bugün

Havalimanı yatırımı şu an için olumlu görünse bile fizıbıl bir proje değildir. Amaç istanbulu bir stopover merkezi haline getirmek ama uçak uçuşları 10 yıl sonra simdikinden cok farklı hale gelecek. Uçakların uçuş menzili git gide artıyor. Aktarma yapmadan uzun mesafeler kat edilebilecek. Her şeyin en büyüğünü yapmak istemek yerine atatürk havalimanına 1 pist ilave edilebilir ve aksayan yönler optimize edilebilirdi. Yeni havalimanına aktarılan fon sanayi bilhassa teknoloji yatırımı olarak daha uzun vadeli ve katma değerli bir şekilde kullanılabilirdi.
(bkz: ayranı yok içmeye tahtırevanla gider sıçmaya)

"dünyadaki hangi ekonomiye bakarsanız bakın büyüme üretimle olur, yapıların hepsi gelip geçici hareket sağlayıp çok büyük fon kullanmaktadırlar. bugün uçağa binecek ekonomik kaynağı olmayan asgari ücretli için hava alanı yaptığını söylüyorsan bir sıkıntı var demektir. yol yapıyorsun adamın aracına benzini 6,25 liradan dolduruyorsun. binalar dikiyorsun en ucuzu 300 - 350 bin lira, kredi çekersen aylık taksiti 3000 - 4000 lira binayı alacak asgari ücretli kimmiş çıksın da bir alnından öpeyim." olarak cevaplanacak entrydir.
Pis Kıskançlar. Çatlada patla avrupa!! :p~
avrupa neden çıldıracakmış. havalimanın var eyvallah. ekonomin çöp, kapatılması veya sadece charter uçuşlarına ev sahipliği yapacağı söylenen atatürk havalimanı çok kişinin zarar etmesine sebep olacak. bir çok firma, ileri gelen oteller ve bu iş verenlerin istihdam sağladığı kişi sayısına bakılınca o bölge çok büyük bir krizle savaşacak. bu türkiyeye giren yabancı statüsündeki insanların azalmasına bu da bölgenin ekonomik olarak zarara girmesine sebep olacaktır.

kısacası “kaş yaparken göz çıkartmak” sözünün vücut bulmuş hali olacak.

mesele havalimanı, köprü vs. yapmak değil. yakın zamanda yapılan ordu giresun hava alanı genel anlamda yılın yarısında iptal seferlerle boğuşuyor. 3. köprü desen yılın belli zamanlarında yoğun sis sebebi ile 15-20 km hız ile hiç bir avantaj sağlamıyor. tam tersine vergilerimizin boşa harcanması söz konusudur. bu yapılanlar gideni geri getiremiyor. kendini dahi tamamlayamıyor. yıllar evvel binbir ümitle açılan olimpiyat stadı gibi.

Edit: bazı arkadaşlar havalimanı ile ilgili kıskanılır tarzında bir şeyler söylemiş. Havacılık sektöründe çalışan birisi olarak. 5-10 yıl sonrasında stopover ( duraklama ) noktaları değişebilir. Yeni gelen uçaklarla birlikte stopover anlaşmaları değişebilir. Bu proje kendi giderini tamamlasa dahi çok büyük bir gelir elde etmek için yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda çok büyük ücretlerle de iş yapılmıyor. Örneğin belli anlaşmalar sebebi ile ülkenin en büyük firması bi noktadan bir noktaya direk sefer yapamıyor. Aktarma yapmak zorunda, burda olan yine vatandaşa oluyor.
big bang, insanlık tarihi, modern çağ, rönesans, sanayii devrimi vs derken insanoğlunun iyi kötü eriştiği zihinsel seviye ve bugünümüz..

şimdi,

ya arkadaş, burada hala canhıraş şekilde üretim’in ne olduğunu, üretim’in fonksiyonunu vesaire anlatan insanlar var..

ulan biz nasıl bir tek hücreli sürüsüyle yaşıyoruz ki hala üretim nedir? neden önemlidir kısmında enerjimizi harcıyoruz..

arkadaş çay kaşığı kadar beyni olmayan bir et yığınıyla beraber yaşamak için sebebimiz neydi ki?

bizim suçumuz ne lan?

bu kadar aptal, sığ, ezik, kapasitesiz, beyin adlı organı gelişmemiş kişiliksiz yaratıklar olmayı nasıl başarıyorsunuz sayın iktidar cenahı arkadaşlar..

ömrümüz, ömürlerimiz hızla geçiyor.. nasıl bu kadar et-kas-kemik yığını olarak kalmayı becerebiliyorsunuz lan? her kelimeniz, her cümleniz ile pırıl pırıl milyonların geleceğini çalıyorsunuz orospu evlatları..

insanlık tarihine kara dönem olarak geçecek olmaktan dolayı utanmıyor musunuz? sadece bizim değil bütün insanlığın ayağjna bağlanmış taş olmaktan utanmıyor musunuz?
(bkz: recep tayyip erdoğan havalimanı)

reserved.
görsel
Nazar etme neolur çalış seninde olur.
2018 yılındayız, bir vatandaş olarak hükümet bana " yol yaptık, havalimanı yaptık " diyince kendime hakaret edilmiş gibi hissediyorum. zira adamlar mars'a koloni kurma peşinde.
diğer 3500 proje gibi yolcu garantili olduğundan cezasını vergisini arttıracağımız ücretliye ödeteceğimizden avrupalıyı değil yerliyi çıldırtır anca.
gözüyle görmüş biri olarak yazıyorum; avrupa' nın bizim hava limanlarımız hakkında herhangi bir fikri yok. bilseler de siklerinde olmayacak, ''eee hava limanı işte, her yerde var. olması gereken bir şey bu.'' diyeceklerinden de eminim.
Abrupanın buna çıldıracağını nerden anlamış, komikmiş yöresel espri mi.
o kadar çıldırdılar ki;

recayi bu gün uçuşa kapatmış

acaba gene yıkılma tehlikesi mi oldu ?????

insan merak ediyor.