bugün

sahillerimizi işgal eden balon balıklarına karşı mücadele kapsamında alınan karardır.

karara göre balon balığı avcılığının desteklenmesine karar verilmiş ve buna göre avlanan her balon balığı için devlet 5 tl ödeyecekmiş.

ilgili cumhurbaşkanlığı kararı;
https://www.resmigazete.g...er/2021/05/20210504-1.pdf

görsel
görsel

güzel bir karar.
zira bu balon balıkları plajlarda insanlar için tehlike arz ediyor.
görsel

bu balon balıkları son yıllarda küresel ısınmanın ve de süveyş kanalı'nın genişletilmesi sebebiyle kızıldeniz üzerinden akdeniz'e geçmiş istilacı bir tür.

balon balıkları sadece insanlara zarar vermiyor, bulunduğu sulardaki tüm canlılara zarar veriyor. denizlerdeki diğer balıkların soylarını tüketiyor.
siyanürden 1200 kat daha etkili zehire sahip olması da cabası...

cumhurbaşkanlığının bu kararı geç kalınmış ama olması gereken bir karar.

lakin, balık avlamak, hatta insanların sahile inmesi bile yasakken, balon balıklarını kim avlayacak çok merak ediyorum.

edit: bu arada en az balon balığı kadar tehlikeli bir başka istilacı tür de aslan balığı. ama bu genelgede aslan balığının avlanmasına dair bir şey göremedim. bu karara aslan balığı da ilave edilmeli.
Trolle avlansinlar.
Valla ben hep istavrit tutuyorum. Aslında mezgit hastasıyım.
bunun bile kararını tek adamın vermesi dikta rejimi değil de nedir?

mahalleye yapılacak çocuk parkında kaç salıncak kaç kaydırak olacağını da ümmetin lideri karar versin,

gereksiz işler başkanı yemin ediyorum.
Bu karar sürekli olmalı. Çünkü artık sahilleri işgal etmeye başladılar.

Durum gerçekten ciddi. Turizm kaybı bile olur ve ciddi döviz kaybeder ülkemiz.
kocaman puntolarla dip not olarak ; elleriniz ile dokunmayın alt metni ile verilse daha bir şey olurmuş. bizim millet malum bu balıklar kıyıya kadar geldiklerinden "oltaya ne gerek var amk topla topla al 5 er lirayı" kafasına girip elleri ile armut toplar gibi toplamaya çalışırlarsa her akşam haberlerde onlarca zehirlenip öldü haberleri görürüz. insanoğlunu tanıyacaksın aga neyi nasıl yapacağını bileceksin mecbur..
arslan balığı için bir yemek tarifi buldular ama balon balığı için yok.
Of of of ! Ne para döner o işte.
-müdürüm, Hüseyin reis 200 balon balığı getirmiş.kendisi partimizin destekçisi olur.
- tamam, Yaz kızım, Hüseyin reis : 2120 adet.
balon balığı çiftlikleri hayırlı olsun.
5 liraya adamın uğraştığına değmez.
iyi olur.bu balıklar eko sisteme zarar veriyor.