bugün

avustralya açık tenis turnuvası 2010'da tek erkekler final mücadelesidir.

eurosport ekranlarından 10:30'dan itibaren naklen yayınlanacaktır. final maçı olması hasebiyle cnn türk, ntv gibi kanalların da yayınlama ihtimali var. yayınlayacaklardır onlar da muhtemelen.

sözü stüdyoya bırakıyorum ben. yok öyle bir maç.
federer'in ezip geçeceği karşılaşma.
iş yüzünden izleyemeyeceğim ama federerin kazanacağını adım gibi bildiğim maç...
başlamasına saatler kala nefeslerin tutulmasına sebep olmuştur. birlikte oynadıkları son 8 maçın tamamını federer kazanmıştır. murray ise kariyerinde federer'i sadece 6 kere yenmiş ve bu galibiyetlerin hepsi grand slam harici atp turnuvalarıdır. favori tartışmasız federer'dir. lakin andy murray ise özellikle avustralya'da üst düzey bir performans göstermiştir. üstelik de kazandığı takdirde kendisine verilecek "sir" unvanı var. kaybederse süpriz olmayacak ama birleşik kralıkta sıradan bir iskoçyalı olarak yaşamaya devam edecek. yine de her şeye rağmen gönlümüz ve kalbimiz majestelerinden yana olacak.
andy murray'nin insan azmanı performansıyla renklenmesini dilediğimiz maçtır.

kendisine hiç şans verilmiyor fakat federer zaman zaman ritmi bozulduğunda ciddi anlamda baskı hissedebiliyor. us open 2009 finalinde, juan martin del potro maçında görmüştük bunu. federer'in diğer tüm tenisçilerden farklı bir tarzı var ve nadiren de olsa bunun dışına çıkıyor. çıkmak zorunda kalıyor. karşıladığı toplar içeri düşmüyor, backhandleri, forehandleri auta gidiyor... bu nadiren yaşanan bir durum. fakat rakip andy murray... yine federer gibi ritmini bulabilirse dehşet oynar.

ha kâğıt üzerinde federer tabi ki favori. ben de federer'i destekliyorum bu maçta. fakat murray de hafife alınacak adam değil. federer'in ufak tefek hatalarını affetmez. federer ilk seti 6-0 kaybetsin, sonraki 3 seti aynı skorla alır. ama bunu murray'e karşı yapamaz, çok daha temkinli oynaması lazım. ben şahsen bu iskoç hacısını andy roddick'ten, juan martin del potro'dan çok daha tehlikeli buluyorum.

ama yarın maç 6-2, 6-3 ve 6-4'lük setlerle roger federer'e giderse "andy başkan anuna goyum" diye saldırırım.
federer'in ilk seti 6/3 alarak şampiyonluğa bir adım daha yaklaştığı final. ikinci setin ilk oyununu ise servisi atan murray kazanmıştır.
majesteleri ikinci sette murray'in servisini kırmış ve 2-1 öne geçmiştir. 40/0 yaptığı puandaki passing shot'ı rod laver arena'da ayakta alkışlanmıştır.
şahaneleri ikinci sette 5-3 öne geçmişlerdir. federer maçı alacak gibi görünüyor.
federer ikinci seti de almıştır.
fedex ikinci seti 6-4 alarak buraların kralı benim mesajını vermiş ve anglosakson diyarının umutlarını kursaklarında bırakmıştır.

edit akparyam: go roger go
3. sette murray 2-1 öndedir. love game ile oyunu alan murray maça tutunmaya çalışmaktadır.
andy murray'in sağ ayağı yamulmuyorsam sakatlanmıştır. yürüyüşünden bile belli olmaktadır. Efsane bu maçı alır.
andy murray 3. sette 5-2 öne geçmiştir. sağ ayağındaki sakatlık her ne hikmetse sadece geriye düştüğü zamanlarda kendisini rahatsız etmektedir. öndeyken hiç ama hiç etkilememektedir.
Federer'in servis kırarak 3. sette durumu 5-4'e getirdiği maçtır.
majesteleri 3. sette murray'in servisini kırarak durumu 5-4'e getirmiştir. servis attığı oyunu alırsa durum 5-5 olacak ve murray fiziksel olduğu kadar mental olarak da bitecek.
zat-ı şahaneleri 3. sette durumu 5-5'e getirmiştir. biri bu adamı durdursun...
3. sette tiebreak'e giden maç. heyecan dorukta...
majesteleri şampiyon..
harika oynanan 3. seti de alan majestelerinin şampiyon olduğu maç.
fedex'in kazandığı maçtır. avustralya açıkta şampiyonluğunu ilan etmiştir.
yaşayan efsanenin 16. grand slam'ini kazandığı karşılaşmadır. 3. set özellikle de tie break destansıydı.

(bkz: federer sen kocaman bir çılgınsın)
andy murray'in yine ikincilik kupasını eline aldığı maç...murray'i Hector cuperin çalıştırdığına iyiden iyiye inanmaya başladım arkadaş. ne bu hep ikinci hep ikinci.
andy murray birazdan ikincilik şilti olan baklava tepsisini alacaktır.
insana tenisin hemen hemen bütün güzelliğini yansıtacak derecedeki final maçıydı. Tabi ki bu güzelliği yansımasındaki en büyük etken federer'di. bizi şaşırtmayarak 16. grand slam'ini kazandı.
andy murray gözyaşlarını tutamayarak hepimizi duygulandırmıştır. henüz 22 yaşında birleşik krallık'ın makus talihi onun omuzlarındaydı. karşısında ise majesteleri vardı. bu yıl belki olmadı; lakin daha sonra fedex'in de dediği gibi grand slam, hatta grand slamler kazanacak yeteneğe sahip. iki hafta boyunca süren canhıraş mücadelesi ve bugünkü maçta son setteki inatçılığın yüzünden tebrikler sana..