bugün

fransız hatunun bıdır bıdır söylediği sayılardır. (bkz: lost)*
lost dizisinin temellerini oluşturan sayı dizisi.
hoşgeldin hoşgeldin uludağ semalarına oceanic airlines flight 815 demek istiyorum bu sayılara öncelikle.

(bkz: lost umu seviyorum spoiler ibaremi eksik etmiyorum)

--- spoiler ---
bu sayılara her yerde rastlıyoruz dizi boyunca. kah bir ilaç şişesinin üzerinde, kah hatch'ların kapağında, ayrıca en önemli olarak her 108 dakikada (evvet sayılarımızın toplamı kadar) bir bu sayıları bir bilgisayara girip 'execute' tuşuna basılmazsa dünyalarının başlarına yıkılacağıyla tehdit ediliyor adadaki biçare lost'lar.
son bölümlerde (221) bu numaraların bilgisayar üzerindeki fonksiyonlarının gizemli oldukları kadar yalan olduğu konusunda bir gönderme yapılıyor bizlere. yani insanın bir korku yaratılınca emredildiği şeyi sorgusuz sualsiz gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini test eden psikolocik bir deneymiş aslında her şey demeye getiriliyor. gerçek dünyada neden bulunduklarını bilmeden gündelik kaygılarının peşinden koşturan insanlara mikrokozmosta da benzer bir meşgale yaratılıyor - gibi. ama bu meşgalenin insanın hayata yüklediği anlam olduğundan, yüce ve kutsal bir şey olduğu benimseniyor mr. eko tarafından ve mafyadan bozma rahibimiz hayatın anlamını her 108 saniyede bir tekrarlamaya devam ediyor - gibi.
--- spoiler ---
(bkz: cenabet sayılar)
--spoiler--
Lost adasındaki ana karakterlerin koltuk numaraları olmakla kalmayıp, adaya düşen uçağın sefer sayısının 815 olmasının yanında charlie 'nin satmaya çalıştığı fotokopi makinasının modelinin c815 model olması gibi bir sürü gizemi içinde barındıran sayı dizisidir. lakin j j abrahams ın içinden nasıl çıkacağını kestiremediğim sayı dizisidir aynı zamanda. ortaya bu kadar çok şey atıp sonra altından kalkamamakta var.
--spoiler--
"bir sonraki boşluğa hangi sayı gelebilir?" diyerek devam edebilecek muhtemel iq belirleme testi veya tübitak yarısma sınavı sorusu..
4 8 15 16 23 42
bir matematik problemidir işlemde şöyledir*
4-8-15-16-23-42
4+ 7 + 1 + 7=19 23+19=42
(bkz: lostumu yedim bekliyorum)
çarpımları 7418880 eden sayı.2. sezon final bölümünde kutuptaki elemanların monitöründe gözükmekte olan bu çarpım kafa karıştırmakta işe yaramamakta sanki
altılı oynayıp sadece 42 tutunca sevinmeme sebep olan sayı topluluğudur.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.