1. 1.
  30 ocak 1975 tarihinde,marmara denizi'nde meydana gelmiş acı olay.

  türk hava yolları'na fokker f28-1000 tipi bursa isimli yolcu uçağı 37 yolcu 4 mürettebatı ile yeşilköy havaalanı'na alçalıyordu.

  uçak son yaklaşmada iken birden havaalanı karanlığa gömüldü.yaşanan bir elektrik kesintisi pist ışıklarını da söndürmüştü.
  uçak tekrar yükselişe geçmişken,jeneratör devreye girmişti.,

  uçak marmara denizi üzerinde alçak uçuş yaparken pilot piste in-bound olmak üzere dönerken,uçağın kanadı suya çarptı ve uçak tamamen suya gömüldü.

  uçak ta ne bir patlama,ne bir parçalanma oldu.

  uçakta bulunan 41 yolcu hayatını kaybetti,ölenlere allah'tan rahmet kederli ailelerine baş sağlığı dileriz.
  5 -1 ... klavye
 2. 2.
  düşen uçağın enkazı hücumbotlarca haftalarca aranmış, yolcuların akrabaları gene haftalarca havaalanında bekleyip durmuşlardı... çok küçük parçalara rastlanabiliyor fakat ne karakutudan ne de yolcuların cesetlerinden bir haber alınamıyordu. bermuda şeytan üçgeni'nde sır olmuş uçaklara, gemilere dönmüştü kazada kaybolan uçak. tabii yıllar sonra peyderpey, ufak da olsa her parçanın bir balıkçı ağından çıkması artık şaşırtmıyordu insanları. hâlâ daha karidese çıkan balıkçıların ağlarına takılırlar bu parçalar. ya inat edip çeker onu kaptan ya keser demiri, atar yedeğini tekrardan denize. bulunan parçaların çokluğundan, uçağın muhtemelen avcılar/denizköşkler ile florya/menekşe açıklarındaki geniş bir alanda kayarak ve kaydığı halde parçalanarak kaybolduğu anlaşılmakta.

  kötü bir anıdır her daim, çocukluğuma dair.
  6 -1 ... pipishik
 3. 3.
  http://www.gedop.org/blog...kker-fellowship-bursa.jpg
  ... imhotep
 4. 4.
  (bkz: f 28 bursa)
  ... kurtcebe noyan
 5. 5.
  http://krmgk.com/bursa-ucaginin-enkazi-nerede/
  1 ... 1511
 6. 6.
  bugün 42. yıl dönümü olan uçak kazası.
  -1 ... glacius