bugün

(bkz: aslında bir bok olmadığımız)
aile aslında anne babadan oluşur. gerisini çok ciddiye almayın.
iş hayatınız olur.
kadınlar masum ayağına çok yatarlar.
iş konusu sadece bulmak değil, onu korumak için de sorun teşkil eder.
arkadaş sayınız ciddi ölçüde azalacaktır.
olan arkadaşlardan da şüphe duymaya başlayacaksınız.

ve en önemlisi de, istanbul'u sikim. yaşanmaz artık burada.
Hiç bitmeyecekmiş gibi görünen gençlik duygularının azalmaya başlamasıdır. Gerçeklerin hayellerı yutmaya başladığı dönemdir, diyelim gitsin.
Keşke daha çok para kazanmak için uğraşsaydım diye düşünür insan.
olm adam daha yeni doğmuş, 13 yıl sonra anlıcam yazmış hahahaha.
neyse 34 yaşındayım.

net olarak şunu anladım. olm dünyada kadınlardan daha güzel birşey yok.
30 yaşına merdiven dayamış birisi olarak gözlemlediğim en ciddi olay çevremdeki arkadaşlarımın, dostlarımın haddinden fazla azalması durumu oldu.
keşke zamanında bu kişileri hayatımda barındırmasaydım dediğim anlara bir çok kez yaşayarak tanık oldum.
30 yaşına gelinince insan hayat içinde daha da fedakar oluyor. 20'li çağlarda hep kendim için yaşarken şimdi ise kendimden fazla sevdiğim, değer verdiğim insanlar için yaşadığımı ve çabaladığımı farkettim. bu güzel bir duygu. çünkü karşındaki dostların da, ailen de hep senin için çabalıyor, fedakarlıklar yapıyor.
insanın dünyası küçülüyor ve gittikçe daha da keyifli bir hal aldığının farkına varıyor. çünkü gereksiz kişiler hayatında olmuyor, gereksiz işler peşinde olmuyorsun ve paranı seni daha mutlu edecek garanti şeylere harcıyorsun. yirmi 20'de kalmalı. 20'li çağlarını 30'a taşıyıp hayatının hep aynı şekilde devam edeceğini düşünüyorsan yanılıyorsun, dibe çökersin..
Hala evlenmediysen hayatinda kimsede yoksa sorry canim kariyer uğruna evde kaldin.
Önemli olan boyu değil işlevi.
Daha dün otuzlu yaşlardaki insanlara için için acıdığınızı hatırlarsınız ve burnunuzun direği sızlar. Yeni doğan es dost akraba veletlerinin artık teyzesi olacaksınızdır bunu fark edersiniz. ilkokul yıllarınız daha da silikleşir; lise yıllarınızın ne kadar uzakta kaldığını görüp hayret edersiniz. Uf kötü oldum be!
görsel
20 yaşında sevgilini sevmediğini aslında her erkeğin yirmili yaşlardaki kadın bedenini istediğini anlamak.

insanların artık senin bir düzenin var mı, yok mu yani işin var mı yok mularla yargılaması.

hayallerini anlattığın zaman insanların sana acıyan gözlerle bakması.

beraber olmak istediğin kadınların öncelikli amacının evlenmek olduğunu anlamak.

aşkı daha önceleri çiftleşme dürtüsü ile karıştırdığını ve daha birbirine karışacak nice duyguları artık bu yaştan sonra hissedemeceğini fark etmek.

arkadaşların arasında sistem yalakalığının zirveye çıktığını fark etmek.

ailenin değerini anlamak ama birçok şey için geç kaldığını da öğrenmek.
Hayat cidden boşmuş ve boşuna üzmüş ve üzülmüş olduğunu anlar insan ben 22 de bunu anldm şahsen .
insanın borcu asla bitmez.
20 yaşında anlaşılan gerçeklerdir .Hayat boş her şey boş eğlenmeye devam .
ilk once gecmiste kafaya taktigin bir cok seyin cok malca oldugunu anliyorsun. aptalca asklarini uzuntulerini yeri geliyo boktan bunalimlarini utaniyorsun kendinden. herseyden once iyi bir is sahibi olmanin bircok seyi getirecegini evlendikten sonra monoton bir hayata merhaba dedigini anliyorsun. 18-30 arasi hicbirsey icin uzulmeyin ne bir kisi icin nede baska birsey icin 30 dan sonrasi hep ayni. tadini cikarin o yaslarin gezin kendinizi gelistirin kisaca yasayin.
yavaş yavaş akıllanmaya başladığını fark ettiğinde bil ki 30 u geçmiş belkide 40 a merdiven dayamışsındır. o zaman sık sık şunu düşünürsün, kendi kendine şu cümleyi tekrar edersin;

--olsun be, napalım, dünya böyle, allah büyük.
30 yaşında olmasam bile yavaş yavaş anladığım gerçekler.
Anne ben 31 oldum! Gerçeği..
o yaşı geçeli çok oldu be gülüm. unuttuk bile 30 a gelince neyi öğrendiğimizi. ama şu var, çok kasmayın hayatta. sürekli duyar kasıp ideolojik şeylerle dünyanızı mahvetmeyin. yani ayarlı gidin la işte.
hayatta senden daha degerli hicbir varligin olmadigi gercegidir oncelikle.

mutlu olmak icin baskalarina ihtiyac duyulan yaslarin geride kaldigini, asil mutlulugun kendini sevmekten gectigini gormektir.

not: 32 yasindayim. 2 yilda 2 gercek yeter. sonra editlerim.
geriye baktığınızda ağzınızdan tek bir cümle çıkar; bu muydu yani..
yaşlandığın!

Artık gençlik gitmiş orta yaşlar kısmındasın.

Çizgiler ve beyazlar çıkıyor erkekler için.

ayrı bir karizma geliyor ama senin içinde pek heyecan kalmıyor.

böyle saçma sapan bir hale bürünüyorsun.
Ickinin eskisi kadar tat vermemesi

Eskisi kadar sen sakrak olamaman

Can ciger oldugun arkadasinla bir yerde muhabbettin tikanmasi

Gece yorgani uzerine cekip basini yastiga koydugunda gelen ölüm korkusu ve cocuklarinin gelecegi endisesi

Önceleri zevkle yaptigin bircok seyin artik siradan gelmesi

aklima ilk gelenler... Su acik bir gercek ki otuzlu yaslar yaslanmanin ilk basamagi... Üzdün sözlük.
ulan helal olsun resmen özetlemiş adam.son cümle zaten bititrdi.hayatımızı siktin fenerbahçe.
40 yaşından sonra anlaşılan gerçeklerden, çok daha iyidir.