bugün

1-2-3 nisan 2009 tarihinde yapılacak olan, zannımın da balıkesir de gireceği sınav. şimdiden, ilk gün gitmeyin uzun çıkar, kendinizi fazla kasmayın kısa dönem yaparsınız zırvaları kulakları tırmalamaya başlamıştır.
anadolu liseleri, özel okullar, öss, ales derken yine zorlu bir sınav maratonuna girecek olan öğrencilerin sınavıdır. yanlız diğer sınavların aksine bu sefer maraton sınav öncesindeki zaman diliminde değil sınav sonrasındaki zaman diliminde yapılmaktadır!!! *
şimdiden hayırlı tezkereler.
ilk gün ya da son gün gitmek farketmez, bu sınava giren her bireyin 2009 yaz mevsimi başlamadan bitmiştir. hayırlı olsun...
1 Nisan 2009 tarihinde Mamak'ta gireceğim sınavdır. Meslek kurası çıkarsa Polatlı; son zamanlarda giden arkadaslarımın kaderi bana da toslarsa izmir gaziemir personel.
sonuçları 10 Nisan 2009'da açıklanacak sınavdır.
sıra muhabbetine takılmamak için gecenin 3 ünde yola çıkacağım sınav. eminim benim gibi gece yollara düşecek veya 1 gün öncesinde nizamiye kapısında sabahlayacak onlarca adam olacaktır.

(bkz: Allah sabır versin)
(bkz: askerliği yedek subay olarak yapmak)
325. kısa dönemlerin çıkış biletleri olan zatların sınavıdır. nisan 12 de bot bağlayacaklar ve ondan bir ay sonra 325. kısa dönemlerin yerine geleceklerdir.

(bkz: ben)
(bkz: dört gözle beklemek)
ilk günden giriip stresinden kurtulmayı umut ettiğim sınav.saatlerce bekletilecek olmak,önceki geceden sabahlamak gibi şukela aksiyonlara sahne olacaktır.
son gün girerek bir şehir efsanesini deneyeceğim sınav.zira ilk gün girme kesin uzun çıkar hurafesi bakalım ne derece doğru çıkacak.lakin son gün girdiğim halde uzun dönem çkarsa bu fikri veren arkadaşı budaklı meşe odunuyla kovalayacağım o ayrı.
kısa çıkması için ilk gün gireceğim sınavdır. kısa çıkacağından sözlükçülerin kafasındaki hurafeyi yıkmış olacağım ama ve fakat kilit sorular var onları cevaplarsan kesin uzun çıkarsın kısmıyla alakalı tek sınavda sonuç alamayacağımdan bu urafemiz baş köşedeki yerini korumaya devam edecektir.
vakti zamanında* bütün şıkları "a" olarak işaretleyen ama yine de asteğmen adayı olarak atanan benim gibi şahısların formaliteden yapıldığına %100 emin olduğu bir sınavdır. soruları çözeyim diye kasmayınız. yedek subay olmak istemiyorsanız son gün gidiniz.
gariptir ki, sozlugumuzden hic kimsenin gelip de "ah, girdim su kadar bekledim", "su saatte gittim", "sorular kolaydi/zordu" tarzinda cumleler kurmadigi sinavdir.

hic bir uuser 327. donemde askere gitmiyor mu yahu?
8.5 saat bekledikten sonra uuserların unutmak istedikleri sınavdır. boşverin unutalım gitsin kapatlım bu bahsi azizim sınavıdır.
01 nisan 2009 sabahı, balıkesir bakım okulu ve eğitim merkezi komutanlığı'nda girmiş olduğum sınav.

az biraz da olsa, başımdan geçenleri çiziktirmek ister bu deli gönül;

24 mart'ta ilki 05.30 olmak üzere, ardından 31 mart 2009'u, 01 nisan'a bağlayan gecenin 02.00'ına alınmış bir adet kamil koç biletiyle, balıkesir 'e doğru yol aldım. saat, 05.00 sularında orada olup, kendisini cem yılmaz sanan er kardeşimizin sabah sabah onlarca asker adayının kafasını zikmesine maruz kalarak, giderek artan ve de çoğunluğu bursa'dan gelen asker kardeşlerimizle birlikte 08.00 sularında sınav alanına doğru yol aldık. bu arada, çok da erken gitmeye gerek yokmuş gibime gelmişti en başta, çünkü bizden 2 saat sonra gelen adam da, 91. kumanya fişine sahip olan ben de, o karmaşada birarada sınav yerine alındık. doğru sıralamayı gösteren kumanya fişine göre, belki 300. adam bile benden ön sırada bulundu. neyse efenim, eşek kadar amfi sınıf tarzı bir yere sokulup, 3 adet izin kağıdı, 3 adette diğer bir kağıt( ne işe yaradığını bilmediğim) kağıt doldurup, askeri şubemizce gönderilen belgelerin değerlendirilip, tabibin bize ''bir şeyin var mı?'' sorusunu sorup, muayene(!) edip, imzayı basmasından sonra, aday numaramızı alıp sınav yerine doğru ışınlandık...

espritüel bir kurmay binbaşının önderliğinde, yarım saat içinde sınava başladık desek yeridir. dil bölümü mezunu olmamdan ve yaklaşık 8-9 seneden beri matematik görmememden mütevellit sayısal bölümü sallayarak, ve saçma sapan mantık sorularıyla boğuşaraktana, 60 dakika içinde soruları yaptık...

bu arada bazı yerlerde okuduğum 'sorular çok kolaydı' yazısını yazanların ortalamanın çok üzerinde zekası olması lazım. birkaç kek soru dışında kafa patlatmadan ''hah işte sonucu buldum!'' denilebilecek soru çok azdı... ya ben gerizekalıyım ya da, soruları çözenler kendilerine yediremiyorlar doğruyu söylemeyi.

neyse efendim, sınavdan sonra yan taraftaki gazinomsu bir yere alınıp da, bir iki imza çaktıktan sonra, otobüsle girişe getirilip, kumanya fişini gazlayıp, köfte ekmek, iki adet sigara böreği, ayran ve de elmamızı hüplettikten sonra, bursa'ya yol aldık.

bu arada yukarıda yazdığım gibi, ''erken gitmeye gerek yokmuş gibime gelmişti'' dediğim cümlenin de meali;

ilk sıralarda kendimize yer bulduğumuz için şanslıydık. 5'erli olarak 200 kişi bizi içeri aldıktan sonra, dışarıda kalan yaklaşık 400-500 kişilik grup, - abartısız söylüyorum - 3 saate yakın beklediler. ve bu 3 saate yakın sürede bizim içeride yaptığımız şey ise, 6 tane kağıt doldurup, kağıtlarımızı onaylatıp, doktora imzalatmaktı. haa, sabah gelen çok afedersiniz ziki daşşağı denk astsubayların çay içip, poğaça kemripi daha üstlerin, iki tane memureye yavşayıp muhabbetlerinin bitmesini beklemekti.
2. gününde 4 bin kişinin katılımıyla gerçekleşmiş sınavdır. içerdeki kayıt tutucuların son gün ilk 2 gün kadar yoğunluk yaşanmayacağını zira ilk 2 gün toplam gelen sayının yüzde 75 inin gelip işlemlerini bitirdiğini söylemekte oldukları sınavdır da ayrıca.

bendeniz de 2. gün sınava giren yedek subay adayları arasında yerimi aldığımı bildirerek 10 nisan dağıtımlar açıklandıktan sonra aynı bölüğe düşmeyi umduğum yazar arkadaslarıma(tertip) selam ederim. ayrıca bu demek oluyor ki, 12 nisandan sonra 5 ay ya da duruma göre 12 ay sözlükten uzak kalacağım. *
kendimin (bkz: 321 dönem) bitirdiği geçen sene bu zamanlar aynı heyecanı yaşadığım sınavdır. eğirdir' e düşerseniz 'eşhedü enla ilahe illallah' demeye başlayın 10 nisandan sonra.
benimde katıldığım 325 nci dönemden iki dönem sonra gerçekleşen sınavdır. fazla kasmaya gerek yok salla gitsin sonuç sınavla belirlenmiyor zaten.