bugün

üzerinden 1 yıl geçmiş olan sınavdır.
(bkz: torun tombalak kurma kolu cek birak)
bendenize müthiş bir bayram yasatan sınavdır. bi açıklasalar da nerede olacagız haftaya bu zamanlar bi öğrensek hani.
kısa dönem olmak isteyen arkadaşlara ön bilgi babında; eğer eğitim çavuşu olursanız zehir gibi bir 5 ay sizi bekliyor demektişr. o acemilikteki sıkıntının 3-4 kat fazlasını düğşünün. eğer ki; küçük bir askerlik şubesine kapağı atarsanız, tatil gibi bir askerliğiniz olur.
sonuçlarının 10 aralıkta ilan edileceği sınav. Bakalım nereleri düşecek biz değerli yazarlara. beni bursa ya göndersinler araziyi iyi biliyorum çünkü. *
tarali alan sorusu sebebiyle komutanlarin espri kabiliyetini ortaya koymus sinavdir.

+ komutanim, soruda tarali alan diyor ama, tarali alan yok.
- begendiginiz yeri tarayip, oyle cevaplayin.

carsamba gunu sabah etimesgut'ta yasanmis bir olaymis.
son katılım tarihi olan 3 aralık çarşamba günü öğlen saat 12 gibi orda* olup 3'te işimin bittiği sınavdır.
Polatlı topçu ve füze okul komutanlığında ilk gün 11:30' da giriş yapıp, 19:30 sularında çıkış yaptığım sınavdır. Taralı alan sorusunun cevabını 1/3 bulduğum sınavdır.
askerliği şaka gibi goren,beni askerde ezmezler ben okulluyum kültürlüyüm diye kendini avutan * universite mezunu genç yiğitlerin yüzüne şamar gibi inen sınavdır..askerde mantık arama diye bosuna söylemediler belli sordukları sorular bile mantıksız..
sabah 8 de girdiğim kuyruk sonucunda 4 saat bekleyip nizamiye kapısından girdiğimde hersey bitti sanmıştım..oysa gercek bana verilen yaka kartında 1255. oldugumu görünce gözlerimden akan yaşa engel olamadım..
anladım ki askerlik beklemek,sayılmak sıraya girmekten ibaretmiş..
işin komik yanı artık akşam saatleri geldiğinde grupların komutan yada cavusun uyarısı olmadan kendiliğinden sıraya girmesi ve kendi kendilerini sayması olmuştur ki o an anladım;her türk asker doğar..*
dün izmir narlidere'de girdiğim sınavdır.
sanırım bu işin altın kuralı, hiçbir şeye itiraz etmeden saatlerce bekleyip sabırlı olmak...

(bkz: yedek subay sinavina girecek adaylara oneriler/#4305771)
bu yazarın girdiği yedek subay sınavından (295) 30 dönem sonraki olacak olan sınavdır. sınav için içerde 14 saat (valla, hem de sayıyal ondört saat) beklediğimi hatırladım bi anda. Neyse, bir şekilde gelip geliyor işte.
saat 6'da kapısına dikildiğim mebs'de (mamak muhabere) önümde 600'e yakın adamın olması... piii! orda mı doğdunuz lan?

yakasına numaralar yazılı birer kağıt iliştirilmiş 700-800 üniversite mezunu adam. nasıl da serçe yavrusu gibi ürkekler. nasıl da civcivler gibi birbirlerine sokuluyorlar. eli cebinde olduğu halde bi komutanın yanından geçme özgürlüğünün son demlerini yaşayan ve sürekli birbirine sorular soran ve yüzünde 'lan belgelerde bi eksiklik yoktur inşallah' şüphesi barındıran adamlar..

6'da gittim, 2 gibi çıktım. yani epeyce şanslı sayılırım bu konuda. arkamdaki bir matematik öğretmeni, matematik sorularını boş bıraktığını söyledi. uzun dönem gitmek istemiyormuş. hurafenin bini bir para. vay anasını len, resmen askermişiz artık. annemi özledim. ehe ehe.

edit: ha bir de, orada askerlik yapanların tıpkı buradaki 'ehe ehe, gelin de taşak geçelim lan' tarzı bakışlarını unutmamak gerek. torunlarım ehe ehe filan. lan hamına koyiim, duyan da 3 haftadır dağda operasyonda sanacak! senin yaptığın askerliği ben de yapabilirim pek tabii!
2.gününde bile girilemeyen bir sınav olmuştur, bir insan nizamiyenın kapısından girmeye can atar mı? atarmış.
bu gece tuzla piyade okulunun önüne çadır kurup, güne merhaba deyip sınava girmeyi planlıyorum. ya tutarsa.
son gün girmeyi planlayarak ne bok yediğimi bilmediğim bir sınavdır.
tuzla piyade okulunun gecenin 2'sinde (abartmıyorum) 1500'den fazla insan + 500'den fazla araç ile karşıladığı sınavdır. ikinci 100 kişinin içinde yer bulabilmiş şanslı bir muhterem olarak saat öğlen 11 buçukta nizamiyeden çıkmış bulunmaktayım. gece 1 olmadan oradaydım onu da belirteyim.

eğer bu uzun ve sıkıcı olayı eğlenceli hale getirmek istiyorsanız ya arkadaşlarınızla gidin ya da orada kısa süren arkadaşlıklar edinin. ha bir de birlikteki tüm askerlere bu askerlik bitmez, sizden sonra sınava gireceklere de aga 50 şınav çektiriyorlar içeride diyin haha.
bana o kadar oldu mu yaw dedirten sınav.
(bkz: 317 kısa dönem)
izdaham ve izdırap olmuştur.
sınava girebilmek ne mümkün!
tamamen formaliteden oluşan ve kısa dönem çıkanların "çavuş" uzun dönem çıkanların "asteğmen" olacakları sınav. tabi 4 haftalık acemi eğitiminden sonra.
gerekli bilgilerin asal'ın sitesinde bulunduğu sınavdır. sınavın ikinci günü sabah erkenden orada olmanızı tavsiye ederim. ben kim miyim? elbette dedeniz.*
1-2-3 aralık 2008 tarihlerinde yapılacak, evrakların adayların ilgili şubelerinden dağıtılmaya başlandığı sınav.
güncel Önemli Başlıklar