyici özelliği olan çeşitli kremler) kullanan bir kadın alacağı bir kremin, losyonun makyaj mı parfümeri mi kozmetik kategorisinde mi buna kim karar verecek?
Pahalı ithal veya yerli üretim parfüm etkili kolonyalar veya tıraş sonrası aftershave lotion parfüm mü kozmetik mi makyaj mı parfümeri mi hangi kategoride buna kim karar verecek?

Böyle yüzlerce örnek sıralanabilir.

Hadi buna karar verecek bir makam buldunuz.
Bu makam il Hıfzıssıhha kurulu mu olur mu?

Olur diyelim.
Bunun denetleyicisi zabıta polis olur mu?
Şok!
Şok!
Şok!
Büyük operasyon, evde makarna pişirmek için tencere satan vatan haini dış minnak Migrosa (harbiden dış minnak lan, en büyük hissedar yamulmuyorsam
Moonlight Capital SA adlı ingiliz şirketi) operasyon. Tencerelere el konuldu.

Hadi bunu denetleyen polis zabıta olsun.
Bu yasakların yasal bir dayanağı olmalıdır. Hangi hukuk gereği hangi gerekçelerle bunu yasaklıyorsunuz?
Haksız rekabet ise gerekçe kapanmayı tam yapın herkese yasak koyun.
insanların ihtiyacını evine siz götürün.
Haksız rekabet ise gerekçe, yasak olmasa iş yerleri açık olduğunda köşede hırdavatçı hacı amca fiyat bakımından Migros ile Carrefoursa ile mücadele edebiliyor mu?
Ya da küçük esnaf kozmetik parfüm makyaj malzemeleri satarken, tencere tabak kaşık satarken, defter kitap kalem silgi satarken büyük marketler ile rekabet edebiliyor da siz yasakladınız da haksız rekabet mi oldu?
En çok hayret edilen de bu yasakların Corona ile mücadele içinde alınması.
Beyler, burada anayasal haklar ticaret hukuku özgürlükler çiğneniyor.

Neyse, iç işleri Bakanlığı'nın genelgesi:

-Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

-7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

-Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca il/ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

- Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.
iç işleri bakanlığı genelgesinin dayandığı yasa:
bu esaslar doğrultusunda umumi hıfzıssıhha kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Söz konusu madde 27 – Umumi hıfzıssıhha meclisleri mahallin sıhhi ahvalini daima nazarı dikkat önünde bulundurarak şehir ve kasaba ve köyler sıhhi vaziyetinin ıslahına ve mevcut mahzurların izalesine yarayan tedbirleri alırlar.

Söz konusu madde 72- 57 nci maddede zikredilen hastalıklardan biri zuhur ettiği veya zuhurundan şüphelenildiği takdirde aşağıda gösterilen tedbirler tatbik olunur:
Vs.
Vs.
... 4 - Hastalık neşreden haşarat ve hayvanatın itlafı. 5 - Memleket dahilinde seyahat eden eşhasın icap eden mahallerde muayenesi ve eşyalarının tathiri.
Kısaca maddeler bu ama konumuz bu değil.

Benim gibi amale...
Hatun ile Migrosa gider.

Zaten hatun car car ediyordu. Evdesin bir işe yara bazı tamirat kontrolleri yap diyordu.
Kontrol kalemi alayım da gece lambasında temassızlık var ona bir bakayım.

Çocuk mausu değiştirmek istiyordu, ben de USB alayım da indirdiğim müzikleri kopyalayıp şirket de bilgisaraya yükleyeyim.

Hatun balkonda saksıların toprağını değiştirecek, toprak da alayım.

Arabanın paspaslarını da değiştirmek gerekir, güzelmiş benim arabaya uyar.

Şu paspası da balkona alayım. Geçen gün az daha kayıp düşecektim.

Bir de 35'lik rakı alayım da (daha önce de belirttiğim gibi inancım gereği hiç olmazsa kutsal bildiğim günlerde alkol tüketmem) bayram sonrası bir balkon keyfi yaparım.

Hatun sesleniyor.
Geçen gün komşu kısır vermişti. Tabağını kırmıştım, bu tabakalardan...
Ona bu tabağı da alayım.

Tâbi ki cilt bakım ürünleri de almış. Ben de bir aftershave losyon aldım.

Tabi ki alamadım. il Hıfzıssıhha kurulu benim tabağa, toprağa, 35'lik rakıya yasak getirmiş.
Almaya ısrar etmek...
Ne bileyim, vatan hainliği, devleti bölme, isyan çıkarma, yasakları yasaları çiğnemeden yok etmeye bölücülüğe teröristliğe virüsü yaymaya halk sağlığını tehlikeye atmaya bunca ölüme bulaşıya neden olmaya seç beğen al suçu olursa şaşırmam.

Birkez daha yenilemekte fayda var.
Bu yasaklar kısıtlamalar karşısında değiliz.
Olması da gerek ama böyle olmaz.
Böyle hukuki zemin yasa dayanağı olamaz.
Hele ki küresel bir salgın, halk sağlığı, ticari rekabet bu yasaklar kısıtlamalar için gerekçe hiç olamaz.

Bu yasaklar kısıtlamalar çerçevesinde bu yasaklar kısıtlamaların alınması uygulanmasında görev yetki alanında kişiler kurumlar ( cumhurbaşkanlığı, iç işleri bakanlığı, ticaret bakanlığı, sağlık bakanlığı) yanlış bilgilendiriliyor, yanlış yönlendiriliyor.
Bunu yapan ticaret ve esnaf odaları mı, bilim kurulu mu, Hıfzıssıhha mı, danışmanlar mı kim bilmiyorum ama çok büyük hata yanlış yapılıyor.

Sonuç olarak bu uygulamalar yasaklar kısıtlamalar pandemi de sizleri bizleri ülkeyi iş bilmez gibi gösteriyor diyen ve bu tarz uygulamalar ile başarı hayal olur diyene haksızlık yapıyorsunuz diyebilir miyiz?
devletin halktan daha da ayrıştığını gösterir. Eskiden kurallar konur ve halkın bunların bilincine vararak uyması beklenirdi. Şimdi sadece yasaklar ile var olabilen yönetim var.
Ne yani şimdi mouse bozuldu, bilgisayarda işim var ,işlerim yarım mi kalacak?
Ortalık bu denli karışık, evlere tıkılmış, yasaklar, kısıtlamalar ayyuka çıkmış tüm enerjimizi emiklerken, bir de bu anlaşılmaz ve gereksiz bir dolu kanunu apar topar çıkarmak neyin nesidir?

Benim için gerekli olan malzemeleri nasıl oluyor da yasalar belirliyor?
Çaydanlığın delindi, nerden alacağım?
Elektrik süpürgesi torbam bitti, kimden isteyeceğim?
Mouse bozuldu, ne yapacağım?
A4 kağıdım yok, basmam gereken belgeler var, nasıl olacak?

Alkolü yasaklamak nedir?!
Senin inancına uymayabilir, içmeyebilirsin ama ya ben gayrimüslim bir vatandaşsam?
Yahudiyim ve şarap içiyorum, bunu nasıl yokedersin?
Hangi hakla?
Ya da Müslümanım ve sıklıkla alkol tüketiyorum, bundan sana ne?!

Yönetmek derken suyunu çıkarmanın, hepimizi kendi doğrularınızla fanusa sokmanızın akılla, izanla hiçbir ilişkisi yoktur.
Nefes alamaz duruma geldik ve bu rahatsızlık verici..
mutlu musun kılışdar.
ben anlamadım şimdi amk. marketlerden yasaklanan o ürünlerden corona mı bulaşıyormuş. biri aydınlatsın.
Direkt yaşamayın diye genelge yayınlayın, olsun bitsin be!