1. 1.
  öyle ota boka fotoğraf çekemezdiniz. ayrıca yanma riski de mevcuttu filmlerin. en önemli anları yakalıyorduk, şimdiki gibi soytarılık peşinde değildik vesselam.
  12 -1 ... rockonbaby
 2. 2.
  (bkz: kodak)

  güzel günlerdi lan.
  36 poz fotoğraf çekme hakkı bulunan dönemler
  8 -1 ... frktmz krds frktmz
 3. 3.
  eskiden fotoğraf çektirmenin tadı "ankara'dan abim geldi" kıvamındaydı; çok uzaktan akrabalar geldiğinde fotoğraf makinelerimizi elimize alırdık ve şehrin gezilmeye layık yerlerinde gülümseyerek fotoğraflarımızı çekilirdik. gülüşlerimiz içtendi, pozlarımız da öyle. fotoğrafı elimize alır almaz, "aa o gün şöyle şöyle olmuştu hatırlıyor musun?" diye başka enstantaneleri de birbirimize anlatırdık. o zamanların enstantanesi fotoğraftaki ayarlamalar değil fotoğrafa yansımamış yaşantılardı.
  21 -2 ... hamfendi
 4. 4.
  Gerçekten fotoğraf nasıl çekilir öğrenmeniz gereken dönemdi. Şimdiki gibi bir açıdan yirmi sekiz fotoğraf çekip birini Instagrama koyma hakkınız yoktu. Instagram zaten yoktu. Eski fotoğraflara baktığımda açı, ışık çoğunlukla güzel oluyor. Hem de temel fotoğrafçılık eğitimi bile olmayan insanların kadrajindan çıkmış pozlar bunlar. Şimdi düşünelim teknoloji bizi geliştirdi mi yoksa geriye mi götürdü ?
  6 ... nadir gorulen sima
 5. 5.
  fakirler için 12 pozu da yaşayanların dönemidir. her flaş çakmasında 1 ampul yiyen makinalar ile.
  2 ... teflon
 6. 6.
  Herşeyin değerinin olduğu dönemlerdi.Mesajlaşmanın,telefon ile konuşmanın,arkadaşlığın kısacası aklınıza gelebilecek herşeyin değeri çoktu bizim için.Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi 256 tane fotoğraf çekip içinden biri seçmiyorduk.Keşke dönebilsek o zamanlara.
  ... yobazkiller
 7. 7.
  O kare içerisinde nasıl görüneceğinizden ziyade o kare içerisinde sadece yer almanın daha elzem olduğu yıllara denk düşer.
  4 ... kamen
 8. 8.
  arkadaşlar açmayın şöyle başlıklar o dönemin son demlerine yetişmiş bir birey olarak duygulanıyorum. tüketim çılgınlığının bu derece artmadığı dönemlerdir. şimdilerde retro adı altında yana yakıla kodak, zenit, diana arayan tiplerin o dönemin ruhuna aykırı bi biçimde bu makinelerin ırzına geçmesi ise bambaşka bir konu.
  ... veli demir lenin
 9. 9.
  kimisinin hâlâ içinde bulunduğu, kafayı kaldırıp gökyüzüne bakmak için göğe bakma durağına ihtiyaç duymayan insanların dönemidir.
  aynı insanların makineyi kaldırıp göğe bir de öyle baktıktan sonra buruk bir şekilde 'ama son dört..' demeleri vardır.
  6 ... gamli hazan
 10. 10.
  Bazı fotoğraflarda gözler kapalı çıkmış olurdu ve bunu fotoğrafı bastırmadan bilme imkanın da olmazdı. Fakat fotoğraf albümleri vardı, her foto çıkartılırdı. Artık hatıralar da bilgisayarlarda.
  1 ... bono