bugün

yaş 29'a merdiven dayadığı an, yavaştan yavaştan kendini hissettirmeye başlayan korkudur. fırtınalı ne aşklar, ne tutkular tüketilmiştir. o hareketli, cıvıl cıvıl dönem artık kendini sakin, olgun ve sıkıcı bir hayat seyrine bırakmıştır. ancak yaş 29 ama ortada evlenilecek kimse yok. gidişat da bu yönde. bir panik, bir bunalım hali baş gösterir. artık yavaştan anne/baba olaya müdahale etme ihtiyacı duyar. işte bu, artık ebeveynlerin de tedirgin olma noktasına geldiklerinin göstergesidir. bu halet-i ruhiye içinde "evlenememe korkunuz" daha da artar. çocukluk arkadaşlarınız arasında en geç evlenen olmak istemezsiniz. artık kriter, kıstas ve presipleriniz yoktur. artık önünüze ilk gelenle evlenme düşüncesi iyiden iyiye mantıklı gelmeye başlar.
keşke lerin arttığı dönem belkide. hani bi çocuk vardı birkaçsene önce aslında hiçte fena değildi napmışım ben. ayıkla pirincin taşını ıyk.
öteki tarafta kralsın be olum, 3 tane huri ohh. hatun nerde nuriler bişey mi yapıyor derdin de olmayacak. *
paniğe gerek olmayan durumdur.
(bkz: her malın kör bir alıcısı vardır)

eksiler üzerine edit: paniğe gerek vardır aq. her malın bir kör alıcısı devri kapanmıştır. 30'da evlensen, 32'de en erken çocuk olsa, sen 40'a geldiğinde çocuk daha ilkokula yeni başlayacaktır.
30 yaşına kadar karşısına çıkan erkeklere binbir kulp bulup istemeyen kadınların yaşadığı korkudur.
(bkz: açıklıyorum o benim)
orta yaş bunalımına giren bünyelerin yaşadığı korkudur.
düğün fotoğraflarında yüzlerinin yaşlı görünmesinden bile korkabilir bu bünyeler.
ve durduk yere; "bişi sölim mi, birkaç sene içinde evlenmemiz falan gerekiyo" şeklinde bi mesaj göndererek üstü kapalı evlenme bile teklif edilebilmektedir.
(bkz: olur öyle şeyler)
genellikle geçimini ailesi olmadan sürdüremeyecek olan bayanlarda görülen durumdur. ''evde kaldım'' korkusu ile eşdeğer bir korkudur. erkekler için sorun yoktur evi ve arabası olan bir erkek her yaşta evlenme imkanına sahiptir olmaması durumunda bile bir kızdan daha yüksek evlenme ihtimali vardır.
korku derken, genelde hatunların evde kaldım korkusudur. erkeklerin evliliğe bayılmadığını biliyoruz.
genellemenin mna koyduğumuza göre efem, büyük ihtimalle, 20li yaşlarını armudun sapı üzümün çöpü diyerek geçirmiştir bu kişi. aferin ona. kendisinin; kariyerini, veya nesi varsa artık, onu kıvırıp dünyaya ordan bakmasını tavsiye ediyoruz. isterse başka şeyler de yapabilir.
Sakin olun! siz herkes gibi olmak zorunda değilsiniz. Evlenip, çocuk yaptıktan sonra ölmek zorunluluğunuz yok. Strese girmeyin evlenmesenizde yaşayabilirsiniz. Böyle bir korku tamamen yersizdir.
esas kriterler evlenmeyi az çok düşünmeye başladığın zaman ortaya çıkar. evlenmeyi düşünmeyen kişinin beklentisi, biriyle çıkmak istiyorsa mesela, beğenmek, hoşlanmak iyi vakit geçirmek gibi şeyler olacaktır. o yüzden asıl 29- 30 yaşlarında karşı taraf için kriterler belirlenir.
30'una gelen taş hatunları bile saran korkudur efendim. toplum olarak evlenmeyi ve erken yaşta evlenmeyi ciddi şekilde körükleriz. sebep basit tabi daha az sevişelim daha az insan tanıyalım namus şu bu elalem ne der derken kızlar 27'in üstünü gördü mü depresyonla karışık bu konuda problem yaşamaya başlar. 30'una geldiyse oo neler yapmamıştır ki muhabbeti döner, 20'lik olsun taze olsun derler. tabi bunu diyen vatandaş 18. yaşını keranede kutlamıştır, bilemezsin.
Erkeklerden ziyade hatun kişiler üzerinde panik yaratan korkudur.kevgire dönen defolu patlak lastiklere kimse itibar etmeyeceği için kendileri açısından son derece gerekli bir korkudur aynı zamanda.
(bkz: 25ten sonrası kızların pişmanlık yaşları)
kızlar dura dura hiç olur,oğlan dura dura koç olur türküsünü akıllara getirir.