bugün

boşanmış, normal olarak da evinden çıkması gerekmiş, bir süre kendini toparlamaya ihtiyacı olan erkek olabilir kendisi. ailenin vereceği manevi destek önemli, böyle bir durum yaşamış ve ailesiyle de aynı şehirde yaşıyorsa aynı zamanda çok da şanslı olan erkektir.

bu süre zarfında maddi olarak ihtiyaç olduğu hallerde ev halkına destekte de bulunur, anne babası da eski günlerdeki gibi bir arada olunduğu için mutlu olur.

çok da şart değil ama bir süre sonra evlerin ayrılması da gerekebilir tabi.

(bkz: tecrübeyle sabit)
Millete dert olan erkektir. Tabi bu ezikler kıskanıyor ben kendi ayaklarım üzerinde duracam diye mal gibi eziyet çekerken bu rahat diye. Şerefsiz millete ne senin sorumluluk almandan ne sik yiyorsan ye kimsenin de hayatına karışma.
Anam babam gitse de eve kız atsam diye bakar. Yazık üzücü. Evet.
normal erkektir. evlenmeden önce aile babası olmayı aileden öğrenir. hor görenlere bak hele. hepiniz ayrı eve çıkıp alem yapıyorsunuz sanki. her şey bozuluyor aile düzeni devam etsin bari.
bekarken ikinci ev açmak lükse kaçıyo panpa.
Tek başına yaşamaya gücü yetemeyecek biri sanırım.
Ailenin geçimine yardımcı olduğu için kendi hayatını yaşayamayan erkektir. E be mına koduğum sen yaşanan hayatları biliyo musun da kafana göre yorumluyosun demek istiyorum ama sözlük olduğu ve entry'm silineceği için diyemiyorum. Neyse belki başka zaman başka yerde karşılaşırız da yüzüne direkt söylerim. *
30 yaşındaki " yarım " insanlar tarafından yol verilen bir yazarın hezeyanını dinledik.

Parasını sen vermiyorsun, derdini sen çekmiyorsun ama en çok seste buradan çıkıyor. Ayrıca herkes aynı hayat şeklinde yaşamak zorunda mı? iş bul, evlen , çocuk yap vs.. diye süregelen bu klasik yaşamı herkes yaşamak zorunda değil.

Sorsan kadınlara " ne zaman evleneceksin " vb.. tarzda geleneksel , bağnaz tipte sorular sorulmasına karşıdır ama erkeğin kendi seçeneği bile olsa ailesiyle yaşamasına " yarım, ezik " diyecek kadar da geleneksel kafadadır.

Bir de kitap ayracı sat 3k para kazanırsın demiş. Soralim Bakalım buradan kaç kişi kızını istemeye geldiğinde kitap ayrıca satan birine verecek veya flört aşamasında bunu söyleyen birine bakış açısı nasıl değişiyor kızların görelim.

( burada mesleği aşağılamak için söylemiyorum bunu. Maalesef ünvana çok takıldığımız için toplum tarafından bunun dışında kalan mesleklere kuşku ile bakılıyor.)

Herkes fahri tedx konuşmacısı, mentor, yasam koçu olmuş. Ama asıl sorun Politik doğruculuk yaparak hayatın reel dinamiklerini yok saymak ve "özgürlükçü" kisvesiyle gezip, belirli bir hayatı yaşama biçiminin dayatılması.
17 yaşımda üni ayağına evden ayrıldığım günden beri kendi evimde kendi ayaklarım üstünde yaşadığım için bu erkeklerin ne kadar bağımlı tipler olduklarını en iyi bilen insanlardan biriyim. zaman zaman arkadaş ortamında yemek muhabbetleri oluyor, hatunlara tarif filan veriyorum dibi düşüyor hepsinin... boru mu arkadaş 21 senedir yalnız yaşıyoruz... ( 7 senesinde evliydim onu çıkarsak, 14 sene yapar...)
8 yıl sonra nerede olacağımı düşünmemi sağlayan erkektir.
net olarak iyi aile çocuğudur ve de ayrı bir eve çıkacak parası yoktur.
hatta 31 yaşındayım ve ailem ile yaşıyorum bunda şaşılacak bir durum yok. bir evlilik 200 bin tl den başlıyor, ben kolayca evlenirim diyen zengindir, net. hadi parayı buldunuz diyelim borç vs. bir şekilde ama ya evlenilecek düzgün bir gelin adayı? her şey çok kolay sanıyorsunuz.
Evlenmiş boşanmış anne huzuru arayan yıkık bir alfa erkeğidir.
--
üst edit: bu giride herkesin kendi başına 4 duvar arasında yaşaması gerektiği anlatılmıyor. entryi okuduktan sonra bu sonuca varanlara itibar etmeyiniz. swh. 30 yaşına gelip ailesiyle yaşayan erkeğin muhtaçlığı vurgulanıyor. 30 yaşındaki erkeğin sevgili veya ev arkadaşı ile aynı evi paylaşması, kendi başına yaşaması kadar sorumluluk getiren bir durumdur ki, bu insanlara yapılan herhangi bir yorum bulunmuyor yazıda. yalnız; sevgiliyle, ev arkadaşıyla yaşamak bir seçenekken aileyle yaşamak eziklik, sorumsuzluktur. bu entryde "ailesiyle yaşayanların fakir oldukları" gibi bi anlam çıkaramazsınız; entry, kendi başına yaşamayı sadece zenginlerin yapabileceğini zannedenlere verilen cevabı içerir.
--

30 yaşına gelip ailesiyle yaşayan veya 30 yaşındaki halini ailesinin yanında gören umutsuz erkekleri germiş olan başlıktır.

gerilmeyin arkadaşlar. kabullenin. "ee ne olmuş yani"den öte, gerçekleri yazın buraya. deyin ki;

"benim kendi başıma yaşayacak ne enerjim, ne param var.

sabah kahvaltımı, akşam yemeğimi annemden beklerim. zira kendim ancak menemen yapabildiğim için düzensiz beslenmeden yatağa düşebilirim.
bulaşık yıkama konusunda girmiyorum bile.

kirli çamaşırlarımın yıkanmasını ütülenmesini kendim yapamam. niye yapayım ki annem varken? enayi miyim?

annem 30 yaşındaki kocaman oğlunun hayatına artık zaten karışamaz. aldığım maaşımın 8de 1ini de karışacağı zevklerime sus payı olarak veririm, benden rahatı olmaz.

kız arkadaşım olduğunda ailemle yaşadığımı söylemeye utanmıyor değilim ancak bu, el değmemiş fatmanurları etkilemenin iyi bir yolu. aile babası izlenimi oluşturuyoruz kızın beyninde hanyy, ayıx.

eğlenilecek kız diye tabir edilen pelinsularla işi pişirmek de bi gecelik otel parasına bakar. yolumuzdayız anlayacağınız"

böyle konuşun canımı yiyin.

sizler masraftan kaçan, özgürlüğünü annesinin yardımıyla ve patronunun para kazanmasına yardım ederek (ki buna özgürlük denir mi emin değilim) sağlayan, evlendiğinde karısına hizmetçi gözüyle bakacak olan, tamamıyla başkasına muhtaç, tembel ve yarım insanlarsınız.

kendi başına yaşayan, hayatının tüm sorumluluğunu kendisi üstlenmiş, aynı zamanda eğlencesine de zaman ayıran, gezebilen erkekleri gördüğümde alınlarından öpesim geliyo. şimdi diyeceksiniz ki "ama onlar zengin, o hayat için çok paraya ihtiyaç var" hayır, yok.

sen şu ekonomide enayi gibi asgari ücrete talim çalışırsan evet, olmaz. yaratıcı olabilirsin ama. basit bir şeyler üretip kapı kapı gezip satabilirsin. kitap ayracı mesela. kapı kapı gezerek tanesi 10 tl'den 10 ayraç satsan her gün, aylık 3000 tl gelirin olur. emin ol 10 tanesini satman 8 saatini almaz. ya da asgari ücretle çalışırken ek iş olarak bunu yapabilirsin ve "ama onlar zengin" dediğin insanların hayatını yaşayabilirsin.

yemez, değil mi? yemez tabii ki. çünkü sen tembelliğe alışmışsın. bi kere, senin başında sana hayatı öğretememiş bir anne var. anneni suçlamıyorum ama kendini geliştiremediğin içi seni suçluyorum. eziksin. ezikliğini mağdur edebiyatınla rasyonelleştirmeye çalışıyorsun. 30 yaşında "neden ailem varken başka eve ekstra para harcayayım, ben mantıklı olanı yapıyorum" diyerek yerlerde sürünen karakterini dile getiriyosun.

(bkz: bir baltaya sap olamamak)
Üzücü durumda olan erkektir. Ana babası memlekete gitse de evde tek kalsam diye düşünür. Evet.
Şartlar diyelim. Bizde isteriz ayrı yaşayalım, arkadaşları Eve toplayalım. Yapacak birşey yok.
sevişecek bir evi olsun yeter.
Anasının babasının erkek olmayı başaramamış evladıdır.

Böylelerine erkek demeyin lütfen.

Ha kendi işi varsa, parası varsa, bir kariyeri varsa ve doğru insanla aynı eve çıkmak için bekliyorsa orasını bilemem.
turkiye ekonomisinde normal olan durumdur. ailem guzel bir sehirde olsa sahsen ben de yasardim, yalniz yasamaya alismasaydim. bir erkek olarak bakmadigimizda bir insanin 30 yasina gelip de ailesiyle yasiyorsa petter pan sendromu ongorulebilir. ekonomik kosullarda bunu yasamak fazlasiyla olasi bir durum. yargilanacak herhangi bir tarafi sorumsuz olarak karakter analizi yapmak geleneksel avamlık.
Mevcut ekonomik durum ve Çin virüsünün yaptığı vurguna rağmen halen hoş görülmeyen bir durumdur. Dünya yok olsa erkek bu utançla yaşamak zorundadır.
günümüz türkiye'sinde normal olan durumdur maalesef.
benim. gecen hafta otuz oldum, haftada 3-4 gun bizimkilerle kaliyorum. kalanlarinda da kiz arkadasimda. agustosta da tasiniyorum kendi evime, beklerim beyler suadiyede evim *

ben kiz arkadasima da sordum, dedim sen korktun mu mesela ben hep ailemle yasadigim icin diye, acikca belli etti korktugunu. simdi o sandi ki, bu cocuk ailesiyle yasadiysa her sey onune gelmistir, ardini toplamaz falan. ama ben oyle yasamadim. ben yattigim yeri, giydigimi, yedigim kaplari kendim temizledim. yani evin icinde sanki tek basima yasiyormus gibi sorumluluklarimi yerine getirdim. boyle yasayinca bir sorun yok. zaten kiz arkadasimda kalinca da pek cok iste onun yukunu hafifletiyorum. ama tabii bir de hala 10 yasindaymis gibi carsafini bile annesi degistiren insanlar vardir. elestirilenler de onlar saniyorum.

tabii her seye ragmen eksik kalan seyler oluyor. butce yonetimi, ev idaresi gibi. onlari da birkac ayda halledebilirim diye dusunuyorum.
Valla üzülüyorum ben bunlara. Sağda solda kalacak ve özellikle kız atacak ev arıyorlar. sonra da aileyle yaşamak güzel yeaaaa. kira yok o yok bu yok. ulan deve siktir ailenin evinde eğlen kal o zaman.

Yalnız yaşamanın en güzel yanı Kendi evinin patronu oluyorsun, istediğini eve alıyorsun, istemediğini almıyorsun. Korona bulaştırır mıyım derdin bile yok, mis.

yalnız yaşamayı yalnız olmakla karıştıran andavallara söyleyecek hiç sözüm bile yok.
evi hizmet alma sektörü gibi kullanan ve evlendiğinde hanımına da hizmetçi muamelesi yapacak olan muhtemel bencilimsi.
kesinlikle ya pinti pezevengin biridir yada işsizdir...
herkese renkli günler