bugün

veriler 9.9, gerçekler 99.9..
sen bir de 3. çeyreği gör.
stagflasyonu yaşıyoruz şu an.

ortalık işsiz kaynıyor. kısa çalışma, ücretsiz izin ile bunları ötelemeye çalışıyorlar ama çevrenize bakın işini kaybeden sayısında ciddi artış var.

bunun yanında enflasyon da gizli gizli artıyor. 1 ürünün 10-15 farklı gramajı satılıyor artık piyasada.

büyük vergi coşturması gelebilir yine.
Benimde kanal istanbul güzergahında 7 dönüm tarlam olsa, bende en az %5 büyürdüm. Ama yok.
Mb yılsonu enflasyon tahminide kesin % 8 dir amk.
Büyüdüm büyüdüm pınarla büyüdüm...
Bu pandemi döneminde özel sektör çalışanları tabir-caizse kıyıma uğradılar.

Neredeyse 7 aydır insanlar kısa çalışmada ve yarı yarıya maaş alıyorlar. Birçok işveren kçö yü art niyetli olarak kullanıyor, işçi tam zamanlı gelmesine rağmen kçö ödeneği harici maaşını tamamlamıyor, işçi kısmi gelmek isterse de ücretsiz izne çıkarmakla tehdit ediyor...

Konuya vakıf biri olarak Söyleyebilirim ki “fesih yasağı” lehe değil aksine aleyhe. Zira işçi fesih yapılamayacağı için çok küçük bir ödenekle(onu da işsizlik ödeneğinden devlet ödüyor) kızağa çekiliyor, kıdem ve ihbar hakları olduğu için istifa da edemiyor ve işveren adeta personeli yedekte tutuyor...

Bu süreçte memurlar aylarca yattı ve tam maaş aldı. Şimdi de cbk ile esnek ve sıralı çalışma usulü diye bir şey getirildi(başta adliyelere). Yani bir nevi istedikleri saatte ve günlerde gelip gidecekler...

Devlet özel sektör çalışanlarına(patronlara değil) bu süreçte adeta üvey evlat muamelesi yaptı...
görsel
Küçüldü demeyelim değişiklik olmuş Diyelim.
(bkz: sana kabaran bir şey var)
kanada ekonomisi'de bu sene art arta 2 defa daralarak resesyon'a girdi,
abd hiç durmadan daralıyor, aynı şekilde avrupa'da.
ama bizim ekonomi büyüyor, vay be...

işin saçma yanı ise ben sadece fiyatların pahalandığını görüyorum.
sorsanız, ''bizi kıskaniyler ''.

bu arada, şuan da küçülme bize has bir şey değil. merak etmeyiniz.
ama ülkenin ekonomisi 2013 den beri daralıyor, bunu da yazayım.
büyüme aşağı doğrumu yoksa yukarı doğrumu hangisi.
kime göre büyüdü? Neye nöye büyüdü?
Madem büyümedeyiz neden zam üstüne zam bindiriliyor?
Neden bazı sektörlerde para kısma derdindeler?
Bu nasıl büyümek?
Bize doğru kabaran birsey var. Vaziyet alin.
(bkz: #43834930)

bak, hâlâ devlet diyenler var. devlet değil evlâdım sizi yağsız kazığa oturtan, reeceepp tayyiippp erdoğannn!!!
Normaldir.

Büyüdüm diyen yalan söyler.

Pandemi döneminde sadece göt büyütebilirsiniz...
kesin yine bize doğru büyümüştür.
Ötv baya damarlı büyüdü.
güncel Önemli Başlıklar